Advertisment دوراهی ماکرون: گاز آذربایجان یا مبارزه با تغییرات اقلیم؟ | تازه‌های انرژی ایران
فاطمه لطفی
انرژی امروز
w
+۹۸.۲۱.۲۶۴۱۳۹۹۷
Unit 32, No.‎ 26, North Naft Street
Tehran,TH,۱۹۱۸۷۹۳۵۷۲
Iran

دوراهی ماکرون: گاز آذربایجان یا مبارزه با تغییرات اقلیم؟

همزمان با برگزاری اجلاس تغییرات اقلیم پاریس، بانک سرمایه‌گذاری اروپا با پرداخت ۱.۵ میلیارد یورو وام برای خطوط لوله گاز آذربایجان به اروپا موافقت می‌کند.
فاطمه لطفی
بانک سرمایه‌گذاری اروپا با پرداخت ۱.۵ میلیارد یورو وام برای خطوط لوله گاز، متهم به صدمه زدن به اهداف اقلیمی اتحادیه اروپا شد.به گزارش خبرنگار بین‌الملل «انرژی امروز» همزمان با آماده شدن امانوئل ماکرون، رییس جمهور فرانسه برای برگزاری اجلاس تغییرات اقلیم در پاریس، بانک سرمایه‌گذاری اروپا، EIB قرار است یک وام ۱.۵ میلیارد یورویی برای احداث خط لوله گاز آذربایجان به غرب اروپا در نظر بگیرد.  مخالفان می‌گویند که بانک سرمایه‌گذاری اروپا، که قرار است روز سه شنبه با اعطای یکی از بزرگ‌ترین وام‌های خود از خط لوله ترانس‌آدریاتیک TAP حمایت کند، علیه تعهدات اقلیمی اتحادیه اروپا عمل می‌کند.این بانک به طور محرمانه از سوی رییسان اقلیم و انرژی اتحادیه اروپا برای تصویت این وام تحت فشار بوده چون با ورود حامیان این پروژه به مرحله تامین مالی آن، این حامیان به منابع مالی امن نیاز داشتند.اما مخالفان این پروژه می‌گویند که تصویب این وام در دومین سال برگزاری اجلاس پاریس، بی‌حرمتی آشکار به تلاش‌های اروپا برای کاهش انتشارات کربن است.گاردین نوشته است که هم‌زمانی این رخ‌داد با اجلاس ویژه پاریس در روز سه شنبه برای تعیین راه‌های تامین مالی پروژه‌های مقابله با تغییرات اقلیم، برای ماکرون بسیار حیاتی است.خط لوله TAP غربی‌ترین بخش کریدور گازی جنوب، یا همان سری خطوط لوله انتقال گاز دریای خزر به اروپا، است.حدود یک سال پیش بروکسل از این پروژه حمایت کرد تا وابستگی به انرژی روسیه را از بین ببرد؛ روسیه بزرگ‌ترین تامین کننده گاز اتحادیه اروپاست.نام شرکت‌هایی که در سال‌های گذشته بر روی این پروژه کار کرده‌اند بسیار تغییر کرده است. هم‌اکنون کنسرسیومی از شرکت‌های بریتیش پترولیوم، شرکت گاز سوکار آذربایجان، Snam ایتالیا، فلوکسیز بلژیک، اناگاز اسپانیا و آکسپو سویس بر روی این خط لوله کار می‌کنند.هزاران مایل زمین در یونان و آلبانی برای احداث این خط لوله آماده شده‌اند و حدود ۲ هزار درخت زیتون در استالیا باید جابجا شود تا جا برای احداث این خط باز شود.این پروژه تاکنون ۶۰ درصد پیشرفت داشته و انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۰ اولین گاز خود ر به اروپا برساند.مقدار وامی که EIB برای این پروژه در نظر گرفته است اهمیت زیادی دارد،‌ اما منابع خبری می‌گویند که تکمیل این خط لوله به منابع مالی وابسته نیست.  مخالفان این طرح نه فقط بر روی مسائل محیط زیستی احداث این خط لوله متمرکز هستند بلکه نسبت به موضوعاتی چون حقوق بشر در آذربایجان تولید کننده گاز هم موضع گیری کرده‌اند.متخصاصان انرژی اما معتقدند این خط لوله باعث ایجاد شغل و کاهش استفاده از منابع کثیف انرژی می‌شود.سخنگوی TAP می‌گوید «منطق بازاری قوی پشت این پروژه است. اروپا به منابع جدید گاز طبیعی نیاز دارد تا به تقاضای بلند مدت خود بیندیشد. گاز نقش خود را به عنوان یکی منبع پاک انرژی فسیلی در سبد انرژی اروپا ادامه خواهد داد. بنابراین ما مطمئن هستیم که برای این پروژه منابع مالی خود را تامین خواهیم کرد».  
با اعطای وام ۱.۵میلیارد یورویی به خط لوله گاز آذربایجان به اروپا:

دوراهی ماکرون: گاز آذربایجان یا مبارزه با تغییرات اقلیم؟

همزمان با برگزاری اجلاس تغییرات اقلیم پاریس، بانک سرمایه‌گذاری اروپا با پرداخت ۱.۵ میلیارد یورو وام برای خطوط لوله گاز آذربایجان به اروپا موافقت می‌کند.
اخبار بین االملل

بانک سرمایه‌گذاری اروپا با پرداخت ۱.۵ میلیارد یورو وام برای خطوط لوله گاز، متهم به صدمه زدن به اهداف اقلیمی اتحادیه اروپا شد.

