Advertisment اخبار بورس | تازه‌های انرژی ایران

اخبار بورس

الگوی برندگان بورس تهران

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۴۲ | ۰۵ دي

شاخص کل بورس با رشد ۸۲۹ واحدی، بازدهی از ابتدای سال خود را به بیش از ۲۷ درصد رساند. رشد حدودا دوبرابری این نماگر نسبت به شاخص کل هموزن نشان می‌دهد صنایع بزرگ نقش پررنگ‌تری در این روند صعودی داشته‌اند. عدم توجه به خاصیت دینامیک بازار سهام که دائما در حال تغییر است، باعث شده طرفداران الگوهای ثابت مهندسی از مسیر رونق اصلی بورس تهران جا بمانند. این در حالی است که جریان برنده بورس ۹۶ با مشاهده نشانه‌های تغییر در عوامل بنیادین توانسته‌اند از رالی اخیر بازار سهام سود مناسبی کسب کنند.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران بورس

نبض اوره در دست چین

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۴۲ | ۰۵ دي

قیمت اوره پیش از آغاز فصل سرما بار دیگر از کف فاصله گرفت. بازار اوره جهانی در سال‌های اخیر به واسطه ظرفیت مازاد موجود در بازار و از سوی دیگر چشم‌انداز ضعیف تقاضا تا سطوح کمتر از ۲۰۰ دلار نزول یافت. در حالی‌‌که عمده مصرف اوره در سطح جهان در بخش کودهای شیمیایی است انتظار برای رشد محسوس تقاضا از این بخش در بازار اوره وجود نداشت. با این وجود اختلالات سمت عرضه باعث شد که قیمت اوره از کف‌های چندین ساله فاصله بگیرد. در سال جاری میلادی نیز شاهد تکرار این روند بودیم. مواردی مانند افزایش قیمت خوراک واحدهای اوره‌ساز به خصوص در کشور به حمایت از قیمت اوره آمد. علاوه بر این واحدهای اوره‌ساز چینی در سال ۲۰۱۷ در پی محدودیت‌های محیط زیستی که دولت این کشور به منظور کنترل سطح آلودگی شهرهای بزرگ در پیش گرفت، با کاهش سطح فعالیت و بعضا توقف تولید مواجه شدند. چین به‌عنوان بزرگ‌ترین‌ تولید و صادرکننده اوره در بازار جهانی محسوب می‌شود. بر این اساس اختلالات سمت عرضه در این کشور می‌تواند به حمایت از قیمت اوره بیاید. سیاست‌های دولت چین در کاهش مصرف زغال سنگ به‌عنوان عامل اصلی آلودگی از دلایلی است که می‌‌تواند در حمایت از قیمت اوره موثر باشد. در ادامه بررسی یکی از کارشناسان پتروشیمی در مورد عوامل حمایتی از قیمت اوره که کاملا به تلاطم تولید واحدهای چینی بازمی‌گردد، را باهم می‌خوانیم.

چین آسیای شرقی آسیا بین الملل آلودگی افزایش قیمت بازار جهانی زغال سنگ

شاخص بورس ۶ رقمی می‌شود؟

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۱:۰۷ | ۰۴ دي

معاملات روز گذشته بورس تهران با رشد چشمگیر ۷۱۳ واحدی شاخص کل و عبور از کانال ۹۷ هزار واحدی به پایان رسید. کانال‌شکنی‌های پی‌در‌پی نماگر بازار در شرایطی صورت می‌گیرد که عمده کارشناسان معتقدند شاخص سهام تحت‌تاثیر حمایت عوامل بنیادی (روند قیمت‌ها در بازارهای جهانی، رشد نرخ ارز و کاهش سود بانکی) پتانسیل صعود به سطح ۱۰۰ هزار واحدی را دارد. با این همه هیجانات نیز می‌تواند سطوح بالاتری از این محدوده را رقم بزند؛ امری که ممکن است بازار سهام را در مسیر حبابی شدن قرار دهد.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران بورس شاخص سهام

بازار سرمایه از دوربین بودجه

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۱:۰۷ | ۰۴ دي

بازار سرمایه همانند سایر بخش‌های اقتصادی به دلیل تاثیرپذیری از سیاست‌های مالی دولت (در قالب بودجه) و پیوند نزدیک با سرفصل‌های واگذاری دارایی‌های مالی، تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و همچنین سیاست‌‌گذاری‌های بخشی و کلان، تاثیر قابل توجهی از اقدامات اجرایی دولت می‌پذیرد. واحد تحقیق و توسعه شرکت بورس در پژوهشی به قلم مهدی ذوالفقاری، به تشریح برخی از موارد عمده تاثیرگذار بر بازار سرمایه که در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ منظور شده، پرداخته است و در نهایت ضمن بررسی عوارض ناخوشایند افزایش نقدینگی برای اقتصاد و بازار سرمایه، به کاهش درآمد پالایشی‌ها با نفت ۵۰ دلاری، آینده روشن ساختمانی‌ها با افزایش مشارکت بخش خصوصی، تاثیر مثبت نرخ ارز بر شرکت‌های صادرات‌محور بازار سهام و همچنین چشم‌انداز توسعه بازار بدهی در سال آتی اشاره کرده است.

اقتصاد بخش خصوصی بورس تحقیق و توسعه لایحه بودجه نقدینگی کاهش درآمد

کارنامه پاییز «دنیای بورس»

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۳۶ | ۰۳ دي

شاخص کل بورس تهران در معاملات دیروز نیز با جهش بیش از ۱۳۰۰ واحدی (معادل ۴/ ۱ درصد) همراه شد تا بار دیگر سقف تاریخی خود را جابه‌جا‌ کند. به این ترتیب از ابتدای پاییز سال‌جاری تاکنون شاخص بازدهی نزدیک به ۱۳ درصدی را به ثبت رسانده است. روند پیش‌بینی‌های تیم تحلیلی بورس «دنیای‌اقتصاد» از اوایل تابستان تاکنون تا حدود زیادی برآورده شده است. انتظارات در تابستان با بازدهی دلچسب برای سهامداران و همچنین رخ دادن یک «شهریور متفاوت» به‌ثمر نشست.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران بورس سهامداران

