رفتن به محتوای اصلی

مونتاژ خلاقیت را از صنعت خودرو می‌گیرد

اخبار خودرو
گفته می‌شود مونتاژخودروهای با کیفیت به قصد صادرات مد نظر است. به دلیل دولتی بودن ساختار خودروسازان، آنان چرخه مونتاژکاری را ادامه می‌دهند
متن کامل مطلب مونتاژ خلاقیت را از صنعت خودرو می‌گیرد منتشر شده در سایت اخبار خودرو.

مونتاژ خلاقیت را از صنعت خودرو می‌گیرد
سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - ۷:۲۶
ضرورت کسب تکنولوژی های جدید و کاهش مونتاژکاری در خودروسازی

مونتاژ خلاقیت را از صنعت خودرو می‌گیرد

گفته می‌شود مونتاژخودروهای با کیفیت به قصد صادرات مد نظر است. به دلیل دولتی بودن ساختار خودروسازان، آنان چرخه مونتاژکاری را ادامه می‌دهند

به گزارش اخبار خودرو ، مونتاژکاری را بلای جان صنعت خودروی داخلی می‌دانند و کارشناسان معتقدند تا زمانی که روند مونتاژ در این صنعت ادامه یابد، حضور پررنگ در بازارهای جهانی را باید به دست فراموشی سپرد.

این موضوع تا جایی پیش رفته است که معاون اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگوی ویژه خبری به آن اشاره کرد و گفت :« تا زمانی که مونتاژکاری پول‌سازتر و آسان‌تر است و دولت‌ها با ابزارهای تعرفه، رقبای خودروسازان داخلی را از صحنه بیرون می‌کنند، خلاقیت و نوآوری برای تولید داخلی ایجاد نمی‌شود.»

سریع‌ترین راه ممکن برای افزایش اشتغال در صنعت خودرو، تمرکز بر مونتاژ خودرو برای صادرات به خارج از کشور است

سریع‌ترین راه ممکن برای افزایش اشتغال در صنعت خودرو، تمرکز بر مونتاژ خودرو برای صادرات به خارج از کشور است

حسین سلاح‌ورزی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با بیان اینکه راهبرد و نظامی برای تولید داخلی نداریم، افزود: «سیاست‌ها در بخش خودرو با روی کار آمدن هر دولتی تغییر می‌کند و این از جمله مشکلات این بخش است. به دلیل دولتی بودن ساختار خودروسازان، آنان چرخه مونتاژکاری را ادامه می‌دهند و تا زمانی که این روند متوقف نشود، پیشرفتی در خودروسازی کشور ایجاد نمی‌شود.»

از دیگر سو، مسئولان صنعتی کشور معتقدند که با استحکام زیرساخت‌های خودروسازی در ایران، این صنعت در حال عبور از مونتاژکاری و رسیدن به استانداردهای جهانی در تولید خودرو است.

محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت و معدن و تجارت سابق بارها به این موضوع اشاره کرده بود که صنعت خودرو در کشور از مرحله مونتاژکاری گذر کرده و اکنون نوبت توسعه محصول با توان داخلی است؛ به‌طوری‌که وی در همایش تجاری ایران و کره‌جنوبی خطاب به مقامات اقتصادی این کشور، با ذکر اینکه سیاست‌های صنعتی جمهوری اسلامی ایران اجازه تولید محصول به‌صورت سی‌کی‌دی و اس‌کی‌دی را نمی‌دهد، بر همکاری مشترک در حوزه‌های مختلف صنعتی از‌جمله خودرو تاکید کرده بود. اما واقعیت امر این است که همچنان مونتاژکاری در این صنعت تا حدودی حاکم است.

 

مونتاژکاری و تبدیل شدن به هاب منطقه

درباره این که چگونه با مونتاژکاری می‌توان شاهد ارتقا و رقابت در صنعت خودروی داخلی شد، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی می‌گوید : «کسب تکنولوژی های جدید و کاهش مونتاژکاری در صنعت خودرو، باید به عنوان مهم‌ترین دغدغه‌های دولت و خودروسازان، به‌طور جدی دنبال شود.»

رضا انصاری، بااشاره به اینکه مونتاژکاری بلای جان صنعت خودرو است، اظهار داشت :«خروج از جریان مونتاژکاری در صنعت خودرو، ضمن ایجاد رقابت‌پذیری در تولید و توسعه بازارهای صادراتی، ارزآوری مناسب را برای کشور به‌همراه خواهد داشت.»

وی با اشاره به اینکه امروز در حوزه‌تکنولوژی در صنعت خودرو، مشکلات جدی وجود دارد، تاکید کرد : «در این سال‌ها، به‌معنای واقعی از نیرو و توان داخلی در جهت ارتقای دانش و تکنولوژی در صنعت خودرو استفاده نشده است، بنابراین چنانچه در مسیر جذب تکنولوژی‌های جدید به داخل کشور تلاش شود، بی‌شک صنعت خودروی ایران از مونتاژکاری فاصله گرفته و توان طراحی و تولید محصولات در داخل کشور فراهم خواهد شد.»

 

عدم ورود قطعات منفصله به کشور

همچنین بهرام شهریاری، فعال صنعت قطعه‌سازی با اشاره به اینکه هدف عبور از مونتاژکاری عدم ورود قطعات منفصله خودرو به کشور بوده است، می‌گوید: «خودروسازان ایرانی سال‌هاست توانایی تولید خودروی ملی را پیدا کرده‌اند، با این حال سیاست وزارت صنعت این است که از ورود قطعات منفصله جلوگیری کند تا منجر به توسعه صنعت خودرو شود.»

به گفته شهریاری، براین اساس، خودروسازان باید در مشارکت خود با خودروسازان خارجی تلاش کنند، به تولید خودرویی جدید در کشور بپردازند که از صفر تا صد آن در ایران صورت بگیرد و بتواند براساس دانش‌روز تولید خودروی جهان باشد.

 

مونتاژ به قصد صادرات

اما در قضیه مونتاژ برخی کارشناسان نظر دیگری دارند. محمد بیاتیان، کارشناس صنعت خودرو، دراین باره به «دنیای خودرو» می‌گوید: «سریع‌ترین راه ممکن برای افزایش اشتغال در صنعت خودرو، تمرکز بر مونتاژ خودرو برای صادرات به خارج از کشور است. در حال‌حاضر صنعت خودروی ایران یک صنعت مونتاژکار برای مصرف داخل است. »

وی با بیان اینکه این صنعت باید از مونتاژ با هدف مصرف داخل، تبدیل به مونتاژ برای صادرات شود، تاکید کرد:«مونتاژ خودروی صادراتی، اشتغال قابل توجهی را برای خودروسازان داخلی ایجاد خواهد کرد.»

این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: «البته در کنار مونتاژ با هدف صادرات، هدف دیرینه خودروساز شدن نیز باید همچنان پیگیری شود، اما در راه خودروساز شدن نباید از مونتاژ برای صادرات
غافل بود.»
وی افزود: «برای مونتاژ خودرو با هدف صادراتی، باید با خودروسازان معتبر بین‌المللی همکاری صورت بگیرد و از دانش خودروسازی جهان استفاده شود که خوشبختانه سال گذشته چند قرارداد در این زمینه با خودروسازان خارجی منعقد شد.»

نویسنده : سارا غضنفری

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما