Advertisment مدیاکراسی و مأموریت دانایی­‌محوری برای «انرژی امروز» | تازه‌های انرژی ایران رفتن به محتوای اصلی
بازتولید قدرت نرم و ارتقای دانایی عمومی برای رهایی مدیریت انرژی ایران از روزمرگی

مدیاکراسی و مأموریت دانایی­‌محوری برای «انرژی امروز»

مقاله دکتر حسین امیری خامکانی

دکتر حسین امیری خامکانی | نایب­‌رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی | سردبیر «انرژی امروز»

ظهور، بروز و گسترش روزافزون نوآوری­‌ها و انقلاب­ علمی در بسترهای اطلاعاتی و علوم ارتباطات، روند جاری و طبیعت تصمیم­‌سازی، تصمیم­‌گیری و الگوهای اعمال قدرت را در جوامع محلّی و عرصه‏‌های بین­‌المللی، متحول ساخته و برهمین‌­اساس است که می‌­توان و باید گفت، توسعه رویکردهای دانایی­‌محوری، اطلاع­‌رسانی و آگاه‌­سازی با تأکید بر رویکردها و رویه‌­های الکترونیکی و مبتنی بر فضای مجازی، اهمیت دوچندانی یافته است.

دیگرگونی­‌های پیاپی و تحولات روزافزون در حوزه فنّاوری­‌های ارتباطات و اطلاعات همچون «انفجار و انقلاب اطلاعات» در کنار آثار شگرف و عمیق رسانه­‌ها در ایجاد و هدایت افکار عمومی، پیش­فرض­‌های رایج و مبانی قدرت و قدرت­مندی را در هزارۀ سوم با چالش‌های اساسی مواجه ساخته و جغرافیایی با حدود و مرز­های نوین از مناسبات قدرت را نه فقط در سطوح ملّی، بلکه در گسترۀ جهانی نیز پدیدار ساخته که حتی تصور آن نیز در نخستین سالیان ورود به قرن بیست و یکم در اذهان تحلیلگران و استراتژیست‌های برجسته امکان­‌ناپذیر می­نمود. حدود این جغرافیاهای جدید، «مجازی» و مناسبات فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی غالب، ناگزیر از بروز و ظهور در سرزمین­‌های الکترونیکی است. این‌چنین و براساس اهمیت روزافزون فنّاوری­‌های اطلاعات و ارتباطات، خصوصاً کارویژۀ رسانه‌­های مجازی است که دولت‏مردان و عوامل حکومت­‌ها در سراسر جهان، علاقه‏‌مندند مخاطبان ملّی و فراملّی را فارغ از سویه­‌ها و خطوط مرسوم مرزهای خاکی، تحت تأثیر قراردهند؛ چه این روزها، از رسانه‌­های دیجیتال به­‌مثابه اصلی‌ترین ابزار «قدرت نرم» نام می­‌برند که از توانایی بسیار بیشتری در مقایسه با دیگر شقوق مرسوم رسانه‌­ها برای نفوذ و رسوخ در افکار عمومی در این‌سو و آن­‌سوی مرزها برخوردارند.

چنین کارکرد و ویژگی­‌هایی منحصربه­‌فرد، از یک­سو باعث جلب‌نظر مخاطبانی گسترده و از دیگرسو، بستر مناسبی برای جذب و اقناع افکار عمومی توسط دولت­مردان شده است. این رویکرد تا بدانجا گسترش یافته است که اندیشمندان متعددی معتقدند فضای کنونی زیست‌بشر در جوامع امروزی با گذار از الزامات و آموزه‌­های «دموکراسی»، زندگی و حضور مؤثر در جغرافیای مجازی با الزامات «مدیاکراسی» یا همان رسانه­‌سالاری را تجربه می­‌کند؛ سرزمینی با مرزهای نامرئی و درهم‏‌تنیده شده از قواعد نظامی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و البته رسانه­‌ای با مفهوم نوین و بدون امکان تسلط دولت‏مردان بر تولید و انتشار اخبار و اطلاعات در حجمی وسیع و غیرقابل باور.

 

کیفیت محتوا و دانایی­‌محوری در عصر جدید رسانه­‌ها

جهان و جهانیان با ورود به عصر رسانه‌­ها و توسعۀ جامعۀ اطلاعاتی، دوران جدیدی را آغاز کرده‌­اند. در دنیای کنونی که رسانه‌­ها بخش جدایی­‌ناپذیری از زندگی انسان­‌ها به­‌شمار می­‌روند، آنچه به مخاطبان منتقل می­‌شود، به انحای مختلف و اشکال گوناگون در سبک زندگی انسان­‌ها و فرهنگ‌‏های سازمانی تأثیر می­‌گذارد. این موضوع تا بدانجا گسترش یافته که کارکرد رسانه‌­ها در  عصر اطلاعات وارتباطات، در تمامی تار و پود زندگی اجتماعی و ابعاد فرهنگی انسان­‌ها، انکارناپذیر است. این روزها، جامعه‌­ای توسعه‌یافته برشمرده می­‌شود که در کنار توسعه شاخص‌­های اجتماعی و اقتصادی، توانایی ارتقای شاخص­‌های دستیابی به آموزش و اطلاعات و به دیگر بیان، الزامات دانایی اجتماعی را نیز فراهم کند. در چنین جوامعی، رسانه­‌ها با تولید و توزیع مطلوب اطلاعات با کیفیت، نقش بی­‌بدیلی در ارتقای سطوح آگاهی انسان‌­ها برعهده می­‌گیرند و مسیر نیل جامعه به توسعۀ همه‏‌جانبه و دانایی­‌محوری را هموار می­‌کنند.

