رفتن به محتوای اصلی

اخبار بورس

پایگاه اطلاع رسانی تازه‌های انرژی ایران (رسانه سبز)
اخبار و مقالات نفت، گاز، پتروشیمی و حوزه انرژی
اخبار و مقالات نفت، گاز، پتروشیمی و حوزه انرژی
اخبار و مقالات نفت، گاز، پتروشیمی و حوزه انرژی

اخبار بورس

بازدهی بورس ۲۰ شد

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۱۷:۳۶ | ۲۲ آذر

شاخص کل بازار سهام در معاملات روز گذشته با جهش ۱۰۷۶ واحدی توانست برای اولین بار در تاریخ خود وارد کانال ۹۲ هزار واحدی شود. خوش‌بینی سهامداران نسبت به تعدیل مثبت سودآوری شرکت‌های پالایشی، سیگنال‌های مثبت از بازارهای جهانی و همچنین آرامش در فضای سیاست خارجی مهم‌ترین دلایل جهش یک پله‌ای شاخص کل در معاملات دیروز به‌شمار می‌رود. به این ترتیب بازدهی نماگر اصلی بازار سهام به ۲۰ درصد رسید و این بازار توانست رتبه نخست جدول بازدهی بازارهای سرمایه‌گذاری کشور را به خود اختصاص دهد. در این میان بازار سکه و دلار با ثبت بازدهی به ترتیب ۲/ ۱۶ و ۴/ ۱۲ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. بازدهی بازار پول نیز با احتساب نرخ سالانه ۱۵ درصدی به حدود ۱۱ درصد رسید. در روزهای نخست آذر ماه سکه پیشتاز بازارها بود. در آن بازه زمانی به دلیل اینکه افزایش قیمت طلای جهانی و نرخ دلار، جهش قیمت سکه را توجیه نمی‌کرد، بسیاری از فعالان روند اصلاحی را برای این بازار پیش‌بینی کردند. در ادامه مطابق انتظارات همگام با کاهش اندازه حباب بازار سکه، بورس تهران تحت تاثیر چند عامل به تدریج فاصله بازدهی خود را از دیگر بازارها افزایش داد و رکورد‌های متعددی را به ثبت رساند.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران افزایش قیمت بورس سهامداران

چشم‌انداز بورسی « های‌وب»

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۱۷:۳۶ | ۲۲ آذر

%D8%AA%D8%B1+%D9%86%D9%88%DB%8C%D9%86.jpg" />«های‌وب»یکی از نمادهای تازه‌وارد بورس تهران است که نزدیک به ۳ ماه از عرضه اولیه آن می‌گذرد. این سهم از روز نخست عرضه در فضای کاملا مثبت میان فعالان بازار مطرح شد و به پشتوانه چشم‌انداز مثبت موجود نیز توانست در موج نخست عرضه اولیه با رشدهای پیاپی بازدهی بیش از ۶۰درصدی را برای سهامداران به ارمغان آورد. مطابق با انتظارات این پایان کار داده‌گستر عصر نوین نبود و پس از آن موج صعودی دیگری در «های‌وب» آغاز شد.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران بورس سهامداران

روز رونق در بورس تهران

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۲۱ | ۲۱ آذر

نماگر بورس تهران در پایان معاملات روز گذشته رشد مناسب ۳۵۳ واحدی (معادل ۴/ ۰درصد) را تجربه کرد و در سطح ۹۱ هزار و ۵۵۲ واحد ایستاد. از نکات قابل‌توجه دادوستدهای روز گذشته رشد محسوس ارزش معاملات بود که رنگ و بوی رونق به این بازار داد. دیروز ارزش معاملات خرد سهام به ۲۸۵ میلیارد تومان رسید (بیشترین مقدار از ۴ مرداد). حدود ۳۴ درصد آن در اختیار «های وب» قرار داشت.در جریان معاملات این روز سهامداران در حالی شاهد افزایش محسوس ارزش معاملات بورس تهران بودند که برخلاف چند هفته اخیر نقدینگی در میان اغلب صنایع توزیع شد. این موضوع می‌تواند نوید بخش شروع یک دوره رونق در بازار سهام باشد. علاوه بر آن رشد مناسب شاخص سهام در کانال ۹۱هزار و ۵۰۰ واحدی نیز نشانه دیگری است که امیدواری به آغاز یک دوره رونق در بورس را افزایش داده است.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران بورس سهامداران شاخص سهام نقدینگی

کارنامه صد روزه بازار سرمایه

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۲۱ | ۲۱ آذر

رئیس‌جمهور ایران در انتخابات اردیبهشت‌ماه و در جریان رقابت‌ها به مردم وعده داد تا مانند دولت یازدهم در دولت دوازدهم نیز گزارش عملکرد صد روزه دستگاه‌های اجرایی را ارائه کند. در همین راستا وزارت امور اقتصادی و دارایی در گزارش‌های متعددی عملکرد سازمان‌های زیرمجموعه‌ خود را گزارش خواهد کرد. بر این اساس رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار پاسخگوی پایگاه خبری «شادا» بود. شاپور محمدی در این گفت‌وگو دستاوردهای متعدد صد روزه سازمان بورس را تشریح کرد.هر چند سازمان بورس در صد روز ابتدای آغاز به کار دولت جدید اقدامات زیادی انجام داده است اما به عقیده کارشناسان سرعت انجام این اقدامات پایین بوده است. این امر سبب شده است که این اقدامات به نتیجه مطلوبی نرسند یا اینکه در همان گام‌های نخست متوقف شوند. خلاصه‌ای از این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانیم.

ایران اوراق بهادار بورس دولت دوازدهم دولت یازدهم

نوبت عرضه در بازار بدهی

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۳۶ | ۲۰ آذر

سرانجام موعد ارائه بودجه سال ۹۷ به مجلس فرا رسید. در حالی روز گذشته رئیس‌جمهوری برای تقدیم لایحه بودجه سال ۹۷ به مجلس شورای اسلامی رفت که پیش از این رئیس سازمان برنامه و بودجه از سهم ۷۸ درصدی اوراق مشارکت و اسناد خزانه اسلامی در بودجه عمرانی سال ۹۷ خبر داده بود. همچنین روز گذشته بازار بدهی شاهد عرضه دور جدیدی از اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا۶۰۲» بود تا یک پنجم اوراق خزانه اسلامی پیش‌بینی شده در بودجه ۹۶ در بازار بدهی عرضه شود. عرضه این اوراق دیروز با استقبال چشمگیر سرمایه‌گذاران مواجه شد. این اوراق که در حجمی بالاتر از اوراق پیشین عرضه می‌شد، در مدت زمان کوتاهی از سوی معامله‌گران خریداری شد. این امر نشان می‌دهد که تقاضای این اوراق همچنان در سطوح بالایی قرار دارد و جا برای عرضه‌های بیشتر نیز دیده می‌شود. از این رو ظرفیت بالقوه تقاضا و همچنین اعتمادی که حالا سرمایه‌گذاران به این اوراق دارند(به دلیل نبود ریسک نکول اوراق قبلی)، موضوعی است که باید به منظور رونق اقتصاد کشور مورد توجه سیاست‌گذار قرار گیرد.

اقتصاد اوراق مشارکت بودجه ۹۶ لایحه بودجه

ورود محتاط پول به بورس

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۳۶ | ۲۰ آذر

شاخص کل بورس تهران در جریان دادوستدهای روز گذشته با رشد اندک ۳۹ واحدی همراه شد و در ارتفاع ۹۱ هزار و ۱۹۹ واحدی نشست. برخورد قیمت نمادهای اثر گذار بر رشد شاخص کل در دوره رونق اخیر به سقف‌های تکنیکی، در کنار ابهامات و ریسک‌های سیاسی مهم‌ترین‌ دلایل روند کم رمق بازار سهام در چند روز گذشته ارزیابی می‌شود. این امر با ایجاد فشار فروش در گروه‌های کالایی بورس و چرخش نقدینگی به سوی گروه‌های دیگر روند کم نوسانی را برای نماگر بازار سهام رقم زده است.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران بورس نقدینگی

برگزاری فاینکس ۲۰۱۸ در فروردین ماه

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۲۱ | ۱۹ آذر

رئیس ستاد برگزاری یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه (فاینکس ۲۰۱۸)، از برگزاری این رویداد مهم اقتصادی در فروردین ماه سال ۹۷ خبر داد و گفت: فاینکس ۲۰۱۸، بزرگ‌ترین‌ فرصت معرفی نظام متشکل بازار مالی کشور به آحاد جامعه است و ارتقای جایگاه بازار سرمایه محصول نهایی آن خواهد بود. یاسر فلاح، مدیر عامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس با بیان این مطلب که یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه، بیست و هفتم تا ۳۰ فروردین ماه سال ۹۷ در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار خواهد شد، گفت: این رویداد اقتصادی با حضور شخصیت‌های سیاسی، مقام‌های اقتصادی، کارشناسان و متخصصان افتتاح می‌شود. مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین از برگزاری سومین رویداد استارت‌آپ‌های مالی ایران، خاورمیانه و شمال آفریقا در فاینکس ۲۰۱۸ خبر داد.

خاورمیانه آفریقا ایران تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) آسیا بین الملل اوراق بهادار بورس نمایشگاه

دماسنج سیاسی بورس تهران

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۲۱ | ۱۹ آذر

پس از عبور شاخص سهام از قله تاریخی و رکوردشکنی‌های متعدد این نماگر، در هفته گذشته نشانه‌هایی از ضعف تقاضا مشاهده می‌شد. دیروز نیز این روند، به ویژه با عقب‌نشینی معامله‌گران در سهام گروه فلزی- معدنی (به جز گروه فولادی) و پالایشی تداوم یافت. در مقابل گروه فولادی مورد اقبال سهامداران قرار گرفت.

