Advertisment بدهی وزارت نیرو 40هزار میلیاردی می‌شود | تازه‌های انرژی ایران
پانیسا حسن زاده
انرژی امروز
w
+۹۸.۲۱.۲۶۴۱۳۹۹۷
Unit 32, No.‎ 26, North Naft Street
Tehran,TH,۱۹۱۸۷۹۳۵۷۲
Iran

بدهی وزارت نیرو ۴۰هزار میلیاردی می‌شود

نایب‌رییس سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق ایران گفت: غیرواقعی بودن بهای برق توهم وفور و فراوانی ایجاد کرده است.
پانیسا حسن زاده
نایب‌رییس سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق ایران گفت: ۹۵ درصد برق مصرفی کشور از انرژی فسیلی به دست می‌آید.‌ چالش‌ها و مشکلات صنعت برق بسیار است و برخی اعضا در پنل، دیکشنری مشکلات هستند.به گزارش خبرنگار نیروی «انرژی امروز»، اسدالله صبوری امروز در پنل تخصصی برق سومین کنگره راهبردی نفت و نیرو با اشاره به عدم توازن منابع و مصارف برق از سال ۵۷ تا سال ۹۶، تصریح کرد: پیک سالانه برق به طور متوسط ۷.۴ درصد رشد داشته که در سطح بین‌المللی هم رقم بزرگی است.وی افزود: یکی از آثار غیرواقعی بودن بهای برق در اینجا خود را نشان می‌دهد و توهم وفور و فراوانی ایجاد کرده است؛ بنابراین، کنترل مصرف از اذهان دور شده است.این فعال صنعت برق با اشاره به اینکه «برای پاسخگویی به تقاضا باید تاسیسات خود را توسعه دهیم»، گفت: هم‌اکنون ۶۰۰۰ مگاوات از نیروگاه‌های کشور عمر بیش از ۴۰ سال دارند و با نیروگاه‌های جدید جایگزین نشدند.وی افزود: پارادایم اصلی ما در ۴ دهه گذشته تامین نیاز مصرف بود. از سال ۷۶ به ازای هر کیلووات به نرخ سال ۹۵ معادل ۱۰۶ تومان بود. بعد از تصویب قانون تثبیت قیمت‌ها و پس از هدفمندی یارانه‌ها، امروز ۶۷ تومان گرفته می‌شود.نایب‌رییس سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق ایران با اشاره به اینکه «وقتی منابع داخلی دستگاهی تامین نیست به اعتبارات عمومی روی می‌آورد»، گفت: ۱۴ هزار میلیارد تومان و حدود نیمی از بدهی وزارت نیرو مربوط به سندیکای صنعت برق است. حال ما به حال صنعت برق گره خورده است. برای حل مشکلات به دنبال تعامل سازنده هستیم.وی تصریح کرد: رشد مصرف با شرایط منابع در دست هماهنگ نیست و بهره‌برداری از نیروگاه‌های فرسوده هم ادامه می‌یابد و اهمیت افزایش راندمان نیز از دست می‌رود.صبوری با بیان اینکه «باید مدیریت تقاضا و مدیریت مصرف را در دستور کار قرار دهیم»، گفت: کارهایی در این زمینه انجام شده است؛ اما اثرگذاری لازم هنوز دیده نمی‌شود. ‌معاون اسبق طرح توسعه توانیر افزود: منابع لازم برای توسعه وجود ندارد و با شرایط درآمدی کنونی نمی‌توان توسعه زیرساخت‌‌های برق کشور را ادامه داد.وی یادآور شد: اگر ۵۰ میلیون لامپ عوض کنیم و در هر لامپ ۲۰ وات صرفه‌جویی شود و نصف پول لامپ را هم بدهیم، اینگونه ۱۰۰۰۰ مگاوات ظرفیت با یک دهم هزینه احداث نیروگاه ایجاد کرده‌ایم. یا به‌عنوان اقدامی دیگر، می توانیم نصف پول کولر گازی‌ها را پرداخت کنیم تا از کولرگازی‌های کم‌مصرف استفاده شود.صبوری در ادامه اعلام کرد: در سال ۱۴۰۰ با همین روند بدهی وزارت نیرو به سندیکای برق ۴۰ هزار میلیارد تومان می‌شود.وی در پایان سخنان خود خواست به وضعیت نیروگاه‌های تولید پراکنده نیز بپردازد اما گفت: با تصمیماتی که به‌تازگی اخذ شده؛ این بخش مرحوم شده است.
اظهارات صریح رییس سندیکای تولیدکنندگان درباره بحران در برق کشور:

بدهی وزارت نیرو ۴۰هزار میلیاردی می‌شود

نایب‌رییس سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق ایران گفت: غیرواقعی بودن بهای برق توهم وفور و فراوانی ایجاد کرده است.

