Advertisment نفت و گاز شیل از دل خاکسترهای آتشفشانی کرتاسه | تازه‌های انرژی ایران
فاطمه لطفی
انرژی امروز
w
+۹۸.۲۱.۲۶۴۱۳۹۹۷
Unit 32, No.‎ 26, North Naft Street
Tehran,TH,۱۹۱۸۷۹۳۵۷۲
Iran

نفت و گاز شیل از دل خاکسترهای آتشفشانی کرتاسه

دانشمندان می‌گویند خاکسترهای غنی آتشفشانی حاصل از انفجار شدید کوه‌های آتشفشانی در پایان دوران دایناسورها، باعث تشکیل میادین نفت و گاز شیل شده است.
فاطمه لطفی
دانشمندان می‌گویند خاکسترهای غنی آتشفشانی حاصل از انفجار شدید کوه‌های آتشفشانی در پایان دوران دایناسورها، به همراه زنجیره‌ای از حوادث، باعث تشکیل میادین نفت و گاز شیل از تگزاس تا مونتانا، شده است.به گزارش خبرنگار بین‌الملل «انرژی امروز» دانشمندان دانشگاه ریچ طی تحقیقاتی که انجام داده‌اند توانستند ارتباطی بین خاکسرهای آتشفشانی دوران دایناسورها و میادین نفت و گاز شیل بیابند.نتیجه تحقیق آن‌ها در ساینتیفیک رپورت چاپ شده است.محقق ارشد این تحقیق می‌گوید «موضوع مهم در باره این لایه‌های شیل این است که این لایه‌ها در دوران بخصوصی از تاریخ رخ داده‌اند و یکی از این دوران‌ها کرتاسه بود، یعنی دوران حمکرانی دایناسورها. این دوران مربوط به ۹۰ تا ۱۰۰ میلیون سال پیش است که همزمان با انفجارهای آتشفشانی بزرگ در حاشیه اقیانوس آرام امروزی در غرب ایالات متحده بود».این دانشمندان بر این اعتقادند که به دلیل روان‌آبهای غنی از مواد مغذی رودخانه‌می‌سی‌سی‌پی و رود آتچافلای، اغلب زون مرگ تهی از اکسیژن در خلیج مکزیک تشکیل می‌شد. این منطقه در سال ۲۰۱۲ از ایستگاه فضایی به صورت لایه‌های قهوه‌ای و قهوه‌ای متمایل به سبز قابل مشاهده بود.دانشمندان می‌گویند که خاکسترهای آتشفشانی غنی از مواد مغذی چنین زون‌هایی را در تگزاس تا مونتانا به وجود آورده‌اند که حالا این زون‌ها تبدیل شده‌اند به میادین نفت و گاز شیل.پیشرفت در حفاری‌های افقی و شکست هیدرولیکی در ۲۰ سال گذشته باعث شده است که ایالات متحده بتواند با بهره‌برداری از این میادین به عنوان یکی از بزرگان جهان نفت در دنیا خود را معرفی کند. 
رابطه بین خاکسترهای آتشفشانی دوران دایناسورها با نفت و گاز شیل:

نفت و گاز شیل از دل خاکسترهای آتشفشانی کرتاسه

دانشمندان می‌گویند خاکسترهای غنی آتشفشانی حاصل از انفجار شدید کوه‌های آتشفشانی در پایان دوران دایناسورها، باعث تشکیل میادین نفت و گاز شیل شده است.
اخبار international

دانشمندان می‌گویند خاکسترهای غنی آتشفشانی حاصل از انفجار شدید کوه‌های آتشفشانی در پایان دوران دایناسورها، به همراه زنجیره‌ای از حوادث، باعث تشکیل میادین نفت و گاز شیل از تگزاس تا مونتانا، شده است.

به گزارش خبرنگار بین‌الملل «انرژی امروز» دانشمندان دانشگاه ریچ طی تحقیقاتی که انجام داده‌اند توانستند ارتباطی بین خاکسرهای آتشفشانی دوران دایناسورها و میادین نفت و گاز شیل بیابند.

نتیجه تحقیق آن‌ها در ساینتیفیک رپورت چاپ شده است.

محقق ارشد این تحقیق می‌گوید «موضوع مهم در باره این لایه‌های شیل این است که این لایه‌ها در دوران بخصوصی از تاریخ رخ داده‌اند و یکی از این دوران‌ها کرتاسه بود، یعنی دوران حمکرانی دایناسورها. این دوران مربوط به ۹۰ تا ۱۰۰ میلیون سال پیش است که همزمان با انفجارهای آتشفشانی بزرگ در حاشیه اقیانوس آرام امروزی در غرب ایالات متحده بود».

این دانشمندان بر این اعتقادند که به دلیل روان‌آبهای غنی از مواد مغذی رودخانه‌می‌سی‌سی‌پی و رود آتچافلای، اغلب زون مرگ تهی از اکسیژن در خلیج مکزیک تشکیل می‌شد. این منطقه در سال ۲۰۱۲ از ایستگاه فضایی به صورت لایه‌های قهوه‌ای و قهوه‌ای متمایل به سبز قابل مشاهده بود.

دانشمندان می‌گویند که خاکسترهای آتشفشانی غنی از مواد مغذی چنین زون‌هایی را در تگزاس تا مونتانا به وجود آورده‌اند که حالا این زون‌ها تبدیل شده‌اند به میادین نفت و گاز شیل.

پیشرفت در حفاری‌های افقی و شکست هیدرولیکی در ۲۰ سال گذشته باعث شده است که ایالات متحده بتواند با بهره‌برداری از این میادین به عنوان یکی از بزرگان جهان نفت در دنیا خود را معرفی کند.

 

کد خبر: 
۲۰۷۸۰
منبع خبر: 

انعکاس نظر شما

کپچا
لطفا به پرسش امنیتی پاسخ دهید (برای ارزیابی کاربر)
تایپ پاسخ به صورت فارسی یا فارسی/انگلیسی مجاز میباشد.
Facebook icon
Google icon
Twitter icon
Instagram icon
LinkedIn icon
Pinterest icon
Del.icio.us icon
StumbleUpon icon
Digg icon
MySpace icon
Newsvine icon
Reddit icon
Yahoo! icon
Technorati icon
e-mail icon
۴۹