رفتن به محتوای اصلی
نقش موزه‌ها در آموزش مدیریت آب/ رونمایی از مجموعه موزه‌های چابهار - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency
در نشست تخصصی تشریح شد؛

نقش موزه‌ها در آموزش مدیریت آب/ رونمایی از مجموعه موزه‌های چابهار

شناسهٔ خبر: ۴۱۳۲۶۹۸ -
مقالات مدیران موزه‌های ملی دعوت شده به اجلاس موزه‌های آسیا و اقیانوسیه درباره بحران آب و آموزش مدیریت آن در موزه‌ها ارائه شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی‌مهر به چابهار در نشست موزه‌های منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای بین‌المللی موزه‌ها که از دهم آبانماه در منطقه آزاد چابهار شروع شده، امروز ۱۲ آبان ماه به ارائه مقالات تخصصی پیرامون بلایای طبیعی و بحران آب پرداخته شد.

در این برنامه دکتر کریا چوسانگ دبیر کمیته ملی موزه‌های کامبوج، مقاله‌ای با عنوان سیستم آبرسانی در معبد کانگور ارائه کرد و گفت: این معبد یکی از مهمترین سایت‌های باستان شناسی در جنوب شرق آسیا است. تا جایی که مردم محلی به یاد دارند سیستم هیدرولیک آب در منطقه خمر در واقع مدلی بود که بر احیای سیستم باستانی متمرکز شده بود. خاک منطقه که برای ساخت معابد به کار می‌رود می‌توانسته در ساخت بخش‌های دیگر نیز کاربرد داشته باشد.

وی گفت: این معبد در فهرست جهانی ثبت شده است. پیرامون آن، ۱۱۲ روستا وجود دارد. آب چالشی برای برنامه‌ریزان منطقه بوده است؛ خمرهای باستان در ۶ ماهه فصل سال بارندگی زیادی داشتند و آب را ذخیره می‌کردند. آنها برای این کار منابع آبی متعددی ایجاد کرده تا آب‌های جاری را هم از دست ندهند. برخی از روش‌هایی که در گذشته وجود داشته هنوز هم استفاده می‌شود. مانند مدیریت آب در زمانی که رودخانه‌ها طغیان می‌کنند.

دکتر کریا چوسانگ ادامه داد: این منطقه در سال ۲۰۰۴ خشکسالی را تجربه کرده است با این وجود برنامه‌هایی ترتیب داده اند تا در این دوره مشکلی نداشته باشند. ۵ میلیون توریست داریم که میانگین مصرف آب آنها ۳۰۰ لیتر است اما مردم کامبوج هر روز ۳۰ لیتر آب مصرف می‌کنند. معبد کانگور موزه ای است که می‌تواند تکنیک‌های مدیریت آب را به بازدید کنندگان نشان دهد.

در ادامه این برنامه دکتر بیجایا کومارشاهی رئیس کمیته ملی موزه‌های نپال درباره زمین لرزه آوریل ۲۰۱۵ و تأثیر آن بر روی موزه کاتماندو نپال صحبت کرد.

خانم رینا دیوان رئیس کمیته ملی موزه‌های هند نیز درباره آموزش مدیریت آب در موزه‌های هند سخنرانی کرد و گفت: کنفرانسی در فوریه ۲۰۱۸ در کلکته هند به حوزه مدیریت و کارآفرینی مربوط می‌شود که از همین جا، آنها را دعوت به شرکت در آن خواهم کرد.

وی گفت: ما در واقع باید اعتراف کنیم که موزه‌ها تأثیر زیادی در خانواده‌ها دارند و می‌توان آنها را آموزش داد و خانواده‌ها را ترغیب کرد که در خانه‌های خود به بحث آب بیشتر توجه کنند. موزه‌ها می‌توانند با سازمان‌های مختلف مثل موزه‌های مردم شناسی و موزه‌های ملی همکاری کنند. مردم باید به موزه‌ها اعتماد کنند چون موزه‌ها فقط نگهبان آثار تاریخی نیستند.

در ادامه این برنامه صدرالدین طاهری از دانشکده هنرهای عالی نیز بیان کرد: در ۵۰ سال گذشته ۳۸ خشونت بر اثر آب رخ داده است و سه میلیون نفر نیز سالانه به خاطر آب جان خود را از دست می‌دهند. سازمان ملل اعلام کرده که دو سوم جمعیت تا سال ۲۰۲۵ با بحران آب مواجه می‌شوند. ما باید ببینیم موزه‌ها چه کمکی برای حل بحران آب می‌توانند بکنند.

وی گفت: بخشی از معماری ایران به آب مربوط می‌شود ما ۳۲ هزار رشته قنات با ۴۰۰ هزار کیلومتر داریم. آثار زیادی نیز در معبد چغازنبیل و شهر سوخته وجود دارد که توجه به مدیریت آب دارای قدمت طولانی است.

در حاشیه این برنامه از مجموعه موزه‌های منطقه آزاد چابهار که توسط علیرضا قلی نژاد طراحی شده رونمایی شد. قلی نژاد بخش‌های مختلف این موزه را برای حاضران تشریح کرد.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
۷ + ۸ =