شتاب بورس در کانال ۹۶

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۳۶ | ۰۳ دي

روند پرشتاب شاخص سهام با جهش ۱۳۰۷ واحدی در نخستین روز معاملاتی زمستان ادامه یافت و نماگر بورس با قرار گرفتن بر سطح ۹۶ هزار و ۸۱۶ واحدی بازدهی خود را از ابتدای سال به بیشاز ۲۵ درصد رساند. اواخر شهریور پیش‌بینی شده بود مقصد بعدی پول‌های تازه در نیمه دوم سال، بازار سهام خواهد بود. امری که طی هفته‌های اخیر با افزایش چشمگیر ارزش معاملات و صعود شاخص بورس تایید می‌شود. در این میان، جهش قیمت‌های جهانی سهم بالاتری در رکوردزنی‌های شاخص بورس داشته است. کارشناسان به‌خوبی با ریسک بازارهای جهانی آشنا هستند و می‌دانند اصلاح نرخ‌ها پس از صعودهای متوالی در بازار کامودیتی، امری کاملا محتمل محسوب می‌شود. بنابراین همواره هشدار داده می‌شود که سهامداران نباید سودآوری شرکت‌های کالامحور را در اوج قیمت‌های جهانی محاسبه کنند و آن را تکرارپذیر بدانند. بر این اساس قیمت‌گذاری سهام این گروه‌ها باید با احتیاط بیشتری انجام شود. هرچند هنوز بازار سهام تا حبابی شدن قیمت‌ها فاصله دارد؛ اما تجربه نشان می‌دهد جهش‌های پرشتاب نمی‌تواند رونق پایداری را برای بورس تهران به دنبال داشته باشد؛ بنابراین پس از رشدهای قدرتمند بازار سهام در شرایط کنونی، نحوه انتخاب سهام و استراتژی سرمایه‌گذاری اهمیت ویژه‌ای برای تصمیم‌گیری بهینه پیدا می‌کنند.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران بورس سهامداران شاخص سهام

تغییر ریل گزارشگری در بازار سهام

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۳۶ | ۰۲ دي

لزوم تبدیل گزارش پیش‌بینی درآمد هر سهم به گزارش تجزیه و تحلیل مدیریت بر اساس استانداردهای بین‌المللی موضوعی است که پیش‌از این به دفعات در گزارش‌های «دنیای اقتصاد» مورد تاکید قرار گرفته است.

رشد کالایی شاخص فرابورس

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۳۶ | ۰۲ دي

ماه آذر درحالی پایان یافت که فرابورس ایران در این بازه زمانی بازدهی ۸/ ۶‌درصدی را ثبت کرده است. شاخص این بازار با رشد ۶۹ واحدی، در آخرین روز معاملاتی آذرماه در ارتفاع ۱۰۸۱ واحدی ایستاد. یکی از اتفاقات مثبت در فرابورس افزایش معنادار ارزش معاملات در ماه گذشته و ورود نقدینگی تازه‌نفس به بازار بود. ضمن اینکه، در بازار اوراق با درآمد ثابت نیز یک مرحله دیگر از اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا۶۰۲» عرضه و یک مرحله از این اسناد در نماد «سخاب۳» سررسید شد. شاخص کل فرابورس از ابتدای آذرماه ۸/ ۶ درصد افزایش داشته است. در این میان، تاثیر رشد قیمت سهام شرکت‌های بزرگ فرابورسی بر شاخص قابل‌توجه است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که افزایش شاخص کل فرابورس طی ماه آذر بیشتر تحت‌تاثیر معاملات مثبت و رشد قیمت در سهام نمادهای زیرمجموعه گروه پتروشیمی و فلزات اساسی بوده است.

ایران نقدینگی

کلید حفظ رونق بورس تهران

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۳۶ | ۰۱ دي

بورس تهران در حالی معاملات هفته جاری را نیز با رشد ۴/ ۲ درصدی نماگر خود به پایان رساند که همچنان نشانه‌های رونق در این بازار به چشم می‌خورد. بنا به تاکید چندباره کارشناسان، حفظ رونق بورس نیازمند گسترش عرضی و عمق‌بخشی بیشتر به بازار سهام است. در این راستا روز گذشته پس از سه ماه وقفه، عرضه‌های اولیه مجددا از سر گرفته شد. این امر نه تنها مانعی در برابر رشد حبابی قیمت‌ها در بازار سهام است، بلکه ورود نقدینگی تازه از این طریق می‌تواند رونق معاملاتی را در پی داشته باشد.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران بورس نقدینگی

دام بازار جهانی برای بورس‌بازان

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۳۶ | ۰۱ دي

حجم اندک سرمایه‌گذار خارجی در بورس تهران و نبود مبادلات بین‌المللی در این بازار یکی از نقاط ضعف بازار سرمایه کشورمان محسوب می‌شود. اما این وضعیت ایزوله، نه تنها مانع از اثرپذیری بورس از تحولات بین‌المللی نشده، بلکه بازار سهام کشورمان به دلیل وابستگی شدید به قیمت‌های جهانی کالاها به شدت متاثر از این رویدادهای خارجی می‌شود.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران بازار جهانی بورس

آینده سهام از دریچه چین

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۵۱ | ۲۹ آذر

چین به عنوان بزرگ‌ترین تولید‌کننده و مصرف‌کننده کالاهای خام شناخته می‌شود و همواره روند اقتصادی این کشور می‌تواند بر قیمت این کالاها اثرگذار باشد. تازه‌ترین بحث درباره چین به موضوع کاهش تولیدات به منظور کنترل آلودگی برمی‌گردد. موضوعی که باعث رشد قیمت برخی کالاها نظیر فولاد شده است. در این شرایط، چشم‌انداز این طرح «کاهش آلودگی»، اثر آن بر عرضه و تقاضای کالاها و در نهایت اهمیت آن برای بورس تهران تحلیل شده‌اند. زغال‌سنگ، فولاد، سنگ‌آهن، محصولات پتروشیمی، لاستیک و پلاستیک و محصولات کاغذی از مهم‌ترین کالاهای متاثر از طرح چین محسوب می‌شوند. در این گزارش دوبخشی سعی شده تا جوانب مختلف این تصمیم و اثرگذاری آن بر کالاهای مزبور بررسی شوند. در بخش نخست فعالیت چین در سه حوزه زغال‌سنگ، فولاد و سنگ‌آهن تحلیل شده‌ است.