بورس سهامداران شاخص سهام

بیت‌کوین حباب دارد؟

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۵۱ | ۱۸ آذر

فرضیه «حباب بیت‌کوین» نخستین بار پس از رشد ۸۴۰۰ درصدی سال ۲۰۱۳ میلادی مطرح شده بود. پس از این رشد چشمگیر، سکون قیمتی تا ابتدای سال ۲۰۱۷، سازندگان این فرضیه را ساکت کرد؛ اما ۱۷ برابر شدن ارزش هر بیت‌کوین در ۱۱ ماه ابتدایی سال‌جاری میلادی، این فرضیه را به صدر اخبار بازار جهانی بازگرداند. با توجه به ذات کمتر شناخته‌شده بیت‌کوین، عدم‌امکان مداخله انسانی در تنظیم بازار آن و فقدان دلایل کافی برای تحلیل روند منطقی قیمت‌ها، فرضیه حباب بیت‌کوین اثبات‌ناپذیر به‌نظر می‌رسد.

بازار جهانی تنظیم بازار

دو پیام «دلار» به بورس

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۵۱ | ۱۸ آذر

شاخص بورس در یک روند رفت و برگشتی در نهایت افت اندک ۶۰ واحدی را طی هفته گذشته تجربه کرد. این در حالی بود که دلار و سکه افزایش به ترتیب ۵/ ۱ و ۴/ ۲ درصدی را به ثبت رساندند. در بازار جهانی نیز شاخص دلار توانست با رشد بیش از یک درصدی بهترین عملکرد خود در شش هفته اخیر را به ثبت برساند. با توجه به اوج‌گیری تقاضای فصلی دلار تا اوایل زمستان انتظار می‌رود نرخ‌ها بتوانند رشد ملایم خود را ادامه دهند؛ البته تنش‌های منطقه‌ای و ریسک برجام می‌تواند در شتاب این مسیر اثرگذار باشد. این موضوع می‌تواند بر افزایش قیمت سکه و همچنین سودآوری شرکت‌های بورسی اثر مثبتی داشته باشد. براساس سناریوی منطقی رشد ملایم دلار در کوتاه‌مدت و اصلاح اندک آن در ماه‌های پایانی سال، واکنش شدید بورس‌بازان به این مساله دور از انتظار است؛ زیرا نرخ‌های کنونی تا حد زیادی در قیمت سهام پیش‌خور شده است. در سوی دیگر، رشد شاخص دلار در بازار جهانی روند فلزات پایه از جمله طلا، مس، روی، آلومینیوم و سرب را کاهشی کرد. موضوعی که احتمالا در بازار سکه و بورس تهران با واکنش منفی فعالان مواجه شود. مطالعه آخرین پیش‌بینی‌های موسسات بین‌المللی درباره شاخص دلار نشان می‌دهد احتمالا تا پایان سال ۹۶، انتظارات افزایشی است؛ روندی که تا پایان سال ۲۰۱۸ معکوس خواهد شد.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران آلومینیوم افزایش قیمت بازار جهانی برجام بورس شاخص دلار

فرمول بازارگردانی اوراق بدهی

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۳۶ | ۱۷ آذر

تامین مالی سازمان‌ها، شرکت‌ها و موسسات از طریق اوراق درآمد ثابت در بازار سرمایه، مزایای قابل‌توجهی را نصیب بانی و خریدار می‌کند. در پژوهش واحد تحقیق و توسعه شرکت بورس، با مطالعه سازوکارهای موجود اوراق با درآمد ثابت، استفاده از سازوکار بازارگردانی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین راهکارها برای افزایش نقدشوندگی اوراق بهادار معامله‌شده در بورس مطرح شد. نتیجه این پژوهش نشان می‌دهد از دو مدل بازارگردانی مبتنی‌بر حراج و بازارگردانی براساس مذاکره، مدل حراج گزینه مناسب‌تری برای بازارگردانی است.

اوراق بهادار بورس تحقیق و توسعه مذاکره

جدال عرضه و تقاضا در قله بورس

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۳۶ | ۱۷ آذر

شاخص کل بورس تهران معاملات روز گذشته را با افت اندک ۱۵ واحدی به پایان رساند. در این میان نوسانات شاخص کل طی معاملات دیروز قابل توجه بود. در حالی‌که این نماگر از ابتدای معاملات افت اندکی را با نوسان نمادهای پالایشی در مدار منفی تجربه کرد در ادامه‌ اما افزایش تقاضا شاخص کل را در مسیر صعودی قرار داد و بار دیگر دماسنج بازار سهام به ارتفاع ۹۱ هزار واحدی رسید. افزایش تقاضا در نمادهای فلزی کاملا محسوس بود و به دنبال آن، «فملی» در صدر نمادها با بیشترین اثر مثبت بر شاخص قرار گرفت.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران افزایش تقاضا بورس

نقشه جدید بازار بدهی

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۵۱ | ۱۳ آذر

تصمیم برای اصلاح پرتفوی صندوق‌ها با درآمد ثابت در کنار ایجاد جذابیت بیشتر برای سرمایه‌گذاران خارجی از جمله مواردی است که موکد تسریع در فرآیند عرضه اوراق بدهی است.

