رفتن به محتوای اصلی
پایگاه اطلاع رسانی تازه‌های انرژی ایران (رسانه سبز)
اخبار و مقالات نفت، گاز، پتروشیمی و حوزه انرژی
اخبار و مقالات نفت، گاز، پتروشیمی و حوزه انرژی
اخبار و مقالات نفت، گاز، پتروشیمی و حوزه انرژی

انقراض هسته‌ای آغاز شد/ کاهش پروژه‌های جدید در دنیا

تعداد پروژه‌های جدید هسته‌ای برای ساخت راکتورهای هسته‌ای در سال ۲۰۱۰ حدود ۱۵ واحد بود که این رقم در سال ۲۰۱۶ به سه واحد رسید.
اخبار انرژی هسته ای

یک گزارش صنعتی می‌گوید بعد از فاجعه هسته‌ای فوکوشیما در سال ۲۰۱۱ و به دلیل هزینه‌هایی که انرژی هسته‌ای دارد، تعداد پروژه‌های جدید هسته‌ای در تمام دنیا در کمتر از یک دهه، کاهش یافته است.

به گزارش «انرژی امروز» گزارش وضعیت صنایع هسته‌ای دنیا WNISR می‌گوید تعداد پروژه‌های جدید هسته‌ای برای ساخت راکتورهای هسته‌ای در سال ۲۰۱۰ حدود ۱۵ واحد بود که این رقم در سال ۲۰۱۳ به ۱۰ واحد کاهش یافت و در سال‌‌های ۲۰۱۶ به هشت و در ۲۰۱۶ به سه واحد رسید.

بر همیناساس، چین فعال‌ترین کشور در زمینه ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای در یک دهه گذشته است که تعداد ۱۰ واحد جدید نیروگاه‌های هسته‌ای این کشور در سال ۲۰۱۰ به شش واحد در سال ۲۰۱۵ و دو واحد در سال گذشته کاهش یافته است.

مایکل اشنایدر از نویسندگان این گزارش در پاریس به خبرنگاران گفته است که این نشان از پایان استثنا بودن چین [در زمینه ساخت نیروگاه هسته‌ای] است.

بعد از واقعه هسته‌ای چرنوبیل در سال ۱۹۸۶ که باعث شد کشورها به وقفه‌ای ۲۰ ساله در ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای تن دهند، افزایش تعداد نیروگاه‌های هسته‌ای در سال ۲۰۱۰ که کشورها دوباره شروع به ساخت این نیروگاه‌ها کردند، نشانه پایان این رنسانس هسته‌ای بود.

اشنایدر می‌گوید با کاهش تعداد این نیروگاه‌ها در ایالات متحده،‌ عجیب نیست که شاهد کاهش بیشتر ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای در دنیا باشیم.

بعد از ورشکستگی سال جاری وستینگ‌هاوس، شرکت بزرگ سازنده نیروگاه‌های هسته‌ای، در ماه جولای دو واحد تاسیسات هسته‌ای در کارولینای جنوبی، پروژه وی‌سی سامر، ساخت دو راکتور وستینگ‌هاوس، را کنار گذاشتند در حالی که این پروژه ۴۰ درصد پیشرفت داشته و تا آن موقع ۹ میلیارد دلار خرج ساخت آن شده بود.

گزارش WNISR می‌گوید که در تمام دنیا بین سال‌های ۱۹۷۷ تا نیمه ۲۰۱۷، دست‌کم ۹۱ مورد از تمام سایت‌های ساخت راکتورهای هسته‌ای، یعنی یک مورد از هر هشت مورد، در مراحل مختلف پیشرفت کاری ناتمام رها شده یا به حالت تعلیق درآمده‌اند.

اشنایدر می‌گوید «نسل انرژی هسته‌ای د رحال انقراض است».

رویترز نوشته است که صنایع هسته‌ای که این هفته در لندن یک جلسه سالانه برگزار خواهند کرد، گفته‌اند که برق هسته‌ای در تولید انرژی کم کربن نقش بزرگی را در دنیا بازی می‌کنند و به برنامه‌های جدید ساخت واحدهایی در چین، هندوستان، بریتانیا و آفریقای جنوبی اشاره دارند.

سهم انرژی هسته‌ای در تولید جهانی برق از ۱۷.۵ درصد سال ۱۹۹۶ به ۱۰.۵ درصد سال گذشته رسیده است و داده‌های WNISR نشان می‌دهد که تولید برق هسته‌ای سال گذشته ۱.۴ درصد افزایش داشته است.

انتظار می‌رود امارات متحده عربی سال آینده راکتور ساخت کره جنوبی را در خاک خود راه‌اندازی نماید.

ویتنام هم اواخر سال ۲۰۱۶ برنامه ساخت اولین نیروگاه هسته‌ای خود را به دلیل نگرانی از هزینه‌های ساخت و ایمنی آن کنار گذاشت.

در نیمه اول سال ۲۰۱۷، هندوستان تنها کشوری بود که ساخت نیروگاه جدید هسته‌ای را آغاز کرده است. 