چین تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) آسیای شرقی آسیا بین الملل ایران آلودگی بورس محصولات پتروشیمی پلاستیک

ردپای سفته‌بازان در بورس تهران

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۵۱ | ۲۹ آذر

استراحت یک‌روزه شاخص کل بورس تهران با افزایش ۱۱۳ واحدی این نماگر در جریان معاملات روز سه‌شنبه، به پایان رسید. در معاملات روز گذشته شاخص کل روند صعودی خود را مجددا در پیش گرفت و با رشد ۱۲/ ۰ درصدی از نیمه کانال ۹۵ هزار واحدی عبور کرد. با قرار گرفتن شاخص کل در سطح ۹۵ هزار و ۵۹۱ واحدی بازدهی بورس تهران از ابتدای سال به حدود ۲۴ درصد رسید. در این میان شاهد کاهش ارزش معاملات خرد سهام به محدوده کمتر از ۲۰۰‌میلیارد تومان بودیم. در حالی ارزش معاملات بورس طی ۷ روز اخیر در محدوده‌ای فراتر از ۲۲۰ میلیارد تومان قرار داشت که این متغیر روز گذشته با افت مواجه شد. در جریان معاملات روز گذشته ارزش معاملات خرد سهام با افت ۲۰ درصدی نسبت به روز دوشنبه به ۱۷۳ میلیارد تومان رسید. دیروز سهامداران شاهد چرخش نقدینگی به سوی صنعت سیمان بودند. این بار تلاش شرکت‌های سیمانی برای افزایش قیمت سیمان بهانه اقبال سهامداران بود. روز دوشنبه نیز تحرکاتی در صنعت خودرو مشاهده شد. این چرخش نقدینگی در کنار تحرکات سهامداران در نمادهای کوچک، نشان از افزایش فعالیت سفته‌بازان در بازار دارد.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران افزایش قیمت بورس سهامداران نقدینگی

تاوان تفسیر مبهم از بورس

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۵۱ | ۲۸ آذر

روز گذشته رئیس سازمان بورس میزبان اهالی رسانه بود. در این جلسه شاپور محمدی به تشریح عملکرد سازمان در طول فعالیت خود به‌عنوان سکاندار بورس پرداخت. صحبت‌های رئیس سازمان اما این بار موجی از واکنش‌ها و نقدها را در بین فعالان بازار سهام و اهالی رسانه در حوزه بورس به وجود آورد. محمدی در این جلسه در حالی به تشریح ۲۵ اقدام سازمان از ابتدای فعالیت خود پرداخت که واکنش‌های متعددی به این صحبت‌ها منتشر شد.

بورس

توقف بورس در قله ۹۵

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۵۱ | ۲۸ آذر

نماگر بورس تهران پس از جهش ۵ درصدی طی ۸ روز معاملاتی متوالی، روز گذشته عقب‌نشینی کرد و با افت ۱۲۳ واحدی در سطح ۹۵ هزار و ۴۷۷ واحدی قرار گرفت. دیروز نمادهای بزرگ بازار سهام همچون فلزی - معدنی‌ها پس از رشدهای محسوس طی روزهای اخیر، با شناسایی سود از سوی سهامداران عرضه‌های پرحجمی را تجربه کردند و در مسیر اصلاح قیمتی قرار گرفتند. همچنین روز گذشته شاهد رشد قیمتی خودرویی‌ها و چرخش نقدینگی به سمت نمادهای زیرمجموعه این گروه بودیم. موضوعی که در نهایت این گروه را در صدر برترین صنایع بورسی قرار داد.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران بورس سهامداران نقدینگی

استراتژی بورس‌بازی در دوره رونق

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۲۱ | ۲۷ آذر

شاخص کل بورس تهران در ماه‌های اخیر رشدهای پرشتابی را در مسیر صعودی به ثبت رسانده است و تاکنون بهترین عملکرد را در مقایسه با بازارهای رقیب داشته است. نشانه‌ها از سیکل رونق در بورس تهران کاملا مشهود است. اما شرایط ورود به سهام در مقایسه با ماه‌های قبل تا حدود زیادی تغییر کرده است. جریان پرقدرت نقدینگی به سمت سهام در عین حال که می‌تواند فرصتی برای بورس باشد، ممکن است با ایجاد هیجان، بازار را از مدار منطق خارج کند. کسب بازدهی در این شرایط برای تمامی فعالان بازار یکسان نخواهد بود و چه بسا حرفه‌ای‌های بازار از این مسیر جا بمانند.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران بورس نقدینگی

سریال جهش‌های پرشتاب بورس

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۲۱ | ۲۷ آذر

روند صعودی حاکم بر بازار سهام در جریان معاملات روز یکشنبه با رشد قابل‌توجه ۹۹۴ واحدی (معادل ۰۵/ ۱ درصدی) ادامه یافت. به این ترتیب چهارمین کانال‌شکنی بورس برای چهارمین روز متوالی با ورود به کانال ۹۵ هزار واحدی به ثبت رسید. با قرار گرفتن نماگر بازار سهام در سطح ۹۵ هزار و ۶۰۱ واحدی، بازدهی بورس از ابتدای سال تا کنون به ۸/ ۲۳ درصد رسید.

بورس

رکورد دوساله جهش بورس

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۲۱ | ۲۶ آذر

شاخص کل بورس تهران در جریان معاملات روز گذشته توانست ضمن یک کانال‌شکنی دیگر، رکورد‌های تازه‌ای را به ثبت برساند. در معاملات این روز شاخص سهام با رشد چشمگیر ۱۳۲۳ واحدی (معادل ۴/ ۱ درصد) بیشترین رشد از ۲۰ بهمن‌ماه سال ۹۴ را رقم زد و پنجمین کانال‌شکنی پس از عبور از قله تاریخی را به ثبت رساند. در عین حال ارزش معاملات خرد سهام نیز همچنان در سطوح بالای بیش از ۲۲۰ میلیارد تومانی قرار داشت. این عوامل حاکی از سیطره فضای رونق در معاملات است. تداوم سیگنال‌های مثبت از بازارهای جهانی و صعود چشمگیر قیمت در گروه‌های فلزی-معدنی و چندرشته‌ای صنعتی مهم‌ترین‌ دلیل صعود بورس تهران در معاملات نخستین روز از هفته جاری به شمار می‌رود.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران بورس شاخص سهام

ماموریت سه گروه در صعود بورس

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۲۱ | ۲۶ آذر

شاخص سهام با جهش بیش از ۴/ ۱ درصدی کانال ۹۴ هزار واحدی را شکست و بیشترین رشد روزانه را در دو سال اخیر ثبت کرد. همزمان با ورود بورس به یک دوره رونق، ماموریت سه گروه مختلف بورسی برای هدایت پول‌های جدید، در این بازار بررسی شده است. سهامداران خرد باید از ورود بدون تحلیل اجتناب کنند. سهامداران عمده باید با عرضه تدریجی، به افزایش سهام شناور و حرکت متعادل قیمت‌ها کمک کنند. ماموریت نهاد ناظر نیز رفع محدودیت‌های معاملاتی، تسریع عرضه‌های اولیه و الزام شرکت‌ها به افزایش سهام شناور آزاد است.