آینده جاماندگان رونق بورس

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۵۱ | ۱۳ آذر

سرانجام ترمز رشد شاخص کل بورس تهران کشیده شد. به این ترتیب معاملات دیروز بازار سهام با ریزش ۳۴۵ واحدی (معادل ۴/ ۰ درصد) شاخص کل و افت این نماگر به یک کانال پایین‌تر به پایان رسید. بیشترین تاثیر در ریزش نماگر اصلی بازار سهام توسط نمادهای کالایی رقم خورد. این نمادها که از ابتدای تابستان سال جاری نماگر اصلی بازار سهام را در روند صعودی پیش برده بودند، دیروز موجب تنزل شاخص سهام شدند. پیش از این «دنیای اقتصاد» به احتمال اصلاح قیمتی در نمادهای کالایی تحت تاثیر شناسایی سود معامله‌گران اشاره کرده بود. ضمن آنکه پیش‌بینی می‌شد نزدیک شدن به زمان اعلام کنگره در تایید یا عدم تایید برجام نیز منجر به احتیاط سهامداران شود. این عوامل در نهایت شاخص سهام را به یک کانال پایین‌تر سوق دادند. در مقابل اما تحرکاتی در صنایعی با عنوان «جامانده از رونق اخیر بورس» رخ داد. در صدر این صنایع گروه خودرویی قرار داشت. این تحرکات شانس انتقال نقدینگی از صنایع کالایی بازار را به دیگر گروه‌ها مجددا زنده کرد. در این میان عواملی وجود دارند که باید درباره تحقق این جابه‌جایی و آینده صنایع مزبور در نظر گرفت که در ادامه بررسی می‌شوند.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران برجام بورس سهامداران شاخص سهام نقدینگی کنگره

بورس‌بازان در لاک احتیاط

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۵۱ | ۱۲ آذر

شاخص بورس تهران طی معاملات روز گذشته پس از یک وقفه یک روزه، دیروز مجددا روند صعودی خود را پیش گرفت و با رشد ۱۴۴ واحدی (معادل ۱۶/ ۰ درصد) به کار خود پایان داد. به این ترتیب نماگر بازار با توقف در محدوده ۹۱ هزار و ۲۹۷ واحدی، حضور خود در کانال ۹۱ هزار واحدی را مستحکم‌تر کرد.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران بورس

ریسک بورس در دو سناریو

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۵۱ | ۱۲ آذر

شاخص سهام در حالی رشد ۱۴۴ واحدی را تجربه کرد که ارزش معاملات به کمتر از ۱۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت. مقایسه این وضعیت با روزهای کم‌رمق بورس نشان می‌دهد شناسایی سود و نااطمینانی‌های سیاسی از دلایل کم‌واکنشی معامله‌گران به عوامل مثبت است. همچنین، نسبت قیمت به درآمد (P/‎ E) نمادهای بورسی به‌عنوان شاخصی از ریسک، هنوز تعداد شرکت‌های پرریسک را بالاتر نشان می‌دهد. بنابراین در صورت عدم‌جذب پول‌های جدید، جابه‌جایی نقدینگی از سهام با ریسک بالاتر به نمادهای کم‌ریسک‌تر دور از انتظار نخواهد بود.

بورس نقدینگی

عصر جدید رونق در بورس تهران

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۳۶ | ۱۱ آذر

بازار سهام در هفته گذشته پس از قریب چهار سال سیر شاخص در زیر سقف ۸۹ هزار و۵۰۰ واحدی، شاهد تشدید موج صعودی و عبور قاطع از رکورد قبلی بود تا با ورود به کانال ۹۱ هزار واحدی، دوران جدیدی در حیات بورس تهران آغاز شود. از ویژگی‌های این دوران می‌تواند انتظار تداوم رونق و نیز نقدینگی جدید به سمت خرید سهام باشد زیرا معمولارفتار تاریخی بازار سهام در ایران از یک الگوی تکرارشونده رکود و رونق پیروی می‌کند. در حال حاضر هم با کاهش سود موثر بانکی به محدوده ۱۵ درصد و نیز مساعدت عوامل بنیادی موثر بر سودآوری شرکت‌ها شامل قیمت‌های جهانی و نرخ ارز، زمینه لازم برای جلب توجه و حرکت نقدینگی به سمت بازار سهام فراهم آمده است، زمینه‌ای که با رکوردشکنی تاریخی شاخص در هفته گذشته و رسیدن بازدهی بازار به سطح مطلوب ۱۸ درصد از آغاز سال بیش از پیش تقویت شده است.

ایران تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) رکود بورس نقدینگی

مسیر بورس پس از فتح قله

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۳۶ | ۱۱ آذر

معاملات هفته گذشته بورس تهران با عبور شاخص کل از قله تاریخی با بازدهی ۲ درصدی به پایان رسید. در جریان این معاملات شاخص سهام نه‌تنها از قله تاریخی عبور کرد، بلکه دوکانال‌شکنی را در کارنامه خود به جا گذاشت تا بورس تهران از ابتدای سال تاکنون پیشتاز بلامنازع بازار‌ها باشد. بعد از این رکورد‌شکنی‌ها، روند این بازار تا پایان سال‌جاری یکی از مهم‌ترین سوالات فعالان عرصه سرمایه‌گذاری است. بر این اساس، در یک نظرسنجی چشم‌انداز بورس تهران پس از عبور نماگر اصلی آن از قله تاریخی بررسی شده است. به این ترتیب، ۱۳۲ صاحب‌نظر شامل ۱۰۷ سهامدار و ۲۵ کارشناس، مسیر آینده بازار سهام کشور را پیش‌بینی کرده‌اند. اغلب افراد شرکت‌کننده در این نظرسنجی پیش‌بینی کرده‌اند شاخص بازار سهام روندی آرام در مسیر صعودی را طی کند. این افراد تداوم روند صعودی قیمت‌ها در بازارهای جهانی یا حداقل ثبات در محدوده کنونی و روند صعودی نرخ ارز را مهم‌ترین دلایل روند صعودی قیمت‌ها تا پایان سال‌جاری عنوان کرده‌اند. از میان تحلیلگران هیچ کدام مسیر نزولی را برای سال‌جاری شاخص بورس پیش‌بینی نکرده‌اند. این در حالی است که برخی سهامداران خرد نسبت به روند نماگر بازار سهام نگرانی بیشتری داشته‌اند.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران بورس سهامداران شاخص سهام

استراحت بورس در قله

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۲۱ | ۱۰ آذر

دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران پس از ۱۰ روز رشد پیاپی از روند صعودی باز ایستاد. نماگر اصلی این بازار روز گذشته با افت ۱۰۳ واحدی (‌معادل ۱/ ۰ درصد) روبه‌رو شد و در ارتفاع ۹۱ هزار و ۱۵۲ واحدی به کار خود پایان داد. این نماگر در حالی از ادامه حرکت صعودی باز ایستاد که طی سه روز کاری ابتدای هفته، درخشان‌ترین روزهای خود را پشت سر گذاشته بود. در سه روز کاری ابتدایی هفته جاری شاخص سهام ضمن عبور از قله تاریخی دو کانال شکنی را تجربه کرد. با این حال در معاملات پایان هفته تحت تاثیر اصلاح قیمت در نمادهای بزرگ بازار ریزش ۱۰۳ واحدی را در کارنامه خود ثبت کرد.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران بورس شاخص سهام

اعلام پرتفوی ماهانه منطبق با استانداردهای بین‌المللی

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۲۱ | ۱۰ آذر

در حالی صندوق‌های سرمایه‌گذاری از شهریور ماه سال جاری به دنبال کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی، دستخوش تغییراتی شدند که در آخرین اخبار مربوطه روز گذشته شاهد اعلام ابلاغیه‌ای از طرف اداره نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس به تمامی صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در بازار بودیم. بر‌اساس این ابلاغیه، همه صندوق‌ها از این ماه موظف به اجرایی کردن آن هستند.

بورس

ابزار هوشمند تسهیل معاملات سهام

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۵۱ | ۰۸ آذر

افزایش سرعت معاملات، گستردگی ابزارهای نوین مالی در بازار سرمایه و پیچیده شدن بازارهای مالی، نیاز سرمایه‌گذاران و معامله‌گران را به تغییر نحوه معاملات خود از حالت سنتی به سمت روش‌های نوین افزایش داده است. کارشناسان جهت توسعه سریع، کاهش هزینه‌های زیرساختی و تسهیل هر‌چه بیشتر معاملات در بورس تهران، بارها به لزوم استفاده از معاملات الگوریتمی در بورس تهران اشاره کرده‌اند. به‌کارگیری الگوریتم‌های رایانه‌‌ای که سفارش‌های خودکار را ایجاد می‌کنند، هزینه معاملات را به میزان زیادی برای سرمایه‌گذاران کاهش می‌دهد. از این‌رو استقبال از انجام این معاملات رو به افزایش است و این معاملات سهم قابل‌توجهی از بازارهای مالی بین‌المللی را در سال‌های اخیر به خود اختصاص داده‌اند. واحد تحقیق وتوسعه شرکت بورس در پژوهشی به قلم مهسا جمشیدی‌ویسمه به تفصیل معاملات الگوریتمی و پربسامد را مورد بررسی قرار داده است. در این گزارش قسمت‌هایی از پژوهش مزبور را که به معرفی این معاملات و مزایا و معایب آنها پرداخته است به طور خلاصه می‌خوانیم.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران بورس

