Advertisment زلزله کرمانشاه مرگبارترین زمین‌لرزه سال جهان | تازه‌های انرژی ایران رفتن به محتوای اصلی
فاطمه لطفی
انرژی امروز
w
+۹۸.۲۱.۲۶۴۱۳۹۹۷
Unit 32, No.‎ 26, North Naft Street
Tehran,TH,۱۹۱۸۷۹۳۵۷۲
Iran

زلزله کرمانشاه مرگبارترین زمین‌لرزه سال جهان

رانش زمین در بعضی نقاط کمک‌رسانی به مردم را سخت کرده و این نگرانی هست که سد دربندیخان سلیمانیه عراق شکسته شود.
فاطمه لطفی
در پی وقوع زلزله‌ای بسیار قوی که نواحی کوهستانی میان مرز ایران و عراق را لرزاند و در ایران بیش از ۴۰۰ کشته و ۷۰۰۰ زخمی به جا گذاشت، عملیات امدادی بزرگی در روز دوشنبه در جریان بوده است.تیم های امدادی در جستجوی بازماندگانی هستند که در میان آوار ساختمان‌های ریخته به تله افتاده اند.زلزله در ساعت ۲۱ و ۴۸ دقیقه یکشنبه شب ۲۱ آبان ماه در ۳۰ کیلومتری شمال غرب سرپل ذهاب و ۳۲ کیلومتری جنوب غرب حلبچه رخ داد و حدود ۱۵۰ میلیون نفر در ایران و عراق آن را احساس کردند.پیرحسین کولیوند سرپرست اورژانس ایران در ساعات نخست صبح سه شنبه اعلام کرد که شمار کشته‌ها اکنون به ۴۳۰ نفر و شمار مصدومان به ۷۱۵۶ نفر رسیده است.این مرگبارترین زلزله سال جاری جهان است.سازمان ملل تخمین می‌زند که بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در شعاع ۱۰۰ کیلومتری کانون زلزله زندگی می‌کنند.عمده آمار کشته‌ها به شهر سرپل ذهاب در ۱۵ کیلومتری مرز عراق در غرب ایران و بعد سایر بخش‌های استان کرمانشاه مربوط می‌شود.بیمارستان اصلی این شهر به شدت در زلزله آسیب دید و مداوای صدها مصدوم را دچار مشکل کرد.رسانه‌های ایرانی گزارش می‌دهند که در سرپل ذهاب یک زن و نوزاد زنده از میان آوار بیرون کشیده شدند.تصاویر ویدئویی شاهدان عینی ظاهرا نشان می‌دهد که بسیاری از ساختمان‌های این شهر ریخته است.آب شرب و برق در بعضی شهرها قطع شده و بسیاری از مردم مجبور شده‌اند به علت خرابی یا آسیب پذیری ساختمان‌ها شب را در هوای سرد در پارک‌ها یا خیابان‌ها بگذرانند.بسیاری خانه‌ها در این ناحیه کوهستانی عمدتا کردنشین، آجری و در برابر زلزله‌های بزرگ آسیب پذیر است.یک سازمان کمک رسانی گفت که ۷۰ هزار نفر پس از زلزله به سرپناه نیاز دارند و گزارش‌هایی وجود دارد که هزاران نفر مجبور هستند دومین شب را در فضای باز بگذرانند.سازمان ملل در بیانیه‌ای که یکی از سخنگویان دبیر کل این سازمان صادر کرد گفت که «در صورت لزوم آماده ارائه کمک است».وزارت خارجه آمریکا این حادثه را به همه کسانی که در ایران و عراق دستخوش قرار گرفته‌اند تسلیت گفته است.مقام‌های ایرانی گفتند که ۴۳۰ نفر در این کشور کشته شده‌اند که به گفته فرمانده ارتش ایران شماری سرباز و مرزبان در میان آنها هستند.یک سخنگوی هلال احمر به بی‌بی‌سی گفت که در عراق ۹ نفر جان باختند. یک دفتر سازمان ملل در عراق گفت که بیش از ۵۰۰ نفر هم در آنجا مجروح شده‌اند و لرزش در اربیل، سلیمانیه، کرکوک، بصره و همچنین بغداد احساس شد.رانش زمین در بعضی نقاط کمک رسانی به مردم در نواحی روستایی را سخت کرده و این نگرانی هست که سد دربندیخان در سلیمانیه عراق که در زلزله آسیب دیده شکسته شود. از مردم ساکن اطراف این سد خواسته شده ناحیه را ترک کنند.عمق زلزله ۲۳.۲ کیلومتری زمین بود که نسبتا کم است و لرزش آن در ترکیه، اسرائیل و کویت هم احساس شد.در سال ۲۰۰۳ یک زلزله ۶.۶ درجه‌ای شهر تاریخی بم ایران را ویران کرد و باعث مرگ ۲۶ هزار نفر شد.این مرگبارترین زلزله‌ای است که از سال ۲۰۱۲ در ایران اتفاق می‌افتد.
BBC گزارش داد:

زلزله کرمانشاه مرگبارترین زمین‌لرزه سال جهان

رانش زمین در بعضی نقاط کمک‌رسانی به مردم را سخت کرده و این نگرانی هست که سد دربندیخان سلیمانیه عراق شکسته شود.
اخبار مدیریت شهری

در پی وقوع زلزله‌ای بسیار قوی که نواحی کوهستانی میان مرز ایران و عراق را لرزاند و در ایران بیش از ۴۰۰ کشته و ۷۰۰۰ زخمی به جا گذاشت، عملیات امدادی بزرگی در روز دوشنبه در جریان بوده است.