بورس سهامداران

تهدید قیمتی متانول در اوج

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۳۶ | ۲۵ آذر

آخرین اخبار از بازار متانول آسیا حاکی از این موضوع است که قیمت متانول در بازار جهانی به سقف بیش از ۴۰‌ماهه رسیده است. جهش قیمت متانول در بازارهای آسیایی در فصل سرما، عمدتا ناشی از کمبود خوراک گازی و همچنین توقف تولید خارج از انتظار برخی از واحدهای متانول در آسیا بوده است. گرچه انتظار برای صعود قیمت متانول همگام با رشد قیمت خوراک گازی و همچین خوراک زغال سنگ پیش از این نیز وجود داشت اما روند کنونی قیمت متانول بار دیگر فعالان این بازار و به دنبال آن معامله‌گران بازار سهام کشورمان را غافلگیر کرد. با این حال بسیاری از کارشناسان بر این باورند که سطوح قیمتی کنونی متانول در میان‌مدت پایدار نبوده و در ادامه به خصوص با پایان فصل سرما باید در انتظار اصلاح قابل توجه قیمت متانول در بازار جهانی بود. یکی از عوامل افت قیمت متانول در بازار جهانی فشار بر واحدهای پایین‌دستی است. واحدهای تبدیل متانول به الفین که در سال‌های اخیر محرک قیمتی متانول در بازار جهانی بود، در پی رشد مداوم قیمت متانول در حال متوقف شدن هستند. این موضوع ضعف تقاضای متانول را به دنبال خواهد داشت. عدم توجیه اقتصادی تولید این واحدها در کنار انتظار برای بازگشت واحدهای متانول‌ساز وزنه سنگین بر قیمت متانول در سطوح کنونی است. در ادامه بررسی یکی از کارشناسان پتروشیمی از روند قیمتی متانول را می‌خوانیم.

آسیا بین الملل بازار جهانی توجیه اقتصادی زغال سنگ

حاشیه ۵۷ میلیارد تومانی در بورس تهران

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۳۶ | ۲۵ آذر

معاملات هفته گذشته بورس تهران روی موج رونق ادامه یافت. ثبت بازدهی ۴/ ۲ درصدی شاخص کل در کنار رشد محسوس ارزش معاملات روزانه طی هفته گذشته بر رونق معاملاتی بورس تاکید داشت. میانگین ارزش معاملات خرد سهام در هفته گذشته به بیش از ۲۰۰میلیارد تومان رسید. گرچه بورس روند رو به بهبودی را در پیش گرفته بود اما پایان هفته در یک اتفاق عجیب و کم ‌سابقه نهاد ناظر کل معاملات «های وب» به ارزش بیش از ۵۷ میلیارد تومان را باطل کرد.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران بورس

دو کانال‌شکنی بورس در دو روز

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۳۶ | ۲۴ آذر

بازار سهام روز گذشته نیز توانست با صعود ۶۵۵ واحدی یک کانال دیگر را نیز پشت‌سر بگذارد و در رقم ۹۳هزار و ۲۸۴ واحد بایستد. به این ترتیب، شاخص بورس در هفته جاری با قوت بیشتری در مسیر صعودی گام برداشت و با رشد ۴/ ۲ درصدی، بازدهی خود از ابتدای سال را به مرز ۲۱ درصد رساند. با افزایش شتاب رشد قیمت‌های روزانه، توجه بیشتری به سمت بورس تهران جلب شده و نقدینگی تازه به ویژه از سوی سرمایه‌گذاران حقیقی به سمت بازار در حال حرکت است. در همین حال، تداوم رشد قیمت‌های جهانی کالا به‌ویژه در بخش فولاد و سنگ‌آهن و نیز افزایش تدریجی ارزش ارز در بازار آزاد هم به کمک بازار آمده تا به لحاظ بنیادی هم بهانه لازم برای رونق بورس را فراهم کنند. با توجه به ترکیب شرایط موجود و نیز موفقیت بانک مرکزی در اصلاح نرخ‌های سود سپرده تا اینجای کار، تداوم رونق با شیب ملایم در بازار سهام دور از انتظار نیست.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) مرکزی (استان مرکزی) ایران بازار آزاد بورس نقدینگی

کلید کسب سود با «رانت صفر»

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۳۶ | ۲۴ آذر

زمانی که بورس به‌عنوان یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری میان عموم جامعه مطرح می‌شود بیشتر مخاطبان، بورس را بازیچه دست‌های پشت پرده می‌دانند. معمولا افرادی وجوددارند که خاطره‌ای از زیان سنگین سرمایه‌گذاران بورسی در ذهن خود دارند و با یک استقرای ساده این زیان را به کل بورس بسط می‌دهند. این افراد همیشه باور دارند که بورس فقط برای افرادی مناسب است که به رانت‌های اطلاعاتی دسترسی دارند. در این میان این سوال برای سرمایه‌گذاران مطرح می‌شود: آیا به رانت‌های اطلاعاتی دسترسی داریم؟ آیا از تصمیمات پشت پرده اطلاعاتی موجود است؟ آیا واقعا می‌توان روی بورس ایران به‌عنوان مکانی برای سرمایه‌گذاری حساب باز کرد؟

ایران بورس

بازدهی بورس ۲۰ شد

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۵۱ | ۲۲ آذر

شاخص کل بازار سهام در معاملات روز گذشته با جهش ۱۰۷۶ واحدی توانست برای اولین بار در تاریخ خود وارد کانال ۹۲ هزار واحدی شود. خوش‌بینی سهامداران نسبت به تعدیل مثبت سودآوری شرکت‌های پالایشی، سیگنال‌های مثبت از بازارهای جهانی و همچنین آرامش در فضای سیاست خارجی مهم‌ترین دلایل جهش یک پله‌ای شاخص کل در معاملات دیروز به‌شمار می‌رود. به این ترتیب بازدهی نماگر اصلی بازار سهام به ۲۰ درصد رسید و این بازار توانست رتبه نخست جدول بازدهی بازارهای سرمایه‌گذاری کشور را به خود اختصاص دهد. در این میان بازار سکه و دلار با ثبت بازدهی به ترتیب ۲/ ۱۶ و ۴/ ۱۲ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. بازدهی بازار پول نیز با احتساب نرخ سالانه ۱۵ درصدی به حدود ۱۱ درصد رسید. در روزهای نخست آذر ماه سکه پیشتاز بازارها بود. در آن بازه زمانی به دلیل اینکه افزایش قیمت طلای جهانی و نرخ دلار، جهش قیمت سکه را توجیه نمی‌کرد، بسیاری از فعالان روند اصلاحی را برای این بازار پیش‌بینی کردند. در ادامه مطابق انتظارات همگام با کاهش اندازه حباب بازار سکه، بورس تهران تحت تاثیر چند عامل به تدریج فاصله بازدهی خود را از دیگر بازارها افزایش داد و رکورد‌های متعددی را به ثبت رساند.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران افزایش قیمت بورس سهامداران

چشم‌انداز بورسی « های‌وب»

