رفتن به محتوای اصلی

تقویت ۱۹۵ واحدی شاخص کل بورس/ حقیقی‌های بورس خریدار پالایشی‌ها

معامله‌گران بورس تهران امروز در حالی شاهد بازار متعادل و کم‌حجم در اغلب نمادهای معاملاتی بودند که با وجود غلبه عرضه بر تقاضای سهام در گروه خودرویی‌ها جای فروشنده‌های حقوقی را خریداران حقیقی در گروه پالایشی‌ها گرفتند.

تقویت ۱۹۵ واحدی شاخص کل بورس/ حقیقی‌های بورس خریدار پالایشی‌ها
کد خبر: ۱۸۲۲۷۲
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۸
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
| ذخیره فایل |
از تالار شیشه‌ای ؛
معامله‌گران بورس تهران امروز در حالی شاهد بازار متعادل و کم‌حجم در اغلب نمادهای معاملاتی بودند که با وجود غلبه عرضه بر تقاضای سهام در گروه خودرویی‌ها جای فروشنده‌های حقوقی را خریداران حقیقی در گروه پالایشی‌ها گرفتند.
ایران اکونومیست -

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه ۱۰ آبان‌ماه ۹۶ با افزایش ۱۹۵ واحدی به رقم ۸۷ هزار و ۸۴۴ نوبت رسید. 

شاخص کل هم‌وزن نیز با افزایش ۴۹ واحدی عدد ۱۷ هزار و ۵۲۵ واحد را برای خود ثبت کرد. 

امروز همچنین شاخص سهام آزاد شناور با افزایش ۲۵۴ واحدی به رقم ۹۴ هزار و ۶۸۴ واحد رسید. 

شاخص بازار اول نیز در حالی با افزایش ۲۴۲ واحدی به رقم ۶۱ هزار و ۵۳۲ واحد رسید که شاخص بازار دوم با کاهش ۱۳۲ واحدی عدد ۱۹۱ هزار و ۶۴۸ واحد را برای خود ثبت کرد. 

شاخص کل فرابورس نیز با افزایش ۲ واحدی روی رقم ۹۷۵ واحد ایستاد. 

براساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی ۳ شرکت پالایش نفت بندرعباس با ۹۷ واحد، گسترش نفت پارسیان با ۳۸ واحد و پتروشیمی پردیس با ۳۲ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را در محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. 

در مقابل،‌ معاملات سهام در نماد معاملاتی ۳ شرکت معدنی و صنعتی گلگهر با ۵۴ واحد، ارتباطات سیار ایران با ۳۶ واحد و ملی صنایع مس ایران با ۱۵ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند. 

 ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۲۴۹ میلیارد تومان نمایش داده شد که در بازار نقد این بورس از ۱۷۶ میلیارد تومان اندکی فراتر رفت. 

بر این اساس امروز ۸۲۸ میلیون سهم در بازار نقد بورس تهران طی ۶۰ هزار و ۴۵۱ نوبت داد و ستد شد. 

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های ایران خودرو دیزل، حق تقدم خرید سهام سرمایه‌گذاری گروه صنایع بهشهر ایران، حق تقدم خرید سهام کارخانجات تولیدی شیشه دارویی رازی، حق تقدم خرید سهام نیرو ترانس، فراورده‌های غذایی و قند چهارمحال و فولاد هرمزگان جنوب از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل، نماد معاملاتی شرکت‌های لوله و تجهیزات سدید، سرمایه‌گذاری جامی، قند ارومیه، سرمایه‌گذاری ارزش‌آفرینان، نئوپان ۲۲ بهمن، صنعتی و شیمیایی رنگین و شیرین‌دارو متوقف شدند. 

امروز در بازار۲ بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، ۱۷۳.۵ میلیون سهم گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان به ارزش ۲۶ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده روبه‌رو بود. 

در گسترش نفت و گاز پارسیان نیز کمتر از ۴۴ میلیون سهم به ارزش بیش از ۹ میلیارد تومان به کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده انتقال یافت. 

همچنین ۱۱.۵ میلیون سهم سیمان داراب با ارزش بیش از یک میلیارد تومان کد به کد شد. 

در میان بازار صندوق‌های قابل معامله نیز ۱۰ میلیون واحد سرمایه‌گذاری صندوق اعتمادآفرین پارسیان به ارزش بیش از ۱۸ میلیارد تومان کد به کد شد. 

بیش از ۶ میلیون سهم تولید برق عسلویه مپنا به ارزش بیش از ۹ میلیارد تومان با معاملات کد به کد از سوی سهامدار عمده روبه‌رو بود و کمتر از ۴ میلیون سهم ایران‌ ترانسفو به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان میان سهامداران عمده این سهم با معاملات انتقالی روبه‌رو شد. 

همچنین ۲.۵ میلیون سهم سرمایه‌گذاری مسکن الوند به ارزش بیش از ۶۰۰ میلیون تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده انتقال یافت. 

براساس این گزارش، امروز بورس تهران در حالی شاهد غلبه عرضه بر تقاضای سهام از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی در گروه خودرویی‌ها بود که انتظار برای بازدهی بیشتر در گروه پالایشی‌ها باعث شد، تا معامله‌گران حقیقی فرصتی برای جمع‌آوری سهام در این گروه با وجود سنگینی وزنه عرضه از سوی حقوقی‌ها باشد. 

در این میان، انتشار گزارش‌های قیمتی در بازار جهانی اوره و سایر محصولات پتروشیمیایی باعث شده تا علی‌رغم حجم پایین معاملات سهام، اما گروه پتروشیمی‌ها و تک‌سهم‌های آن در کانون توجه معامله‌گران قرار گیرند. 

در گروه اطلاعات و ارتباطات اما در حالی ادغام شرکت آسیاتک با شرکت های‌وب منتفی شده که به تازگی در این مجموعه مخابراتی، شرکت پارس آنلاین ادغام شده است. در این زمینه زمان عرضه اولیه سهام آسیاتک در بورس تهران در حالی بر سر زبان‌ها افتاده که لزوم دقت و تأمل ناظران بازار سهام بر وضعیت سودآوری این شرکت‌ها و در درآمد بادآورده آنها به طمع برخورداری از معافیت مالیاتی ضروری است.

خواندنی ها و دیدنی های بیشتر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: