Advertisment شرکت‌های آمریکایی برای عربستان نیروگاه اتمی بسازند | تازه‌های انرژی ایران
فاطمه لطفی
انرژی امروز
w
+۹۸.۲۱.۲۶۴۱۳۹۹۷
Unit 32, No.‎ 26, North Naft Street
Tehran,TH,۱۹۱۸۷۹۳۵۷۲
Iran

شرکت‌های آمریکایی برای عربستان نیروگاه اتمی بسازند

عربستان سعودی از شرکت‌های آمریکایی خواسته است تا در توسعه برنامه‌های برق هسته‌ای این کشور سهیم شوند و تاکید کرد از این انرژی در جهت اهداف نظامی استفاده نخواهد کرد.
فاطمه لطفی
عربستان سعودی از شرکت‌های ایالات متحده خواست تا در مناقصه نیروگاه این کشور شرکت کنند.به گزارش خبرنگار بین‌الملل «انرژی امروز» وزیر انرژی عربستان روز دوشنبه گفت: عربستان سعودی از شرکت‌های آمریکایی خواسته است تا در توسعه برنامه‌های برق هسته‌ای این کشور سهیم شوند و تاکید کرد عربستان از این انرژی در جهت اهداف نظامی استفاده نخواهد کرد.پیش از این رویترز گفته بود که وستینگ‌هاوس در حال گفتگو با دیگر شرکت‌های ایالات متحدهبرای تشکیل یک کنسرسیوم برای این پروژه‌ چند میلیارد دلاری است که بر اساس آن قرار است دو راکتور هسته‌ای ساخته شود.خالد الفلیح، وزیر انرژی عربستان گفته است که کشورش متعهد است که از انرژی هسته‌ای فقط برای مقاصد غیرنظامی استفاده کند.او در یک کنفرانس مشترک خبری که با ریک پری، وزیر انرژی ایالات متحده داشت گفت «ما هیچ گونه علاقه‌ای به استفاده نظامی از این تکنولوژی نداریم. ما متعهد به عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای هستیم».قرار است نیروگاه‌های هسته‌ای عربستان در کاکار، شهر انرژی‌های اتمی و تجدیدپذیر پادشاه عربستان ساخته شوند. ماه گذشته در وب سایت این شهر آمده بود که برای ساخت این نیروگاه‌ها با وستینگ‌هاوس توشیبا صحبت شده است.ریک پری که اولین بار است به سمت وزارت انرژی ایالات متحده رسیده است این هفته به امارت متحده عربی و قطر سفر کرده و گفته است هنوز زود است در این خصوص صحبت شود.او گفته است که هرچند فعلا گام‌های اولیه در این خصوص برداشته می‌شود و هر دو در حال کار هستیم تا به نتایج مورد نظر برسیم.واشینگتن معمولا از کشورها می‌خواهد تا برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای تعهدی به نام توافق ۱۲۳ را امضا کند که اجازه نمی‌دهد در مراحل تولید سوخت از آن برای ساخت بمب هسته‌ای استفاده شود.پیش از این عربستان سعودی گفته بود که از امضای هر نوع توافقی که باعث محروم کردن این کشور از غنی سازی اورانیم شود سرباز خواهد زد.بزرگ‌ترین صادر کننده نفت می‌گوید که این کشور انرژی هسته‌ای را برای متنوع سازی اقتصاد خود میخواهد و می‌خواهد ترکیب انرژی خود را عوض کند و بنابراین صادرات نفت بیشتری هم داشته باشد و این نفت را برای تولید برق نسوزاند.راکتورها به غنی‌سازی اورانیوم نیاز دارند و باید اورانیوم را حدود ۵ درصد غنی‌سازی کنند اما همین تکنولوژی را می‌توان برای غنی‌سازی فلزت سنگین برای سلاح هسته‌ای استفاده کرد.این همان موضوعی است که غرب در خصوص ایران مطرح می‌کند، ایرانی که رقیب سرسخت عربستان است و قادر به غنی‌سازی اورانیوم است.ریاض می‌گوید می‌خواهد منابع اورانیوم خود را برای خودکفایی در تولید سوخت هسته‌ای استفاده کند.ریاض می‌خواهد در چشم‌‌انداز ۲۰۳۰ خود ۱۷.۶ گیگاوات ظرفیت اتمی ایجاد کند یا ۱۷ راکتور جدید بسازد.
الفالح فراخوان داد؛

شرکت‌های آمریکایی برای عربستان نیروگاه اتمی بسازند

عربستان سعودی از شرکت‌های آمریکایی خواسته است تا در توسعه برنامه‌های برق هسته‌ای این کشور سهیم شوند و تاکید کرد از این انرژی در جهت اهداف نظامی استفاده نخواهد کرد.
اخبار انرژی هسته ای

عربستان سعودی از شرکت‌های ایالات متحده خواست تا در مناقصه نیروگاه این کشور شرکت کنند.

