رفتن به محتوای اصلی
داستان یک توپ و یک جام | روزنامه خبرورزشی
-
- شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶۱۴:۳۴
-
-
-
-
-
-
۱
تاریخچه توپ‌های آدیداسِ جام‌جهانی پیش از تل‌استار
داستان یک توپ و یک جام
توپ جام‌جهانی ۲۰۱۸ با الهام از توپ جام‌جهانی ۱۹۷۰ معرفی شد.

به گزارش خبرورزشی، اگرچه پيش از اين به صورت غيررسمي برخي رسانه‌ها عكس توپ جام جهاني ۲۰۱۸ را منتشر كرده بودند اما فيفا به تازگي رسماً از توپي كه در روسيه مورد استفاده قرار خواهد گرفت و «تل‌استار» نام دارد، رونمايي كرد. البته نام اين توپ به طور كامل «تل‌استار ۱۸» است و دليل آن هم تفكيك آن از توپي‌ است كه در جام جهاني ۱۹۷۰ مكزيك با همين نام مورد استفاده قرار گرفت. ظاهراً شركت آديداس براي جام جهاني ۲۰۱۸ نوستالژي را مبناي كار خودش قرار داده و پس از طراحي پيراهن چند تيم ملي بر اساس طرح‌هاي قديمي‌شان، حالا نام توپ جام جهاني هم از توپ ۴۰ تكه‌اي كه سال ۱۹۷۰ معرفي شد، الهام گرفته است. به بهانه معرفي اين توپ مروري خواهيم داشت بر توپ‌هايي كه از جام جهاني ۱۹۷۰ به بعد آديداس براي اين رقابت‌ها طراحي كرده است. 

تل‌استار- جام جهاني ۱۹۷۰ مكزيك

اهميت جام جهاني ۱۹۷۰ مكزيك فقط به اين دليل نبود كه انگليس براي نخستين مرتبه به عنوان مدافع عنوان قهرماني به آن گام مي‌گذاشت، بلكه به اين جهت جام مهمي شد كه براي اولين مرتبه در سرتاسر جهان به صورت زنده پخش مي‌شد. به همين دليل برگزاركنندگان آن با آديداس براي طراحي يك توپ خاص به توافق رسيدند و براي نخستين مرتبه توپ جام جهاني با اسم خاصي معرفي شد. توپي كه بعدها براي ما با عنوان «توپ ۴۰ تكه» جا افتاد، از ۳۲ تكه سياه و سفيد تشكيل شده بود و تل‌استار هم نامگذاري شد. نام تل‌استار برگرفته از نام نخستين ماهواره مخابراتي بود كه در سال ۱۹۶۲ در مدار زمين قرار گرفت. دليل سياه و سفيد بودن توپ ابتدا راحت‌تر دنبال كردن آن توسط بازيكنان در هوا عنوان شد اما سازندگان آن مدعي شدند براي كروي‌تر كردن توپ آن را به اين شكل طراحي كرده‌اند. تا به امروز هم طرحِ تل‌استار به عنوان قالب اصلي طراحي توپ‌هاي فوتبال باقي ‌مانده است.

تل‌استار دُرلست- جام جهاني ۱۹۷۴ آلمان

موفقيت توپِ تل‌استار در جام جهاني ۱۹۷۰ باعث شد تا در جام جهاني ۱۹۷۴ آلمان هم اين شركت آلماني با تغييراتي جزئي آن را باز هم مورد استفاده قرار دهد. تنها تغيير اين توپ استفاده از پوشش پلي‌اورتان براي ضدآب شدن توپ و آسيب‌هايي مثل ساييده شدن بود. البته اين توپ يك تغيير ديگر هم داشت كه نام آن بود و «تل‌استار دُرلست» نام گرفت.

تانگو- جام جهاني ۱۹۷۸ آرژانتين

از لحاظ انتخاب نام براي توپ‌هاي جام جهاني آديداس هميشه سليقه خوبي داشته. توپ جام جهاني ۱۹۷۸ هم «تانگو» نام گرفت كه نام رقصي معروف است و اصالتاً متعلق به آرژانتيني‌هاست. در طراحي توپ هم كمي تغيير ايجاد شد و درون هر پنج‌ضلعي توپ يك مثلث كه اضلاع آن منحني شده بود قرار گرفت. تانگو يك نام ديگر هم داشت كه روي توپ نوشته شده بود‌؛ «دُرفست».

تانگو اسپانيا- جام جهاني ۱۹۸۲ اسپانيا

پنل‌هاي دوخته شده دست‌ساز و همان طراحي سياه و سفيد. ۴ سال بعد آديداس همان توپ جام جهاني ۱۹۷۸ را استفاده كرد و نام آن را هم تغيير نداد. تنها به دنبال نامِ تانگو اسم كشور ميزبان يعني اسپانيا قرار داده شد. برخلاف ثابت ماندن طرح توپ جام جهاني ۱۹۸۲، ساخت آن كمي تغيير كرد و اولين توپ ساخته شده از چرم و مواد مصنوعي بود. 

آزتكا- جام جهاني ۱۹۸۶ مكزيك

يك مدل كاملاً جديد براي جام جهاني ۱۹۸۶ طراحي شد. در لايه‌هاي اين توپ آديداس از مواد مصنوعي استفاده كرد كه بازيكنان بتوانند قدرت بيشتري به توپ بدهند. در اين توپ كه به طور كامل ضدآب بود ديگر چرم به كار نرفت و مواد مصنوعي در آن استفاده شده بود. توپ جام جهاني ۱۹۸۶ كه «آزتكا» نام داشت در زمين سخت، ارتفاع بالا و شرايط مرطوب هيچ مشكلي نداشت و يك قدم رو به جلو در صنعت توپ‌سازي بود. 

