Advertisment نشست وزیر نفت از جنسی دیگر در رسانه ملی | تازه‌های انرژی ایران

نشست وزیر نفت از جنسی دیگر در رسانه ملی

مقاله زیبا اسماعیلی

زیبا اسماعیلی | خبرنگار حوزه نفت اخبار رادیو
وعده ما ساعت هفت و نیم صبح برای صبحانه کاری بود. درترافیک بزرگراه چمران کمی معطل مانده بودند ساعت هفت و سی و پنج دقیقه با همراهان می‌رسد و برای تاخیر کوتاهش عذرخواهی می‌کند...
وارد تحریریه  اخبار رادیو می‌شود و گروه‌های جداگانه پخش اخبار شبکه‌های مختلف رادیویی و گروه‌های تولید خبر معرفی می‌شود. به تحریریه اخبار رادیو پیام که می‌رسد؛ می‌گوید شنونده رادیو پیام بوده است.
جلسه با مدیران و سردبیران در اتاق جلسات اغاز می‌شود. فاصله شش تا هشت صبح اوج کار اخبار در رسانه شنیداری کهن است. همکاران که کنداکتورهای پخش خبر  را بسته‌اند وارد می‌شوند و جلسه رسما آغاز می‌شود...
مهندس بیژن زنگنه وزیر نفت دیروز صبحانه کاری مهمان تحریریه اخبار رادیو بود. نشستی که ابتدا قرار بود نهایتا یکساعت برگزار شود سه ساعت طول کشید و قرار شد همه مطالب جلسه منتشر نشود.
با اینکه سال‌ها در نشست‌ها و جلساتی که زنگنه در آن صحبت کرده حضور داشتم اما به جرات می‌توانم بگویم یکی از معدود جلساتی بود که وزیر نفت با حوصله بسیار زیاد نظرات، سوالات و دیدگاه‌های مختلف همکارانم را شنید و یک به یک با حوصله بیشتر  پاسخ داد و تقریبا در این نشست هیچ یک از مباحث را بی‌پاسخ نگذاشت.
از چالش‌برانگیزترین مباحث نفتی، قراردادها و سیاست‌های داخلی و خارجی و مباحث سیاسی نفت و فسادهای اقتصادی همه را با ذکر جزییات تشریح کرد و مدیران و سردبیران رسانه ملی را در جریان مسایل پنهان و آشکار  نفت قرار داد. اما بنا به مصالح رسانه و کشور بسیاری از بحث‌ها قابل‌پخش و انتشار نیست؛ ولی نکته مهم  نشست وزیر نفت با مدیران خبر در رسانه ملی این است که اینگونه جلسات می‌تواند الگوی مناسبی برای سایر دولتمردان واقع شود تا چرایی و چگونگی برخی تصمیمات و اتفاقات از زوایای مختلف برای نخبگان تشریح شود. چرا که امروزه نمی‌توان هیچ رسانه‌ای را چه رسانه ملی و چه رسانه‌های کوچک و بزرگ را نادیده گرفت. هرچند که هریک از تلفن‌های همراه اینک خود رسانه‌ای سریع‌تر از رسانه‌های دیگرند؛ اما باتزریق اطلاعات درست می‌توان جامعه را از ابتذال خبر دور نگه داشت و افکار عمومی جامعه را به سمت دریافت اخبار و گزارش‌های صحیح سوق داد.
شاید ذکر این نکته در این مجال اندکی با بحث ارتباط نداشته باشد اما می‌توان اشاره‌ای ساده داشت که در ماجرای درگذشت مرحوم آیت‌الله هاشمی, ابتذال رسانه‌های بیگانه را همه دیدیم بطوریکه افکار عمومی دریافت برخی از اخبار و اطلاعات این رسانه‌ها بویژه سرفصل آنها در لندن را چندان به باور ننشست و این جز در سایه اعتماد عمومی بدست نمی‌آید .
به‌هرروی ادامه چنین نشست‌ها بیش از پیش برای تصمیم‌گیران و برنامه‌سازان رسانه‌ای در حوزه‌های مختلف به منظور دفاع بهتر از کیان ملی ضروری است..

دسته‌بندی‌ها

۴۹