کد خبر: 
۱۳۱۴۴
منبع خبر: 

انعکاس نظر شما

کپچا
لطفا به پرسش امنیتی پاسخ دهید (برای ارزیابی کاربر)
تایپ پاسخ به صورت فارسی یا فارسی/انگلیسی مجاز میباشد.
فاطمه لطفی
انرژی امروز
w
+۹۸.۲۱.۲۶۴۱۳۹۹۷
Unit 32, No.‎ 26, North Naft Street
Tehran,TH,۱۹۱۸۷۹۳۵۷۲
Iran

انقراض هسته‌ای آغاز شد/ کاهش پروژه‌های جدید در دنیا

تعداد پروژه‌های جدید هسته‌ای برای ساخت راکتورهای هسته‌ای در سال ۲۰۱۰ حدود ۱۵ واحد بود که این رقم در سال ۲۰۱۶ به سه واحد رسید.
فاطمه لطفی
یک گزارش صنعتی می‌گوید بعد از فاجعه هسته‌ای فوکوشیما در سال ۲۰۱۱ و به دلیل هزینه‌هایی که انرژی هسته‌ای دارد، تعداد پروژه‌های جدید هسته‌ای در تمام دنیا در کمتر از یک دهه، کاهش یافته است.به گزارش «انرژی امروز» گزارش وضعیت صنایع هسته‌ای دنیا WNISR می‌گوید تعداد پروژه‌های جدید هسته‌ای برای ساخت راکتورهای هسته‌ای در سال ۲۰۱۰ حدود ۱۵ واحد بود که این رقم در سال ۲۰۱۳ به ۱۰ واحد کاهش یافت و در سال‌‌های ۲۰۱۶ به هشت و در ۲۰۱۶ به سه واحد رسید.بر همیناساس، چین فعال‌ترین کشور در زمینه ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای در یک دهه گذشته است که تعداد ۱۰ واحد جدید نیروگاه‌های هسته‌ای این کشور در سال ۲۰۱۰ به شش واحد در سال ۲۰۱۵ و دو واحد در سال گذشته کاهش یافته است.مایکل اشنایدر از نویسندگان این گزارش در پاریس به خبرنگاران گفته است که این نشان از پایان استثنا بودن چین [در زمینه ساخت نیروگاه هسته‌ای] است.بعد از واقعه هسته‌ای چرنوبیل در سال ۱۹۸۶ که باعث شد کشورها به وقفه‌ای ۲۰ ساله در ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای تن دهند، افزایش تعداد نیروگاه‌های هسته‌ای در سال ۲۰۱۰ که کشورها دوباره شروع به ساخت این نیروگاه‌ها کردند، نشانه پایان این رنسانس هسته‌ای بود.اشنایدر می‌گوید با کاهش تعداد این نیروگاه‌ها در ایالات متحده،‌ عجیب نیست که شاهد کاهش بیشتر ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای در دنیا باشیم.بعد از ورشکستگی سال جاری وستینگ‌هاوس، شرکت بزرگ سازنده نیروگاه‌های هسته‌ای، در ماه جولای دو واحد تاسیسات هسته‌ای در کارولینای جنوبی، پروژه وی‌سی سامر، ساخت دو راکتور وستینگ‌هاوس، را کنار گذاشتند در حالی که این پروژه ۴۰ درصد پیشرفت داشته و تا آن موقع ۹ میلیارد دلار خرج ساخت آن شده بود.گزارش WNISR می‌گوید که در تمام دنیا بین سال‌های ۱۹۷۷ تا نیمه ۲۰۱۷، دست‌کم ۹۱ مورد از تمام سایت‌های ساخت راکتورهای هسته‌ای، یعنی یک مورد از هر هشت مورد، در مراحل مختلف پیشرفت کاری ناتمام رها شده یا به حالت تعلیق درآمده‌اند.اشنایدر می‌گوید «نسل انرژی هسته‌ای د رحال انقراض است».رویترز نوشته است که صنایع هسته‌ای که این هفته در لندن یک جلسه سالانه برگزار خواهند کرد، گفته‌اند که برق هسته‌ای در تولید انرژی کم کربن نقش بزرگی را در دنیا بازی می‌کنند و به برنامه‌های جدید ساخت واحدهایی در چین، هندوستان، بریتانیا و آفریقای جنوبی اشاره دارند.سهم انرژی هسته‌ای در تولید جهانی برق از ۱۷.۵ درصد سال ۱۹۹۶ به ۱۰.۵ درصد سال گذشته رسیده است و داده‌های WNISR نشان می‌دهد که تولید برق هسته‌ای سال گذشته ۱.۴ درصد افزایش داشته است.انتظار می‌رود امارات متحده عربی سال آینده راکتور ساخت کره جنوبی را در خاک خود راه‌اندازی نماید.ویتنام هم اواخر سال ۲۰۱۶ برنامه ساخت اولین نیروگاه هسته‌ای خود را به دلیل نگرانی از هزینه‌های ساخت و ایمنی آن کنار گذاشت.در نیمه اول سال ۲۰۱۷، هندوستان تنها کشوری بود که ساخت نیروگاه جدید هسته‌ای را آغاز کرده است. 
Facebook icon
Google icon
Twitter icon
Instagram icon
LinkedIn icon
Pinterest icon
Del.icio.us icon
StumbleUpon icon
Digg icon
MySpace icon
Newsvine icon
Reddit icon
Yahoo! icon
Technorati icon
e-mail icon
۴۹