به گزارش خبرنگار بین‌الملل «انرژی امروز» وزیر انرژی عربستان روز دوشنبه گفت: عربستان سعودی از شرکت‌های آمریکایی خواسته است تا در توسعه برنامه‌های برق هسته‌ای این کشور سهیم شوند و تاکید کرد عربستان از این انرژی در جهت اهداف نظامی استفاده نخواهد کرد.

پیش از این رویترز گفته بود که وستینگ‌هاوس در حال گفتگو با دیگر شرکت‌های ایالات متحدهبرای تشکیل یک کنسرسیوم برای این پروژه‌ چند میلیارد دلاری است که بر اساس آن قرار است دو راکتور هسته‌ای ساخته شود.

خالد الفلیح، وزیر انرژی عربستان گفته است که کشورش متعهد است که از انرژی هسته‌ای فقط برای مقاصد غیرنظامی استفاده کند.

او در یک کنفرانس مشترک خبری که با ریک پری، وزیر انرژی ایالات متحده داشت گفت «ما هیچ گونه علاقه‌ای به استفاده نظامی از این تکنولوژی نداریم. ما متعهد به عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای هستیم».

قرار است نیروگاه‌های هسته‌ای عربستان در کاکار، شهر انرژی‌های اتمی و تجدیدپذیر پادشاه عربستان ساخته شوند. ماه گذشته در وب سایت این شهر آمده بود که برای ساخت این نیروگاه‌ها با وستینگ‌هاوس توشیبا صحبت شده است.

ریک پری که اولین بار است به سمت وزارت انرژی ایالات متحده رسیده است این هفته به امارت متحده عربی و قطر سفر کرده و گفته است هنوز زود است در این خصوص صحبت شود.

او گفته است که هرچند فعلا گام‌های اولیه در این خصوص برداشته می‌شود و هر دو در حال کار هستیم تا به نتایج مورد نظر برسیم.

واشینگتن معمولا از کشورها می‌خواهد تا برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای تعهدی به نام توافق ۱۲۳ را امضا کند که اجازه نمی‌دهد در مراحل تولید سوخت از آن برای ساخت بمب هسته‌ای استفاده شود.

پیش از این عربستان سعودی گفته بود که از امضای هر نوع توافقی که باعث محروم کردن این کشور از غنی سازی اورانیم شود سرباز خواهد زد.

بزرگ‌ترین صادر کننده نفت می‌گوید که این کشور انرژی هسته‌ای را برای متنوع سازی اقتصاد خود میخواهد و می‌خواهد ترکیب انرژی خود را عوض کند و بنابراین صادرات نفت بیشتری هم داشته باشد و این نفت را برای تولید برق نسوزاند.

راکتورها به غنی‌سازی اورانیوم نیاز دارند و باید اورانیوم را حدود ۵ درصد غنی‌سازی کنند اما همین تکنولوژی را می‌توان برای غنی‌سازی فلزت سنگین برای سلاح هسته‌ای استفاده کرد.

این همان موضوعی است که غرب در خصوص ایران مطرح می‌کند، ایرانی که رقیب سرسخت عربستان است و قادر به غنی‌سازی اورانیوم است.

ریاض می‌گوید می‌خواهد منابع اورانیوم خود را برای خودکفایی در تولید سوخت هسته‌ای استفاده کند.

ریاض می‌خواهد در چشم‌‌انداز ۲۰۳۰ خود ۱۷.۶ گیگاوات ظرفیت اتمی ایجاد کند یا ۱۷ راکتور جدید بسازد.

انعکاس نظر شما

کپچا
لطفا به پرسش امنیتی پاسخ دهید (برای ارزیابی کاربر)
تایپ پاسخ به صورت فارسی یا فارسی/انگلیسی مجاز میباشد.
Facebook icon
Google icon
Twitter icon
Instagram icon
LinkedIn icon
Pinterest icon
Del.icio.us icon
StumbleUpon icon
Digg icon
MySpace icon
Newsvine icon
Reddit icon
Yahoo! icon
Technorati icon
e-mail icon
۴۹