رفتن به محتوای اصلی
پایگاه اطلاع رسانی تازه‌های انرژی ایران (رسانه سبز)
اخبار و مقالات نفت، گاز، پتروشیمی و حوزه انرژی
اخبار و مقالات نفت، گاز، پتروشیمی و حوزه انرژی
اخبار و مقالات نفت، گاز، پتروشیمی و حوزه انرژی

همگرایی علیه ریزگردها

محمد کیانوش‌راد

محمد کیانوش‌راد | نماینده اهواز در مجلس ششم | استاد دانشگاه

حل مشکل ریزگردها در خوزستان نیازمند عزمی ملی است. آقای روحانی همانگونه که در هفته‌های آغازین دولت با تشکیل کمیته‌ای ویژه، نجات دریاچه ارومیه را در دستور کار دولت قرار داد، در موضوع بحران ریزگردها باید بطور ویژه موضوع را پیگیری کند. این حداقل انتظار خوزستانی‌ها از دولت تدبیر و امید است.
سازمان محیط زیست، به‌تنهایی توان اجرایی چنین امر مهمی را ندارد. دولت باید کمیته ویژه و با اعتباری خارج از اعتبارات استانی و ملی را بدین مهم اختصاص دهد. با شرایط فعلی دولت، سال‌ها مردم اسیر گرد و غبار خواهند بود.
طرح ۵۵٠ هزار هکتاری که بدستور و خواست مقام رهبری آغاز شده بود، تنها پس از موافقت رهبری با تخصیص بودجه از صندوق توسعه ملی مرحله پرشتاب اجرایی خویش را طی نمود که می‌توان آن را یکی از موفقیت‌های دولت روحانی در خوزستان برشمرد.
دولت اکنون نیز می‌تواند و باید با تعیین کمیته‌ای ویژه حداقل با حضور وزرای جهادکشاورزی، نفت و نیرو، وزیر امور خارجه، محیط زیست واستاندار خوزستان، و با اخذ مجوز از رهبری برای تامین اعتبار از صندوق توسعه ملی، انجام عملیات مطالعاتی و اجرایی را آغاز کند. تنها با اعتبارات ویژه و مجری مشخصی، مثل جهادکشاورزی می‌توان به شتاب اجرایی حل معضل ریزگردها اطمینان داشت.

با توجه به تجربه موفق وزارت جهادکشاورزی در امر احیاء و توسعه طرح عظیم ۵۵٠ هزارهکتاری زمین‌های کشاورزی، وزارت جهاد می‌تواند مجری و محور اجرای نهال کاری، وزرات نفت مجری مالچ پاشی، و وزارت نیرو مجری تامین آب و احیای تالاب‌های در حال مرگ خوزستان باشد. تشکیل این کمیته بصورت ویژه و با دستور و پیگیری شخص آقای روحانی، می‌تواند از گسترش بحران زیست محیطی، در خوزستان جلوگیری کند.
در این راه همه، از نمایندگان مجلس، نمایندگان مجلس خبرگان، شوراهای شهر و روستا، فعالان محیط زیست، فعالان اجتماعی و سیاسی، احزاب و تشکل‌های سیاسی و صنفی،اصحاب رسانه‌ها، ائمه‌جمعه و جماعات در راه پیگیری این مطالبه ضروری و همگانی و با محوریت استانداری و امام جمعه محترم و نماینده ولی فقیه در استان می‌توان و باید کمک گرفت.
همگرایی همه خطوط سیاسی برای حل معضل و بحران گسترش گرد و غبار و ریزگردها در خوزستان لازم و ضروری می‌نماید. هرکس به سهم خویش باید این مطالبه و خواست همگانی را دنبال نماید. هر بحرانی با اراده عمومی و همگرایی قابل حل خواهد بود.

دسته‌بندی‌ها

موضوعی: 
۴۹