رفتن به محتوای اصلی
موزه زاهدان توسط باستان شناسان بازنگری می شود - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency
در گفتگو با مهر عنوان شد؛

موزه زاهدان توسط باستان شناسان بازنگری می شود

شناسهٔ خبر: ۴۱۳۷۷۲۷ -
مدیرکل میراث فرهنگی استان سیستان و بلوچستان گفت: طرح بازنگری موزه زاهدان به دو باستان شناس سپرده شده چون تمرکز موزه زاهدان روی بوم باستان شناسی است.

کامبیز مشتاق گوهری در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: موزه ها نقش ویژه ای در تولید فرهنگ دارند. وظیفه همه دستگاههایی که در زمینه فرهنگ کار می کنند این است که می بایست نسبت به اهمیت دادن به آن تلاش کنند چون تاثیر بی فرهنگی در آینده بسیار مشهود خواهد بود. فرهنگ آخرین کالا در سبد خانواده هاست چون مشکلات مردم در این استان بیشتر معیشت است. موزه ابزار آموزش فرهنگ است آن هم در این استان که مردم با مشکلات مختلف مواجه هستند.

وی گفت: بیشتر موزه ها در این استان کارکردشان جذب کودکان و نوجوانان است یعنی موزه ها علاوه بر کارکرد تخصصی خود که به جامعه متخصص خدمات می دهند بیشترین مخاطبشان کودک و نوجوان است و پیوست های فرهنگی و تمدنی مدارس ما به شمار می آیند. همیشه در موزه زاهدان تعداد زیادی از دانش آموزان رفت و آمد می کنند و برنامه های زیادی برای آنان در نظر گرفته می شود.  البته موزه زاهدان  کامل نیست. طرح بازنگری محتوایی موزه با دو باستان شناس مطرح شده است. ما با باستان شناسان کار کردیم چون تمرکز موزه زاهدان روی بوم باستان شناسی خواهد بود.

مدیرکل میراث فرهنگی استان سیستان و بلوچستان بیان کرد: دارایی های فعلی ما در منطقه سیستان بیشتر در حوز باستان شناسی است اما در منطقه بلوچستان هنوز نتیجه کاوش های باستان شناسی عرضه نشده که در تراز مناسب آثاری هم از باستان شناسی داشته باشیم. ما با روش های موزه داری دنیا همخوان نیستیم و با مخاطب ارتباط برقرار نمی کنیم. بیشتر احساس می کنیم که اشیا را باید به نمایش بگذاریم اما در موزه های کشورهای دیگر اتفاقات جانبی بسیاری می افتد. در موزه چابهار که طراحی آن نیز انجام شده بیشتر روی این موضوع تاکید شده است.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
۲ + ۰ =