پرش دوم بورس تهران

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۵۱ | ۰۸ آذر

نماگر بازار سهام روزهای سبز خود را دیروز با جهشی ۶۰۰ واحدی ادامه داد و توانست دومین کانال‌شکنی در هفته جاری را تجربه کند. بنابراین شاخص بورس تهران با ورود به کانال ۹۱ هزار واحدی رکورد جدیدی را در تاریخ خود به ثبت رساند. نمادهای گروه فولادی، سنگ آهنی و پالایشی بیشترین سهم را در این رشد داشتند. افزایش قیمت سهام بزرگ‌ترهای بورس که طبیعتا اثر بیشتری بر شاخص کل دارند، نوعی سوءتفاهم را میان برخی سهامداران مبنی‌بر شاخص‌سازی ایجاد کرده است که احتمالا ریشه در بی‌توجهی به عوامل بنیادین و ساختار بازار دارد.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران افزایش قیمت بورس سهامداران

وزن‌کشی انتظارات در بازار سهام

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۲۱ | ۰۷ آذر

پس از کانال‌شکنی قدرتمند شاخص سهام در آغاز هفته‌جاری، روز یکشنبه نیز این نماگر رشد ۱۸۶ واحدی (معادل ۲/ ۰ درصد) را تجربه کرد و با ثبت رکوردی جدید در کارنامه بازار سهام در سطح ۹۰ هزار و ۶۵۵ واحد قرار گرفت. هر‌چند پس از رشدهای پرشتاب اخیر، هراس از افت قیمت‌ها به دنبال شناسایی سود و همچنین ریسک‌های سیاسی پیش‌رو (نزدیک شدن به زمان اعلام تصمیم کنگره آمریکا درخصوص سرنوشت برجام) سبب تشدید فشار فروش در بازار سهام شده است، اما همچنان انتظار درخشش نمادها با حمایت عوامل بنیادین قوی وجود دارد. در عین حال در‌جا زدن شاخص سهام و حتی نزولی شدن این نماگر می‌تواند نشان‌دهنده منطقی‌شدن رفتار معامله‌گران باشد. به عبارت دیگر عدم تداوم این روند پرشتاب و تغییر چینش پرتفوی سهامداران به معنای بازگشت به فضای نزولی نیست بلکه اصلاحی برای رونق پایدار بورس به‌شمار می‌رود.

بورس سهامداران شاخص سهام کنگره

سه توهم در بورس تهران

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۲۱ | ۰۷ آذر

همگام با رکوردشکنی‌های متعدد اخیر در بورس تهران، توجه فعالان سرمایه‌گذاری به این بازار معطوف شده است. در این راستا صحبت‌هایی از سوی برخی سهامداران، کارشناسان و سیاست‌گذاران بورس برای حفظ شرایط فعلی مطرح می‌شود. تلاش برای رشد پایدار قیمت‌ها در بورس تهران بدون توجه به ذات اصلی بازار سهام، درخواست از دولت به‌منظور کمک به بورس با ورود پول به این بازار و همچنین انتظار رشد دسته‌جمعی صنایع بورسی سه تفکر نادرستی هستند که می‌توانند مسیر بازار سهام را به بیراهه ببرند.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران بورس سهامداران

لغو واگذاری سهام دو شرکت دولتی

 • ایران اکونومیست
۱۱:۲۴ | ۰۷ آذر

واگذاری بلوک ۲۶۱ میلیون سهمی شرکت ذغال سنگ کرمان و بلوک ۶۷.۹۲۵ درصدی سهام سنگ آهن مرکزی ایران لغو شد.

ایران کرمان (استان کرمان) مرکزی (استان مرکزی) واگذاری سهام

رشد شاخص بورس، حبابی و هیجانی نبود

 • ایران اکونومیست
۰۹:۵۵ | ۰۷ آذر

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان این که رشد شاخص بورس در روزهای اخیر، حبابی و هیجانی نبوده است، گفت: رشد قیمت کامودیتی ها (مواد پایه و معدنی) در بازارهای جهانی، کاهش سود بانکی و افزایش نرخ دلار از دلایل رشد بازار سرمایه است.

بورس

سهم حقیقی و حقوقی‌ها از معاملات آبان ماه تالار شیشه‌ای

 • ایران اکونومیست
۰۹:۳۲ | ۰۷ آذر

بر اساس آمار ۵۶ درصد معاملات بورس توسط اشخاص حقوقی و ۴۴ درصد توسط اشخاص حقیقی در آبان ماه صورت گرفته است.

