رفتن به محتوای اصلی

سفرنامه سیستان منتشر شد |

کتاب «سفرنامه سیستان» شامل شرح بسیار جذابی از اوضاع سال‌های ۱۲۸۲ تا ۱۲۸۴ در سیستان، در ۲۰۰ صفحه و قیمت ۱۵ هزار تومان توسط انتشارات مازیار منتشر شد
 ‎

سفرنامه سیستان منتشر شد

سفرنامه سیستان منتشر شد

به نقل از ایسنا، کتاب «سفرنامه سیستان» نوشته جورج پَسمَن تیت با مقدمه‌ای از سِر هنری مکماهون و ترجمه دکتر حسن احمدی کرویق تکمیل و در ۲۰۰ صفحه، با شمارگان ۵۵۰ نسخه و قیمت ۱۵ هزار تومان توسط انتشارات مازیار منتشر شد.

این کتاب، شرح خاطرات سرحدی مکماهون است که طی دو سال و نیم اقامت در سیستان، به تدریج توسط تیت نگاشته و بعدها منتشر شده است. مکماهون فرمانده ی هیئتی بود که در ژانویه ۱۹۰۳ میلادی از طرف انلگستان برای تعیین تكلیف آب هیرمند و رفع اختلاف ایران و افغانستان وارد سیستان شد و در ژوئن ۱۹۰۵میلادی ایران را ترک نمود.

این کتاب شرح بسیار جذابی از اوضاع آن زمان (سال‌های ۱۲۸۲ تا ۱۲۸۴) سیستان، چگونگی علامت‌گذاری مرز سیستان، نقشه‌برداری سیستان و سایر ماجراها ارائه می‌دهد و در ۱۴ فصل نگاشته شده است.

فصل اول کتاب اشاره به سفر سیاحان، مأموران و کاشفانی دارد که قبل از میسیون سرحدی مکماهون از این ولایت بازدید کرده‌اند. در فصل دوم شرحی از سفرهای قبلی تیت (نویسنده کتاب) به بلوچستان و نواحی جنوب شرقی سیستان آمده و در فصل سوم ماجرای سفر تیت همراه با میسیون هند و افغانستان ذکر شده است. فصل چهارم به وقایع پیش از سفر میسیون به سیستان همچون ماجرای حکمیت گلداسمید اختصاص دارد و فصول ۵ و ۶ به ماجرای سفر میسیون از کویته در نزدیک مرز افغانستان تا رأس دلتای سیستان می پردازد. از فصل ۷ به بعد نیز وقایع و ماجراهای اقامت میسیون در سیستان بیان شده و بالاخره در آخرین فصل یعنی فصل ۱۴ خلاصه‌ای از جغرافیای رود هیرمند آمده است.

در بخشی از  پیشگفتار کتاب آمده است:

برای عاشقان طبیعت، کویر جذابیت عجیبی دارد و کسانی که یک بار شاهد آن بوده‌اند، دیگر هرگز نمی‌توانند خود را از وسوسه فرار از خیابان‌های شلوغ شهرها و بازگشت به مناطق آرام، ساکن و دست‌نخورده کویر و رمز و راز وهم‌انگیز و جادویی آن برهانند. در کتاب «سفرنامه سیستان» مولف ما را به قلب کویر می‌برد و با چنان مهارت و استادی آن را ترسیم می‌کند که خواننده خود را در همان محیط می‌انگارد. گویی همه جملات همانند زندگی واقعی جان گرفته‌اند. توصیفی که جز یک فرزند واقعی صحرا، هیچ‌کس دیگری از عهده آن بر نمی‌آید.

سفرنامه سیستان
 

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : ۰
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....