به گزارش خبرنگار بین‌الملل «انرژی امروز» همزمان با آماده شدن امانوئل ماکرون، رییس جمهور فرانسه برای برگزاری اجلاس تغییرات اقلیم در پاریس، بانک سرمایه‌گذاری اروپا، EIB قرار است یک وام ۱.۵ میلیارد یورویی برای احداث خط لوله گاز آذربایجان به غرب اروپا در نظر بگیرد.  

مخالفان می‌گویند که بانک سرمایه‌گذاری اروپا، که قرار است روز سه شنبه با اعطای یکی از بزرگ‌ترین وام‌های خود از خط لوله ترانس‌آدریاتیک TAP حمایت کند، علیه تعهدات اقلیمی اتحادیه اروپا عمل می‌کند.

این بانک به طور محرمانه از سوی رییسان اقلیم و انرژی اتحادیه اروپا برای تصویت این وام تحت فشار بوده چون با ورود حامیان این پروژه به مرحله تامین مالی آن، این حامیان به منابع مالی امن نیاز داشتند.

اما مخالفان این پروژه می‌گویند که تصویب این وام در دومین سال برگزاری اجلاس پاریس، بی‌حرمتی آشکار به تلاش‌های اروپا برای کاهش انتشارات کربن است.

گاردین نوشته است که هم‌زمانی این رخ‌داد با اجلاس ویژه پاریس در روز سه شنبه برای تعیین راه‌های تامین مالی پروژه‌های مقابله با تغییرات اقلیم، برای ماکرون بسیار حیاتی است.

خط لوله TAP غربی‌ترین بخش کریدور گازی جنوب، یا همان سری خطوط لوله انتقال گاز دریای خزر به اروپا، است.

حدود یک سال پیش بروکسل از این پروژه حمایت کرد تا وابستگی به انرژی روسیه را از بین ببرد؛ روسیه بزرگ‌ترین تامین کننده گاز اتحادیه اروپاست.

نام شرکت‌هایی که در سال‌های گذشته بر روی این پروژه کار کرده‌اند بسیار تغییر کرده است. هم‌اکنون کنسرسیومی از شرکت‌های بریتیش پترولیوم، شرکت گاز سوکار آذربایجان، Snam ایتالیا، فلوکسیز بلژیک، اناگاز اسپانیا و آکسپو سویس بر روی این خط لوله کار می‌کنند.

هزاران مایل زمین در یونان و آلبانی برای احداث این خط لوله آماده شده‌اند و حدود ۲ هزار درخت زیتون در استالیا باید جابجا شود تا جا برای احداث این خط باز شود.

این پروژه تاکنون ۶۰ درصد پیشرفت داشته و انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۰ اولین گاز خود ر به اروپا برساند.

مقدار وامی که EIB برای این پروژه در نظر گرفته است اهمیت زیادی دارد،‌ اما منابع خبری می‌گویند که تکمیل این خط لوله به منابع مالی وابسته نیست.  

مخالفان این طرح نه فقط بر روی مسائل محیط زیستی احداث این خط لوله متمرکز هستند بلکه نسبت به موضوعاتی چون حقوق بشر در آذربایجان تولید کننده گاز هم موضع گیری کرده‌اند.

متخصاصان انرژی اما معتقدند این خط لوله باعث ایجاد شغل و کاهش استفاده از منابع کثیف انرژی می‌شود.

سخنگوی TAP می‌گوید «منطق بازاری قوی پشت این پروژه است. اروپا به منابع جدید گاز طبیعی نیاز دارد تا به تقاضای بلند مدت خود بیندیشد. گاز نقش خود را به عنوان یکی منبع پاک انرژی فسیلی در سبد انرژی اروپا ادامه خواهد داد. بنابراین ما مطمئن هستیم که برای این پروژه منابع مالی خود را تامین خواهیم کرد».  

انعکاس نظر شما

کپچا
لطفا به پرسش امنیتی پاسخ دهید (برای ارزیابی کاربر)
تایپ پاسخ به صورت فارسی یا فارسی/انگلیسی مجاز میباشد.
Facebook icon
Google icon
Twitter icon
Instagram icon
LinkedIn icon
Pinterest icon
Del.icio.us icon
StumbleUpon icon
Digg icon
MySpace icon
Newsvine icon
Reddit icon
Yahoo! icon
Technorati icon
e-mail icon
۴۹