بورس

معامله ۲۲ هزار تن فرآورده‌های نفتی در بورس انرژی

 • ایران اکونومیست
۰۹:۲۰ | ۰۷ آذر

بورس انرژی امروز میزبان عرضه های متنوعی از کالاهایی مانند پتروشیمی، میعانات گازی و نفتای سبک است.

بورس میعانات گازی

افزایش ۲۴۲۸ واحدی شاخص بورس در ماه دوم پاییز

 • ایران اکونومیست
۱۳:۴۷ | ۰۶ آذر

بر اساس آمار، شاخص کل معاملات بورس در آبان ماه سال جاری، ۲ هزار و ۴۲۸ واحد افزایش را به ثبت رسانده است.

بورس

شاخص بورس آسیا سقوط کرد/یورو، دلار را پایین کشید

 • ایران اکونومیست
۱۱:۱۶ | ۰۶ آذر

شاخص بورس منطقه آسیا در نخستین روز معاملات هفته جاری میلادی با روند نزولی روبرو شد؛ درحالی‌که یورو در مقابل دلار به بیشترین سطح خود در ۲ ماه اخیر رسید.

آسیا بین الملل بورس

نخسیتن خرید توافقی زعفران در بورس کالا انجام شد

 • ایران اکونومیست
۱۸:۴۶ | ۰۵ آذر

برای نخستین بار امروز یکشنبه معاملات خرید توافقی زعفران در بورس کالا با معامله ۳ کیلوگرم زعفران «پوشال مرغوب» انبار زرین زعفران مشرق زمین انجام شد.

بورس بورس کالا

ارزش معامله سهام پتروشیمی ها از ۱۰۰ میلیارد ریال عبور کرد

 • ایران اکونومیست
۱۵:۵۸ | ۰۵ آذر

سهامداران گروه شیمیایی ۴۵ میلیون و ۸۶۲ هزار سهم این گروه را امروز به ارزش ۱۰۱ میلیارد و ۱۰ میلیون ریال در بورس تهران خریداری کردند.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران بورس سهام پتروشیمی

انتشار دو میلیارد دلار اوراق ارزی در بورس

 • ایران اکونومیست
۱۵:۲۸ | ۰۵ آذر

مدیر پذیرش بورس اوراق بهادار تهران از هدفگذاری بورس تهران برای پذیرش و عرضه دو میلیارد دلار اوراق مشارکت ارزی خبر داد.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران اوراق بهادار اوراق مشارکت بورس

تب رشد بورس کاهش یافت/ شاخص در نیمه کانال ۹۰ هزارتایی

 • ایران اکونومیست
۱۵:۱۲ | ۰۵ آذر

در دومین روز معاملات بورس تهران در این هفته روند رشد قیمت سهم‌ها نسبت به روز گذشته کاهش یافت و شاخص کل با ۱۸۶ واحد رشد از میانه کانال ۹۰ هزار واحدی بالا رفت.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران بورس

کاهش شاخص فرابورس

 • ایران اکونومیست
۱۵:۱۱ | ۰۵ آذر

پس از چند روز صعود ادامه دار، شاخص فرابورس با افت مواجه شد.

رشد ۱۸۵ واحدی شاخص بورس تهران

 • ایران اکونومیست
۱۳:۱۹ | ۰۵ آذر

معامله‌گران بورس تهران پس از پشت سر گذاشتن یک رکورد طولانی، امروز در حالی با تقویت نسبی اغلب نماگرها روبرو بود که غلبه عرضه بر تقاضای سهام از سوی سهامداران حقوقی مشاهده شد و شاخص کل ۱۸۵ واحد رشد کرد.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران بورس سهامداران

تامین مالی ۲۰۰ میلیارد ریالی آدوراطب با انتشار صکوک مرابحه

 • ایران اکونومیست
۱۲:۴۶ | ۰۵ آذر

سازمان بورس و اوراق بهادار، موافقت اصولی انتشار صکوک مرابحه شرکت آدوراطب(سهامی خاص) را به ارزش ۲۰۰ میلیارد ریال جهت خرید مواد و کالای مورد نیاز این شرکت صادر کرد.

اوراق بهادار بورس تامین مالی صکوک

جزییات عرضه‌ اولیه، بازگشایی یک نماد و ادغام و تملیک‌ «های وب»

 • ایران اکونومیست
۱۲:۴۱ | ۰۵ آذر

یک مقام مسئول با اشاره به آخرین جزییات عرضه‌های اولیه، بازگشایی نماد کنتور سازی و ادغام و تملیک‌ سهام شرکت آسیاتک و پارس آنلاین در شرکت «های وب» از هدفگذاری بورس تهران برای پذیرش و عرضه دو میلیارد دلار اوراق مشارکت ارزی خبر داد.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران اوراق مشارکت بورس سهام شرکت

ارزش معاملات بازار آتی سکه ۳۵ هزار میلیارد ریال شد

 • ایران اکونومیست
۱۲:۴۰ | ۰۵ آذر

حجم معاملات آتی سکه طی هفته گذشته در بورس کالا به ۲۱۷ هزار و ۷۹۵ قرارداد افزایش یافت و ارزش آن نیز به ۳۵ هزار و ۸۵۴ میلیارد ریال رسید.