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۵۱ | ۲۲ آذر

%D8%AA%D8%B1+%D9%86%D9%88%DB%8C%D9%86.jpg" />«های‌وب»یکی از نمادهای تازه‌وارد بورس تهران است که نزدیک به ۳ ماه از عرضه اولیه آن می‌گذرد. این سهم از روز نخست عرضه در فضای کاملا مثبت میان فعالان بازار مطرح شد و به پشتوانه چشم‌انداز مثبت موجود نیز توانست در موج نخست عرضه اولیه با رشدهای پیاپی بازدهی بیش از ۶۰درصدی را برای سهامداران به ارمغان آورد. مطابق با انتظارات این پایان کار داده‌گستر عصر نوین نبود و پس از آن موج صعودی دیگری در «های‌وب» آغاز شد.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران بورس سهامداران

روز رونق در بورس تهران

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۲۱ | ۲۱ آذر

نماگر بورس تهران در پایان معاملات روز گذشته رشد مناسب ۳۵۳ واحدی (معادل ۴/ ۰درصد) را تجربه کرد و در سطح ۹۱ هزار و ۵۵۲ واحد ایستاد. از نکات قابل‌توجه دادوستدهای روز گذشته رشد محسوس ارزش معاملات بود که رنگ و بوی رونق به این بازار داد. دیروز ارزش معاملات خرد سهام به ۲۸۵ میلیارد تومان رسید (بیشترین مقدار از ۴ مرداد). حدود ۳۴ درصد آن در اختیار «های وب» قرار داشت.در جریان معاملات این روز سهامداران در حالی شاهد افزایش محسوس ارزش معاملات بورس تهران بودند که برخلاف چند هفته اخیر نقدینگی در میان اغلب صنایع توزیع شد. این موضوع می‌تواند نوید بخش شروع یک دوره رونق در بازار سهام باشد. علاوه بر آن رشد مناسب شاخص سهام در کانال ۹۱هزار و ۵۰۰ واحدی نیز نشانه دیگری است که امیدواری به آغاز یک دوره رونق در بورس را افزایش داده است.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران بورس سهامداران شاخص سهام نقدینگی

کارنامه صد روزه بازار سرمایه

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۲۱ | ۲۱ آذر

رئیس‌جمهور ایران در انتخابات اردیبهشت‌ماه و در جریان رقابت‌ها به مردم وعده داد تا مانند دولت یازدهم در دولت دوازدهم نیز گزارش عملکرد صد روزه دستگاه‌های اجرایی را ارائه کند. در همین راستا وزارت امور اقتصادی و دارایی در گزارش‌های متعددی عملکرد سازمان‌های زیرمجموعه‌ خود را گزارش خواهد کرد. بر این اساس رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار پاسخگوی پایگاه خبری «شادا» بود. شاپور محمدی در این گفت‌وگو دستاوردهای متعدد صد روزه سازمان بورس را تشریح کرد.هر چند سازمان بورس در صد روز ابتدای آغاز به کار دولت جدید اقدامات زیادی انجام داده است اما به عقیده کارشناسان سرعت انجام این اقدامات پایین بوده است. این امر سبب شده است که این اقدامات به نتیجه مطلوبی نرسند یا اینکه در همان گام‌های نخست متوقف شوند. خلاصه‌ای از این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانیم.

ایران اوراق بهادار بورس دولت دوازدهم دولت یازدهم

نوبت عرضه در بازار بدهی

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۳۶ | ۲۰ آذر

سرانجام موعد ارائه بودجه سال ۹۷ به مجلس فرا رسید. در حالی روز گذشته رئیس‌جمهوری برای تقدیم لایحه بودجه سال ۹۷ به مجلس شورای اسلامی رفت که پیش از این رئیس سازمان برنامه و بودجه از سهم ۷۸ درصدی اوراق مشارکت و اسناد خزانه اسلامی در بودجه عمرانی سال ۹۷ خبر داده بود. همچنین روز گذشته بازار بدهی شاهد عرضه دور جدیدی از اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا۶۰۲» بود تا یک پنجم اوراق خزانه اسلامی پیش‌بینی شده در بودجه ۹۶ در بازار بدهی عرضه شود. عرضه این اوراق دیروز با استقبال چشمگیر سرمایه‌گذاران مواجه شد. این اوراق که در حجمی بالاتر از اوراق پیشین عرضه می‌شد، در مدت زمان کوتاهی از سوی معامله‌گران خریداری شد. این امر نشان می‌دهد که تقاضای این اوراق همچنان در سطوح بالایی قرار دارد و جا برای عرضه‌های بیشتر نیز دیده می‌شود. از این رو ظرفیت بالقوه تقاضا و همچنین اعتمادی که حالا سرمایه‌گذاران به این اوراق دارند(به دلیل نبود ریسک نکول اوراق قبلی)، موضوعی است که باید به منظور رونق اقتصاد کشور مورد توجه سیاست‌گذار قرار گیرد.

اقتصاد اوراق مشارکت بودجه ۹۶ لایحه بودجه

ورود محتاط پول به بورس

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۳۶ | ۲۰ آذر

شاخص کل بورس تهران در جریان دادوستدهای روز گذشته با رشد اندک ۳۹ واحدی همراه شد و در ارتفاع ۹۱ هزار و ۱۹۹ واحدی نشست. برخورد قیمت نمادهای اثر گذار بر رشد شاخص کل در دوره رونق اخیر به سقف‌های تکنیکی، در کنار ابهامات و ریسک‌های سیاسی مهم‌ترین‌ دلایل روند کم رمق بازار سهام در چند روز گذشته ارزیابی می‌شود. این امر با ایجاد فشار فروش در گروه‌های کالایی بورس و چرخش نقدینگی به سوی گروه‌های دیگر روند کم نوسانی را برای نماگر بازار سهام رقم زده است.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران بورس نقدینگی

برگزاری فاینکس ۲۰۱۸ در فروردین ماه

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۲۱ | ۱۹ آذر

رئیس ستاد برگزاری یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه (فاینکس ۲۰۱۸)، از برگزاری این رویداد مهم اقتصادی در فروردین ماه سال ۹۷ خبر داد و گفت: فاینکس ۲۰۱۸، بزرگ‌ترین‌ فرصت معرفی نظام متشکل بازار مالی کشور به آحاد جامعه است و ارتقای جایگاه بازار سرمایه محصول نهایی آن خواهد بود. یاسر فلاح، مدیر عامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس با بیان این مطلب که یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه، بیست و هفتم تا ۳۰ فروردین ماه سال ۹۷ در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار خواهد شد، گفت: این رویداد اقتصادی با حضور شخصیت‌های سیاسی، مقام‌های اقتصادی، کارشناسان و متخصصان افتتاح می‌شود. مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین از برگزاری سومین رویداد استارت‌آپ‌های مالی ایران، خاورمیانه و شمال آفریقا در فاینکس ۲۰۱۸ خبر داد.

