رفتن به محتوای اصلی

کشف شواهدی از یک تالار ستون‌دار هخامنشی در خراسان شمالی

حین انجام فصل پنجم پژوهش‌های باستان‌شناسی بین‌المللی در محوطه تاریخی ریوی خراسان شمالی، بخش‌هایی از یک تالار ستون‌دار و بنای خشتی بزرگ مربوط به دوران هخامنشی کشف شد.

کشف شواهدی از یک تالار ستون‌دار هخامنشی در خراسان شمالی - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency

کشف شواهدی از یک تالار ستون‌دار هخامنشی در خراسان شمالی

شناسهٔ خبر: ۴۱۳۷۱۹۵ -
حین انجام فصل پنجم پژوهش‌های باستان‌شناسی بین‌المللی در محوطه تاریخی ریوی خراسان شمالی، بخش‌هایی از یک تالار ستون‌دار و بنای خشتی بزرگ مربوط به دوران هخامنشی کشف شد.

به‌گزارش خبرگزاری مهر به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان شمالی، محمد سویدانلویی مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی وگردشگری خراسان شمالی افزود: محوطه تاریخی ریوی در نزدیکی روستای نجف، واقع در شهرستان مانه و سملقان و در شمال غرب استان خراسان شمالی قرار دارد. طی پژوهش‌های باستان‌شناسی که از سال ۱۳۹۱ در این محوطه تاریخی آغاز شد، باستان‌شناسان به بقایای یک شهر از دوران هخامنشی دست یافتند.

او ادامه داد: اهمیت محوطه ریوی در این است که وسعت آن در دوران هخامنشی به بیش از ۱۱۰ هکتار رسیده و به نظر می‌رسد یکی از شهرهای مهم دوران هخامنشی در شمال شرق کشور بوده است. بر اساس این پژوهش‌ها، از دوران اشکانی و ساسانی نیز شواهد معماری و باستان‌شناسی مختلفی از محوطه ریوی به‌دست آمد که نشان از توالی استقراری پس از دوران هخامنشی در این محوطه است. 

سویدانلویی گفت: پژوهش‌های باستان‌شناسی محوطه تاریخی ریوی به‌صورت مشترک بین اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان شمالی و موسسه باستان‌شناسی آلمان از سال ۱۳۹۴ آغاز شده است و  با توجه به اهمیت علمی و گردشگری این اثر تاریخی، اداره‌کل میراث‌فرهنگی خراسان شمالی با همکاری موسسه باستان‌شناسی آلمان، برنامه منظمی را تحت عنوان پروژه باستان‌شناسی ریوی برای کاوش و پژوهش‌های باستان‌شناسی  در این محوطه تاریخی برنامه‌ریزی کرده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان شمالی ادامه داد: با توجه به شواهد باستان‌شناختی، ریوی یکی از مهم‌ترین محوطه‌های دوران تاریخی شمال شرق کشور است که پژوهش‌های باستان‌شناسی هدفمند در آن می‌تواند موجب ارتقای شناخت ما از هویت تاریخی منطقه و رشد صنعت گردشگری در استان خراسان شمالی شود.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
۹ + ۰ =