اگرچه ازبین رفتن یا کمینه‌­سازی موانعی از جنس زمان و مکان در جریان و فضای سیّال­ تولید و بازنشر الکترونیکی اطلاعات، دسترسی سریع، ارزان و مداوم به شبکه جهانی اینترنت، نقشی بی‌­بدیل برای رسانه­‌های مجازی به ارمغان آورده است، اما برآورده‌کردن انتظار و نزدیک شدن به سلایق گوناگون و علایق متعدد مخاطبان در فضای مجازی، نیازمند تولید محتوا و بازنشر اطلاعاتی مبتنی بر درجات بالای کیفیت است که افزون­ بر توان پاسخگویی به نیازهای مخاطبان، افزایش دانایی و خرد عموم را نیز به همراه داشته باشد. برهمین‌­اساس، مدیران، اعضای تحریریه و تمامی کارکنان پایگاه اطلاع­‌رسانی تخصصی «انرژی امروز» بر این باور هستند که کیفیت این رسانه، برترین ضامن نفوذ پیام و غنای محتوایی خواهد بود که از این رهگذر، تولید و منتشر خواهد شد. گردانندگان «انرژی امروز» نیز همراه با اندیشمندان حوزۀ ارتباطات، بر این باور هستند که یگانه مسیر مطمئن در فضای آکنده از پیچیدگی­ها و پراغتشاش رسانه­‌های دیداری، شنیداری و مجازی، ایجاد «رسانه‌­ای باکیفیت» و پاسخگو به علایق و سلایق مخاطبان است.

 

دروازه‌­بانی مخاطبان و زندگی اجتماعی در «انرژی امروز»

ملاحظات و الزام­‌های فعالیت رسانه­‌ای در فضای مجازی، این واقعیت را پررنگ­‌تر ساخته است که مخاطبان، صرفاً محصول فنّاوری‌هایی ارتباطی و انتشار اطلاعات در فضای مجازی نیست، بلکه «زندگی اجتماعی» نیز در این میان، سهم بالایی در ایجاد و توسعۀ آرمان­شهر ارتباطات تعاملی دارد که از یک‌سو، وابسته به نیروهای اجتماعی است و از دیگرسو، ریشه در تجهیزات مدرن و نوآوری­‌های فنّاورانه دارد.

تحریریۀ پایگاه اطلاع‌­رسانی تخصصی «انرژی امروز» خالصانه و قاطعانه بر این باور است که افزون­‌بر کاربست فنّاوری­‌های چندرسانه‌ای روزآمد برای تولید با کیفیت محتوا در فواصل کوتاه زمانی و فراتر از محدودیت­‌های زمانی و مکانی روندهای قدیمی چاپ و نشر و سیستم­‌های سنتی توزیع، دروازه‌بانی اخبار و اطلاعات «فرا» و «ورا»ی چارچوب­‌های ذهنی سردبیر، به نمایندگی از اعضای تحریریه و مدیران این رسانه، باید به مخاطبان محترم سپرده شود تا بتوانند متناسب با نیازهای رسانه‌­ای خود، تصمیم بگیرند زمان خود را صرف مطالعۀ چه مطالبی، در چه بازه‌­های زمانی و با کدامین شیوه‌­­ها کنند.

گسترش گسترۀ دانایی، همراهی و ارتباط بی‌­واسطه با خوانندگان، ازجمله اصلی‌­ترین اهداف مدّنظر «انرژی امروز» است. در این مسیر پرپیچ و خم و بنابر رسالت رسانه‌­ای «انرژی امروز»، دستان گرم تمامی مخاطبان و ایرانیانی عزیز را فارغ از سوگیری‌­های سیاسی و جناحی، صمیمانه می­‌فشاریم و همواره چشم‌­به‌­راه راهنمایی­، نقد و نظرهای ارزندۀ و لحظه­‌به­‌لحظۀ شما هستیم. امید است آگاه‌‏سازی و تولید اخبار لحظه‌­ای، بیان دیدگاه‌­های متخصصان، انجام گفتگوها، تدوین گزارش­‌ها و انتشار تحلیل­‌های راهبردی که در این رسانه بازتاب‌­دهنده واقعیت­‌های موجود،  زمینه‌­ساز رهایی از بخشی‌­نگری­‌های مرسوم و پایانی بر روزمرّگی حاکم بر روندها و رویکردهای مدیریتی در حوزه‌­های مختلف انرژی ایران اعم از نفت، گاز، پالایش، پتروشیمی، برق، آب و انرژی­‌های تجدیدپذیر باشد. به امید آن روز که نزدیک است.

دسته‌بندی‌ها

۴۹