اتروسكو- جام جهاني ۱۹۹۰ ايتاليا

طرح توپ جام جهاني ۱۹۹۰ با شيرهاي تمدن اتروسكو طرحي جذاب و خاص شده بود. در ساخت آن از لاتكس استفاده شد تا برابر پاره شدن مقاوم باشد. «اتروسك» تمدني با تبار هندواروپايي بود كه حدود ۷۰۰ سال پيش در شبه‌جزيره ايتاليا ساكن شدند و نام توپ هم برگرفته از همين تمدن است. در آن جام فرانتس بكن‌باوئر با آلمان قهرمان شد تا اولين كسي باشد كه هم به عنوان بازيكن و هم به عنوان مربي قهرمان جام جهاني مي‌شود. 

كوئسترا- جام جهاني ۱۹۹۴ آمريكا

با الهام از تكنولوژي فضايي، موشك‌هاي پرسرعت و ميزباني آمريكا از ستاره‌ها، نام توپ اين جام «كوئسترا» گذاشته شد. همانند سال‌هاي گذشته اين توپ هم در مقرِ توپ‌سازي آديداس در كشور فرانسه ساخته شد و پيش از شروع رقابت‌ها هم در آلمان، فرانسه و آمريكا مورد آزمايش قرار گرفت. اين توپ يك لايه پلي‌استرن داشت كه باعث مي‌شد پس از ضربه خوردن شتاب بالايي بگيرد و بازيكنان هم در كنترل آن راحت‌تر بودند. 

تريكولوره- جام جهاني ۱۹۹۸ فرانسه

نامِ «تريكولوره» يا همان سه‌رنگ از رنگ‌هاي پرچم فرانسه كه قرمز، سفيد و آبي است، الهام گرفته شده بود. توپ با مواد مصنوعي كاملاً جديدي ساخته شد و بهتر هم فشرده‌سازي شده بود. اين توپ از توپ دوره قبل هم سرعت بيشتري داشت. در آن حباب‌هايي به كار رفته بود كه باعث مي‌شد توپ به همان ميزاني كه انرژي براي ضربه خوردن صرف مي‌شود، حركت كند. 

فِوِرنووا- جام جهاني ۲۰۰۲ ژاپن و كره‌جنوبي

توپي كه در اولين دوره جام جهاني در آسيا استفاده شد نتيجه ۳ سال تلاش براي بهبود توپِ دوره قبل بود. مركز تحقيقاتي توپ‌هاي آديداس در «شين‌فيلد» شهر جنوبي آلمان تلاش زيادي براي ساخت بهترين توپ ممكن انجام داد. طراحي آن هم پس از سال‌ها تغيير كرد و با استفاده از رنگ‌هاي خاكستري، قرمز و طلايي در ۲ بخشِ توپ با همه توپ‌هاي قبلي به طور كلي تفاوت داشت. ۲۵۰۰ عدد از اين توپ در جام جهاني مورد استفاده قرار گرفت و حدود ۶ ميليون از آن در سرتاسر دنيا به فروش رسيد. 

تيم‌گِيست- جام جهاني ۲۰۰۶ آلمان

اين توپ را يكي از بهترين توپ‌هاي ساخته شده براي جام جهاني مي‌دانند. آديداس قيد توليد توپ ۳۲ تكه‌اي را زد و اين توپ را با ۱۴ تكه توليد كرد تا بازيكنان بتوانند توانايي واقعي خودشان را با آن نشان دهند. تيم‌گيست تحت آزمايش دقيق علمي در دانشگاه «لاف‌بورو» قرار گرفت و آزمايش‌هاي اين دانشگاه نشان داد توپ جام جهاني ۲۰۰۶ گردتر، دقيق‌تر و سازگارتر از هر توپي در هر رقابتي در دنيا بوده است.

جابولاني- جام جهاني ۲۰۱۰ آفريقاي‌جنوبي

آفريقايي‌ها هم طعم ميزباني جام جهاني را چشيدند و طبيعي بود نام «جابولاني» به معني جشن گرفتن روي توپ رقابت‌هاي جام جهاني ۲۰۱۰ گذاشته شود. اين يازدهمين توپ آديداس براي جام جهاني بود و به همين دليل در آن از ۱۱ رنگ استفاده شد. پنل‌هاي حرارتي در اين توپ به كار گرفته شده بود كه باعث مي‌شد سرعت آن بيشتر شود و آن زمان استفاده اين تكنولوژي باعث انتقاد بازيكنان از توپ جام جهاني شد. 

برازوكا- جام جهاني ۲۰۱۴ برزيل

پس از انتقادهايي كه از جابولاني شد، آديداس سعي كرد مشكلات اين توپ را در جام جهاني ۲۰۱۴ كاهش دهد. در توپ «برازوكا» ۶ پنل پلي‌اورتان به كار رفت و باعث شد تا اين توپ حتي در باران‌هاي سنگين هم با همان وزن و همان كيفيت ثابت بماند. در جام جهاني گذشته ديگر از توپِ آديداس انتقاد نشد تا مشخص شود آديداس در راه ايراد مشكلات موفق بوده است.

به اشتراک بگذارید:
- - - - -
-
-
نام:
ایمیل:
متن شما:
نظر شما با موفقیت ثبت شد.


-

پربیننده ترین
پربحث ترین
آخرین مطالب فوتبال جهان
آرشیو
-
-
-
-
-
-