خاورمیانه آفریقا ایران تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) آسیا بین الملل اوراق بهادار بورس نمایشگاه

دماسنج سیاسی بورس تهران

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۲۱ | ۱۹ آذر

پس از عبور شاخص سهام از قله تاریخی و رکوردشکنی‌های متعدد این نماگر، در هفته گذشته نشانه‌هایی از ضعف تقاضا مشاهده می‌شد. دیروز نیز این روند، به ویژه با عقب‌نشینی معامله‌گران در سهام گروه فلزی- معدنی (به جز گروه فولادی) و پالایشی تداوم یافت. در مقابل گروه فولادی مورد اقبال سهامداران قرار گرفت.

بورس سهامداران شاخص سهام

بیت‌کوین حباب دارد؟

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۵۱ | ۱۸ آذر

فرضیه «حباب بیت‌کوین» نخستین بار پس از رشد ۸۴۰۰ درصدی سال ۲۰۱۳ میلادی مطرح شده بود. پس از این رشد چشمگیر، سکون قیمتی تا ابتدای سال ۲۰۱۷، سازندگان این فرضیه را ساکت کرد؛ اما ۱۷ برابر شدن ارزش هر بیت‌کوین در ۱۱ ماه ابتدایی سال‌جاری میلادی، این فرضیه را به صدر اخبار بازار جهانی بازگرداند. با توجه به ذات کمتر شناخته‌شده بیت‌کوین، عدم‌امکان مداخله انسانی در تنظیم بازار آن و فقدان دلایل کافی برای تحلیل روند منطقی قیمت‌ها، فرضیه حباب بیت‌کوین اثبات‌ناپذیر به‌نظر می‌رسد.

بازار جهانی تنظیم بازار

دو پیام «دلار» به بورس

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۵۱ | ۱۸ آذر

شاخص بورس در یک روند رفت و برگشتی در نهایت افت اندک ۶۰ واحدی را طی هفته گذشته تجربه کرد. این در حالی بود که دلار و سکه افزایش به ترتیب ۵/ ۱ و ۴/ ۲ درصدی را به ثبت رساندند. در بازار جهانی نیز شاخص دلار توانست با رشد بیش از یک درصدی بهترین عملکرد خود در شش هفته اخیر را به ثبت برساند. با توجه به اوج‌گیری تقاضای فصلی دلار تا اوایل زمستان انتظار می‌رود نرخ‌ها بتوانند رشد ملایم خود را ادامه دهند؛ البته تنش‌های منطقه‌ای و ریسک برجام می‌تواند در شتاب این مسیر اثرگذار باشد. این موضوع می‌تواند بر افزایش قیمت سکه و همچنین سودآوری شرکت‌های بورسی اثر مثبتی داشته باشد. براساس سناریوی منطقی رشد ملایم دلار در کوتاه‌مدت و اصلاح اندک آن در ماه‌های پایانی سال، واکنش شدید بورس‌بازان به این مساله دور از انتظار است؛ زیرا نرخ‌های کنونی تا حد زیادی در قیمت سهام پیش‌خور شده است. در سوی دیگر، رشد شاخص دلار در بازار جهانی روند فلزات پایه از جمله طلا، مس، روی، آلومینیوم و سرب را کاهشی کرد. موضوعی که احتمالا در بازار سکه و بورس تهران با واکنش منفی فعالان مواجه شود. مطالعه آخرین پیش‌بینی‌های موسسات بین‌المللی درباره شاخص دلار نشان می‌دهد احتمالا تا پایان سال ۹۶، انتظارات افزایشی است؛ روندی که تا پایان سال ۲۰۱۸ معکوس خواهد شد.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران آلومینیوم افزایش قیمت بازار جهانی برجام بورس شاخص دلار

فرمول بازارگردانی اوراق بدهی

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۳۶ | ۱۷ آذر

تامین مالی سازمان‌ها، شرکت‌ها و موسسات از طریق اوراق درآمد ثابت در بازار سرمایه، مزایای قابل‌توجهی را نصیب بانی و خریدار می‌کند. در پژوهش واحد تحقیق و توسعه شرکت بورس، با مطالعه سازوکارهای موجود اوراق با درآمد ثابت، استفاده از سازوکار بازارگردانی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین راهکارها برای افزایش نقدشوندگی اوراق بهادار معامله‌شده در بورس مطرح شد. نتیجه این پژوهش نشان می‌دهد از دو مدل بازارگردانی مبتنی‌بر حراج و بازارگردانی براساس مذاکره، مدل حراج گزینه مناسب‌تری برای بازارگردانی است.

اوراق بهادار بورس تحقیق و توسعه مذاکره

جدال عرضه و تقاضا در قله بورس

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۳۶ | ۱۷ آذر

شاخص کل بورس تهران معاملات روز گذشته را با افت اندک ۱۵ واحدی به پایان رساند. در این میان نوسانات شاخص کل طی معاملات دیروز قابل توجه بود. در حالی‌که این نماگر از ابتدای معاملات افت اندکی را با نوسان نمادهای پالایشی در مدار منفی تجربه کرد در ادامه‌ اما افزایش تقاضا شاخص کل را در مسیر صعودی قرار داد و بار دیگر دماسنج بازار سهام به ارتفاع ۹۱ هزار واحدی رسید. افزایش تقاضا در نمادهای فلزی کاملا محسوس بود و به دنبال آن، «فملی» در صدر نمادها با بیشترین اثر مثبت بر شاخص قرار گرفت.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران افزایش تقاضا بورس

نقشه جدید بازار بدهی

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۵۱ | ۱۳ آذر

تصمیم برای اصلاح پرتفوی صندوق‌ها با درآمد ثابت در کنار ایجاد جذابیت بیشتر برای سرمایه‌گذاران خارجی از جمله مواردی است که موکد تسریع در فرآیند عرضه اوراق بدهی است.