پانیسا حسن زاده

پانیسا حسن زاده
پانیسا حسن زاده

خبرنگار نیرو، پالایش و پتروشیمی انرژی امروز

اخبار صنعت برق

نایب‌رییس سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق ایران گفت: ۹۵ درصد برق مصرفی کشور از انرژی فسیلی به دست می‌آید.‌ چالش‌ها و مشکلات صنعت برق بسیار است و برخی اعضا در پنل، دیکشنری مشکلات هستند.

به گزارش خبرنگار نیروی «انرژی امروز»، اسدالله صبوری امروز در پنل تخصصی برق سومین کنگره راهبردی نفت و نیرو با اشاره به عدم توازن منابع و مصارف برق از سال ۵۷ تا سال ۹۶، تصریح کرد: پیک سالانه برق به طور متوسط ۷.۴ درصد رشد داشته که در سطح بین‌المللی هم رقم بزرگی است.

وی افزود: یکی از آثار غیرواقعی بودن بهای برق در اینجا خود را نشان می‌دهد و توهم وفور و فراوانی ایجاد کرده است؛ بنابراین، کنترل مصرف از اذهان دور شده است.

این فعال صنعت برق با اشاره به اینکه «برای پاسخگویی به تقاضا باید تاسیسات خود را توسعه دهیم»، گفت: هم‌اکنون ۶۰۰۰ مگاوات از نیروگاه‌های کشور عمر بیش از ۴۰ سال دارند و با نیروگاه‌های جدید جایگزین نشدند.

وی افزود: پارادایم اصلی ما در ۴ دهه گذشته تامین نیاز مصرف بود. از سال ۷۶ به ازای هر کیلووات به نرخ سال ۹۵ معادل ۱۰۶ تومان بود. بعد از تصویب قانون تثبیت قیمت‌ها و پس از هدفمندی یارانه‌ها، امروز ۶۷ تومان گرفته می‌شود.

نایب‌رییس سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق ایران با اشاره به اینکه «وقتی منابع داخلی دستگاهی تامین نیست به اعتبارات عمومی روی می‌آورد»، گفت: ۱۴ هزار میلیارد تومان و حدود نیمی از بدهی وزارت نیرو مربوط به سندیکای صنعت برق است. حال ما به حال صنعت برق گره خورده است. برای حل مشکلات به دنبال تعامل سازنده هستیم.

وی تصریح کرد: رشد مصرف با شرایط منابع در دست هماهنگ نیست و بهره‌برداری از نیروگاه‌های فرسوده هم ادامه می‌یابد و اهمیت افزایش راندمان نیز از دست می‌رود.

صبوری با بیان اینکه «باید مدیریت تقاضا و مدیریت مصرف را در دستور کار قرار دهیم»، گفت: کارهایی در این زمینه انجام شده است؛ اما اثرگذاری لازم هنوز دیده نمی‌شود. ‌

معاون اسبق طرح توسعه توانیر افزود: منابع لازم برای توسعه وجود ندارد و با شرایط درآمدی کنونی نمی‌توان توسعه زیرساخت‌‌های برق کشور را ادامه داد.

وی یادآور شد: اگر ۵۰ میلیون لامپ عوض کنیم و در هر لامپ ۲۰ وات صرفه‌جویی شود و نصف پول لامپ را هم بدهیم، اینگونه ۱۰۰۰۰ مگاوات ظرفیت با یک دهم هزینه احداث نیروگاه ایجاد کرده‌ایم. یا به‌عنوان اقدامی دیگر، می توانیم نصف پول کولر گازی‌ها را پرداخت کنیم تا از کولرگازی‌های کم‌مصرف استفاده شود.

صبوری در ادامه اعلام کرد: در سال ۱۴۰۰ با همین روند بدهی وزارت نیرو به سندیکای برق ۴۰ هزار میلیارد تومان می‌شود.

وی در پایان سخنان خود خواست به وضعیت نیروگاه‌های تولید پراکنده نیز بپردازد اما گفت: با تصمیماتی که به‌تازگی اخذ شده؛ این بخش مرحوم شده است.

انعکاس نظر شما

کپچا
لطفا به پرسش امنیتی پاسخ دهید (برای ارزیابی کاربر)
تایپ پاسخ به صورت فارسی یا فارسی/انگلیسی مجاز میباشد.
Facebook icon
Google icon
Twitter icon
Instagram icon
LinkedIn icon
Pinterest icon
Del.icio.us icon
StumbleUpon icon
Digg icon
MySpace icon
Newsvine icon
Reddit icon
Yahoo! icon
Technorati icon
e-mail icon
۴۹