بورس بورس کالا

پرداخت ۴ هزار میلیارد ریال سود به سرمایه‌گذاران بورسی در آذر ماه

 • ایران اکونومیست
۱۲:۳۷ | ۰۵ آذر

شرکت سپرده گذاری مرکزی از پرداخت بیشپرداخت ۴ هزار میلیارد ریال سود به سرمایه‌گذاران بورسی در آذر ماه از ۴ هزار میلیارد ریال سود انواع اوراق در آذرماه امسال خبر داد.

مرکزی (استان مرکزی) ایران

واگذاری ۱۹ درصد آلومینیوم ایران در بورس لغو شد

 • ایران اکونومیست
۱۲:۲۳ | ۰۵ آذر

واگذاری ۱۹ درصد سهام شرکت آلومینیوم ایران که قرار بود به قیمت پایه هر سهم ۲۱۳۰ ریال در بورس اوراق بهادار عرضه شود، لغو شد.

ایران آلومینیوم اوراق بهادار بورس سهام شرکت

بازار سهام سه رکورد را در یک روز جابه‌جا کرد

 • ایران اکونومیست
۱۱:۰۵ | ۰۵ آذر

شاخص کل بورس تهران با جهش ۱۱۳۰ واحدی توانست قله تاریخی خود را فتح کند. این میزان رشد روزانه که در ۱۳ ماه اخیر بی‌سابقه بوده، نماگر بازار سهام را برای نخستین بار وارد کانال ۹۰ هزار واحدی کرد. حمایت قیمت جهانی کالاها، افزایش نرخ دلار و روند کاهشی نرخ سود، مهم‌ترین محرک‌های رکوردشکنی بورس محسوب می‌شوند.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران بورس

تنوع عرضه در تالار محصولات صنعتی و معدنی

 • ایران اکونومیست
۱۰:۵۰ | ۰۵ آذر

بورس کالا، امروز میزبان عرضه ۲۸۰ تن مس مفتول، ۹۰۰ تن سبد مس کاتد،۲۰ هزار تن مس کم عیار، ۱۴۰ تن سولفور مولیبدن و ۱۲ تن کنسانتره فلزات گرانبها است.

فلزات گرانبها

عرضه ۲۳ هزار تن فرآورده‌ پالایشگاهی در بورس انرژی

 • ایران اکونومیست
۱۰:۲۹ | ۰۵ آذر

عرضه بیش از ۲۳ هزار تن انواع فرآورده‌های پالایشگاهی امروز در بورس انرژی انجام می شود.

بورس بورس انرژی

سه دلیل رشد بازار سهام اعلام شد

 • ایران اکونومیست
۱۰:۲۶ | ۰۵ آذر

معاون بورس و اوراق بهادار تهران سه عامل اثرگذار بر تقویت بازار سهام را اعلام کرد.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران اوراق بهادار بورس

زمان واریز سود سهام عدالت

 • ایران اکونومیست
۱۰:۲۲ | ۰۵ آذر

سازمان خصوصی سازی اعلام کرد: طبق برنامه ریزی‌ها، از سال جاری باید سود عملکرد سال مالی ۹۵ شرکت‌های حاضر در سبد سهام عدالت به حساب مشمولان واریز شود.

خصوصی سازی سهام عدالت

دغدغه‌های بودجه‌ای بورس

 • ایران اکونومیست
۱۰:۱۶ | ۰۵ آذر

«حسن روحانی لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور را با چهار روز تاخیر از موعد آن، روز یکشنبه ۱۹ آذر به بهارستان می‌برد.» این خبری است که تازگی‌ها از سوی هیات‌رئیسه مجلس اعلام شده است.

لایحه بودجه

واریز قطعی سود سهام عدالت

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۰۰:۰۰ | ۰۵ آذر

سهام عدالت به‌طور قطع در سال جاری به حساب مشمولین واریز خواهد شد.

نبض بازار سهام - ۱۳۹۶/۰۹/۰۵

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۰۰:۰۰ | ۰۵ آذر

رکورد‌زنی تاریخی شاخص سهام

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۰۰:۰۰ | ۰۵ آذر

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته با جهش یک پله‌ای مرز روانی ۹۰هزار واحدی را پشت سر گذاشت و در بالاترین سطح تاریخی خود ایستاد. پیش از این در پانزدهم دی ماه ۹۲شاخص کل بورس با ثبت رقم ۸۹هزار و ۵۰۰واحدی بالاترین سطح شاخص سهام را به ثبت رسانده بود.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران اوراق بهادار بورس شاخص سهام

صفحه

۴۹