آینده جاماندگان رونق بورس

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۵۱ | ۱۳ آذر

سرانجام ترمز رشد شاخص کل بورس تهران کشیده شد. به این ترتیب معاملات دیروز بازار سهام با ریزش ۳۴۵ واحدی (معادل ۴/ ۰ درصد) شاخص کل و افت این نماگر به یک کانال پایین‌تر به پایان رسید. بیشترین تاثیر در ریزش نماگر اصلی بازار سهام توسط نمادهای کالایی رقم خورد. این نمادها که از ابتدای تابستان سال جاری نماگر اصلی بازار سهام را در روند صعودی پیش برده بودند، دیروز موجب تنزل شاخص سهام شدند. پیش از این «دنیای اقتصاد» به احتمال اصلاح قیمتی در نمادهای کالایی تحت تاثیر شناسایی سود معامله‌گران اشاره کرده بود. ضمن آنکه پیش‌بینی می‌شد نزدیک شدن به زمان اعلام کنگره در تایید یا عدم تایید برجام نیز منجر به احتیاط سهامداران شود. این عوامل در نهایت شاخص سهام را به یک کانال پایین‌تر سوق دادند. در مقابل اما تحرکاتی در صنایعی با عنوان «جامانده از رونق اخیر بورس» رخ داد. در صدر این صنایع گروه خودرویی قرار داشت. این تحرکات شانس انتقال نقدینگی از صنایع کالایی بازار را به دیگر گروه‌ها مجددا زنده کرد. در این میان عواملی وجود دارند که باید درباره تحقق این جابه‌جایی و آینده صنایع مزبور در نظر گرفت که در ادامه بررسی می‌شوند.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران برجام بورس سهامداران شاخص سهام نقدینگی کنگره

بورس‌بازان در لاک احتیاط

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۵۱ | ۱۲ آذر

شاخص بورس تهران طی معاملات روز گذشته پس از یک وقفه یک روزه، دیروز مجددا روند صعودی خود را پیش گرفت و با رشد ۱۴۴ واحدی (معادل ۱۶/ ۰ درصد) به کار خود پایان داد. به این ترتیب نماگر بازار با توقف در محدوده ۹۱ هزار و ۲۹۷ واحدی، حضور خود در کانال ۹۱ هزار واحدی را مستحکم‌تر کرد.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران بورس

ریسک بورس در دو سناریو

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۵۱ | ۱۲ آذر

شاخص سهام در حالی رشد ۱۴۴ واحدی را تجربه کرد که ارزش معاملات به کمتر از ۱۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت. مقایسه این وضعیت با روزهای کم‌رمق بورس نشان می‌دهد شناسایی سود و نااطمینانی‌های سیاسی از دلایل کم‌واکنشی معامله‌گران به عوامل مثبت است. همچنین، نسبت قیمت به درآمد (P/‎ E) نمادهای بورسی به‌عنوان شاخصی از ریسک، هنوز تعداد شرکت‌های پرریسک را بالاتر نشان می‌دهد. بنابراین در صورت عدم‌جذب پول‌های جدید، جابه‌جایی نقدینگی از سهام با ریسک بالاتر به نمادهای کم‌ریسک‌تر دور از انتظار نخواهد بود.

بورس نقدینگی

عصر جدید رونق در بورس تهران

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۳۶ | ۱۱ آذر

بازار سهام در هفته گذشته پس از قریب چهار سال سیر شاخص در زیر سقف ۸۹ هزار و۵۰۰ واحدی، شاهد تشدید موج صعودی و عبور قاطع از رکورد قبلی بود تا با ورود به کانال ۹۱ هزار واحدی، دوران جدیدی در حیات بورس تهران آغاز شود. از ویژگی‌های این دوران می‌تواند انتظار تداوم رونق و نیز نقدینگی جدید به سمت خرید سهام باشد زیرا معمولارفتار تاریخی بازار سهام در ایران از یک الگوی تکرارشونده رکود و رونق پیروی می‌کند. در حال حاضر هم با کاهش سود موثر بانکی به محدوده ۱۵ درصد و نیز مساعدت عوامل بنیادی موثر بر سودآوری شرکت‌ها شامل قیمت‌های جهانی و نرخ ارز، زمینه لازم برای جلب توجه و حرکت نقدینگی به سمت بازار سهام فراهم آمده است، زمینه‌ای که با رکوردشکنی تاریخی شاخص در هفته گذشته و رسیدن بازدهی بازار به سطح مطلوب ۱۸ درصد از آغاز سال بیش از پیش تقویت شده است.

ایران تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) رکود بورس نقدینگی

مسیر بورس پس از فتح قله

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۳۶ | ۱۱ آذر

معاملات هفته گذشته بورس تهران با عبور شاخص کل از قله تاریخی با بازدهی ۲ درصدی به پایان رسید. در جریان این معاملات شاخص سهام نه‌تنها از قله تاریخی عبور کرد، بلکه دوکانال‌شکنی را در کارنامه خود به جا گذاشت تا بورس تهران از ابتدای سال تاکنون پیشتاز بلامنازع بازار‌ها باشد. بعد از این رکورد‌شکنی‌ها، روند این بازار تا پایان سال‌جاری یکی از مهم‌ترین سوالات فعالان عرصه سرمایه‌گذاری است. بر این اساس، در یک نظرسنجی چشم‌انداز بورس تهران پس از عبور نماگر اصلی آن از قله تاریخی بررسی شده است. به این ترتیب، ۱۳۲ صاحب‌نظر شامل ۱۰۷ سهامدار و ۲۵ کارشناس، مسیر آینده بازار سهام کشور را پیش‌بینی کرده‌اند. اغلب افراد شرکت‌کننده در این نظرسنجی پیش‌بینی کرده‌اند شاخص بازار سهام روندی آرام در مسیر صعودی را طی کند. این افراد تداوم روند صعودی قیمت‌ها در بازارهای جهانی یا حداقل ثبات در محدوده کنونی و روند صعودی نرخ ارز را مهم‌ترین دلایل روند صعودی قیمت‌ها تا پایان سال‌جاری عنوان کرده‌اند. از میان تحلیلگران هیچ کدام مسیر نزولی را برای سال‌جاری شاخص بورس پیش‌بینی نکرده‌اند. این در حالی است که برخی سهامداران خرد نسبت به روند نماگر بازار سهام نگرانی بیشتری داشته‌اند.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران بورس سهامداران شاخص سهام

استراحت بورس در قله

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۲۱ | ۱۰ آذر

دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران پس از ۱۰ روز رشد پیاپی از روند صعودی باز ایستاد. نماگر اصلی این بازار روز گذشته با افت ۱۰۳ واحدی (‌معادل ۱/ ۰ درصد) روبه‌رو شد و در ارتفاع ۹۱ هزار و ۱۵۲ واحدی به کار خود پایان داد. این نماگر در حالی از ادامه حرکت صعودی باز ایستاد که طی سه روز کاری ابتدای هفته، درخشان‌ترین روزهای خود را پشت سر گذاشته بود. در سه روز کاری ابتدایی هفته جاری شاخص سهام ضمن عبور از قله تاریخی دو کانال شکنی را تجربه کرد. با این حال در معاملات پایان هفته تحت تاثیر اصلاح قیمت در نمادهای بزرگ بازار ریزش ۱۰۳ واحدی را در کارنامه خود ثبت کرد.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران بورس شاخص سهام

اعلام پرتفوی ماهانه منطبق با استانداردهای بین‌المللی

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۲۱ | ۱۰ آذر

در حالی صندوق‌های سرمایه‌گذاری از شهریور ماه سال جاری به دنبال کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی، دستخوش تغییراتی شدند که در آخرین اخبار مربوطه روز گذشته شاهد اعلام ابلاغیه‌ای از طرف اداره نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس به تمامی صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در بازار بودیم. بر‌اساس این ابلاغیه، همه صندوق‌ها از این ماه موظف به اجرایی کردن آن هستند.