تیم های امدادی در جستجوی بازماندگانی هستند که در میان آوار ساختمان‌های ریخته به تله افتاده اند.

زلزله در ساعت ۲۱ و ۴۸ دقیقه یکشنبه شب ۲۱ آبان ماه در ۳۰ کیلومتری شمال غرب سرپل ذهاب و ۳۲ کیلومتری جنوب غرب حلبچه رخ داد و حدود ۱۵۰ میلیون نفر در ایران و عراق آن را احساس کردند.

پیرحسین کولیوند سرپرست اورژانس ایران در ساعات نخست صبح سه شنبه اعلام کرد که شمار کشته‌ها اکنون به ۴۳۰ نفر و شمار مصدومان به ۷۱۵۶ نفر رسیده است.

این مرگبارترین زلزله سال جاری جهان است.

سازمان ملل تخمین می‌زند که بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در شعاع ۱۰۰ کیلومتری کانون زلزله زندگی می‌کنند.

عمده آمار کشته‌ها به شهر سرپل ذهاب در ۱۵ کیلومتری مرز عراق در غرب ایران و بعد سایر بخش‌های استان کرمانشاه مربوط می‌شود.

بیمارستان اصلی این شهر به شدت در زلزله آسیب دید و مداوای صدها مصدوم را دچار مشکل کرد.

رسانه‌های ایرانی گزارش می‌دهند که در سرپل ذهاب یک زن و نوزاد زنده از میان آوار بیرون کشیده شدند.

تصاویر ویدئویی شاهدان عینی ظاهرا نشان می‌دهد که بسیاری از ساختمان‌های این شهر ریخته است.

آب شرب و برق در بعضی شهرها قطع شده و بسیاری از مردم مجبور شده‌اند به علت خرابی یا آسیب پذیری ساختمان‌ها شب را در هوای سرد در پارک‌ها یا خیابان‌ها بگذرانند.

بسیاری خانه‌ها در این ناحیه کوهستانی عمدتا کردنشین، آجری و در برابر زلزله‌های بزرگ آسیب پذیر است.

یک سازمان کمک رسانی گفت که ۷۰ هزار نفر پس از زلزله به سرپناه نیاز دارند و گزارش‌هایی وجود دارد که هزاران نفر مجبور هستند دومین شب را در فضای باز بگذرانند.

سازمان ملل در بیانیه‌ای که یکی از سخنگویان دبیر کل این سازمان صادر کرد گفت که «در صورت لزوم آماده ارائه کمک است».

وزارت خارجه آمریکا این حادثه را به همه کسانی که در ایران و عراق دستخوش قرار گرفته‌اند تسلیت گفته است.

مقام‌های ایرانی گفتند که ۴۳۰ نفر در این کشور کشته شده‌اند که به گفته فرمانده ارتش ایران شماری سرباز و مرزبان در میان آنها هستند.

یک سخنگوی هلال احمر به بی‌بی‌سی گفت که در عراق ۹ نفر جان باختند. یک دفتر سازمان ملل در عراق گفت که بیش از ۵۰۰ نفر هم در آنجا مجروح شده‌اند و لرزش در اربیل، سلیمانیه، کرکوک، بصره و همچنین بغداد احساس شد.

رانش زمین در بعضی نقاط کمک رسانی به مردم در نواحی روستایی را سخت کرده و این نگرانی هست که سد دربندیخان در سلیمانیه عراق که در زلزله آسیب دیده شکسته شود. از مردم ساکن اطراف این سد خواسته شده ناحیه را ترک کنند.

عمق زلزله ۲۳.۲ کیلومتری زمین بود که نسبتا کم است و لرزش آن در ترکیه، اسرائیل و کویت هم احساس شد.

در سال ۲۰۰۳ یک زلزله ۶.۶ درجه‌ای شهر تاریخی بم ایران را ویران کرد و باعث مرگ ۲۶ هزار نفر شد.

این مرگبارترین زلزله‌ای است که از سال ۲۰۱۲ در ایران اتفاق می‌افتد.

انعکاس نظر شما

کپچا
لطفا به پرسش امنیتی پاسخ دهید (برای ارزیابی کاربر)
تایپ پاسخ به صورت فارسی یا فارسی/انگلیسی مجاز میباشد.
Facebook icon
Google icon
Twitter icon
Instagram icon
LinkedIn icon
Pinterest icon
Del.icio.us icon
StumbleUpon icon
Digg icon
MySpace icon
Newsvine icon
Reddit icon
Yahoo! icon
Technorati icon
e-mail icon
۴۹