بورس

ابزار هوشمند تسهیل معاملات سهام

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۵۱ | ۰۸ آذر

افزایش سرعت معاملات، گستردگی ابزارهای نوین مالی در بازار سرمایه و پیچیده شدن بازارهای مالی، نیاز سرمایه‌گذاران و معامله‌گران را به تغییر نحوه معاملات خود از حالت سنتی به سمت روش‌های نوین افزایش داده است. کارشناسان جهت توسعه سریع، کاهش هزینه‌های زیرساختی و تسهیل هر‌چه بیشتر معاملات در بورس تهران، بارها به لزوم استفاده از معاملات الگوریتمی در بورس تهران اشاره کرده‌اند. به‌کارگیری الگوریتم‌های رایانه‌‌ای که سفارش‌های خودکار را ایجاد می‌کنند، هزینه معاملات را به میزان زیادی برای سرمایه‌گذاران کاهش می‌دهد. از این‌رو استقبال از انجام این معاملات رو به افزایش است و این معاملات سهم قابل‌توجهی از بازارهای مالی بین‌المللی را در سال‌های اخیر به خود اختصاص داده‌اند. واحد تحقیق وتوسعه شرکت بورس در پژوهشی به قلم مهسا جمشیدی‌ویسمه به تفصیل معاملات الگوریتمی و پربسامد را مورد بررسی قرار داده است. در این گزارش قسمت‌هایی از پژوهش مزبور را که به معرفی این معاملات و مزایا و معایب آنها پرداخته است به طور خلاصه می‌خوانیم.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران بورس

پرش دوم بورس تهران

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۵۱ | ۰۸ آذر

نماگر بازار سهام روزهای سبز خود را دیروز با جهشی ۶۰۰ واحدی ادامه داد و توانست دومین کانال‌شکنی در هفته جاری را تجربه کند. بنابراین شاخص بورس تهران با ورود به کانال ۹۱ هزار واحدی رکورد جدیدی را در تاریخ خود به ثبت رساند. نمادهای گروه فولادی، سنگ آهنی و پالایشی بیشترین سهم را در این رشد داشتند. افزایش قیمت سهام بزرگ‌ترهای بورس که طبیعتا اثر بیشتری بر شاخص کل دارند، نوعی سوءتفاهم را میان برخی سهامداران مبنی‌بر شاخص‌سازی ایجاد کرده است که احتمالا ریشه در بی‌توجهی به عوامل بنیادین و ساختار بازار دارد.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران افزایش قیمت بورس سهامداران

وزن‌کشی انتظارات در بازار سهام

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۲۱ | ۰۷ آذر

پس از کانال‌شکنی قدرتمند شاخص سهام در آغاز هفته‌جاری، روز یکشنبه نیز این نماگر رشد ۱۸۶ واحدی (معادل ۲/ ۰ درصد) را تجربه کرد و با ثبت رکوردی جدید در کارنامه بازار سهام در سطح ۹۰ هزار و ۶۵۵ واحد قرار گرفت. هر‌چند پس از رشدهای پرشتاب اخیر، هراس از افت قیمت‌ها به دنبال شناسایی سود و همچنین ریسک‌های سیاسی پیش‌رو (نزدیک شدن به زمان اعلام تصمیم کنگره آمریکا درخصوص سرنوشت برجام) سبب تشدید فشار فروش در بازار سهام شده است، اما همچنان انتظار درخشش نمادها با حمایت عوامل بنیادین قوی وجود دارد. در عین حال در‌جا زدن شاخص سهام و حتی نزولی شدن این نماگر می‌تواند نشان‌دهنده منطقی‌شدن رفتار معامله‌گران باشد. به عبارت دیگر عدم تداوم این روند پرشتاب و تغییر چینش پرتفوی سهامداران به معنای بازگشت به فضای نزولی نیست بلکه اصلاحی برای رونق پایدار بورس به‌شمار می‌رود.

بورس سهامداران شاخص سهام کنگره

سه توهم در بورس تهران

 • روزنامه دنیای اقتصاد (دنیای اقتصاد)
۲۳:۲۱ | ۰۷ آذر

همگام با رکوردشکنی‌های متعدد اخیر در بورس تهران، توجه فعالان سرمایه‌گذاری به این بازار معطوف شده است. در این راستا صحبت‌هایی از سوی برخی سهامداران، کارشناسان و سیاست‌گذاران بورس برای حفظ شرایط فعلی مطرح می‌شود. تلاش برای رشد پایدار قیمت‌ها در بورس تهران بدون توجه به ذات اصلی بازار سهام، درخواست از دولت به‌منظور کمک به بورس با ورود پول به این بازار و همچنین انتظار رشد دسته‌جمعی صنایع بورسی سه تفکر نادرستی هستند که می‌توانند مسیر بازار سهام را به بیراهه ببرند.

تهران (استان تهران) تهران (شهر تهران) ایران بورس سهامداران

لغو واگذاری سهام دو شرکت دولتی

 • ایران اکونومیست
۱۱:۲۴ | ۰۷ آذر

واگذاری بلوک ۲۶۱ میلیون سهمی شرکت ذغال سنگ کرمان و بلوک ۶۷.۹۲۵ درصدی سهام سنگ آهن مرکزی ایران لغو شد.

ایران کرمان (استان کرمان) مرکزی (استان مرکزی) واگذاری سهام

رشد شاخص بورس، حبابی و هیجانی نبود

 • ایران اکونومیست
۰۹:۵۵ | ۰۷ آذر

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان این که رشد شاخص بورس در روزهای اخیر، حبابی و هیجانی نبوده است، گفت: رشد قیمت کامودیتی ها (مواد پایه و معدنی) در بازارهای جهانی، کاهش سود بانکی و افزایش نرخ دلار از دلایل رشد بازار سرمایه است.

بورس

سهم حقیقی و حقوقی‌ها از معاملات آبان ماه تالار شیشه‌ای

 • ایران اکونومیست
۰۹:۳۲ | ۰۷ آذر

بر اساس آمار ۵۶ درصد معاملات بورس توسط اشخاص حقوقی و ۴۴ درصد توسط اشخاص حقیقی در آبان ماه صورت گرفته است.

بورس

معامله ۲۲ هزار تن فرآورده‌های نفتی در بورس انرژی

 • ایران اکونومیست
۰۹:۲۰ | ۰۷ آذر

بورس انرژی امروز میزبان عرضه های متنوعی از کالاهایی مانند پتروشیمی، میعانات گازی و نفتای سبک است.

بورس میعانات گازی

صفحه

۴۹