رفتن به محتوای اصلی

هفته سبز نماگرهای فرابورسی/ درج ۲ نماد در بازارهای دوم و SME

فرابورس ایران در هفته منتهی به ۱۲ آبان ماه یکی از سبزترین هفته‌های معاملاتی را پشت سر گذاشت.

هفته سبز نماگرهای فرابورسی/ درج ۲ نماد در بازارهای دوم و SME
کد خبر: ۱۸۲۴۳۹
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۰
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
| ذخیره فایل |
فرابورس ایران در هفته منتهی به ۱۲ آبان ماه یکی از سبزترین هفته‌های معاملاتی را پشت سر گذاشت.
ایران اکونومیست -  
به گزارش ایران اکونومیست؛ فرابورس ایران در هفته منتهی به ۱۲ آبان ماه یکی از سبزترین هفته‌های معاملاتی را پشت سر گذاشت؛ چرا که متغیرهایی همچون شاخص کل، ارزش بازار و ارزش معاملات افزایش یافت و رصد دادوستدهای انجام شده در بازارهای سهام و اوراق بهادار نیز حکایت از رشد حجم و ارزش معاملات در اغلب بازارها داشت.
 
آیفکس در هفته‌ای که گذشت با ۳ درصد رشد، بازدهی خود از ابتدای سال را به بیش از ۱۱ درصد رساند. ضمن آنکه ارزش بازار فرابورس نیز توانست با افزایش ۳ درصدی، درصد تغییرات این متغیر را از ابتدای امسال به ۱۰.۶ درصد افزایش دهد. در حال حاضر شاخص کل فرابورس در ارتفاع ۹۷۵ واحدی قرار دارد که بالاترین ارتفاع از ابتدای فعالیت این بورس به شمار می‌رود.
 
همچنین در مجموع بازارها، شاهد جابه‌جایی یک‌هزار و ۲۴۰ میلیون ورقه در ۲۰۸ هزار دفعه بودیم که ارزش این دادوستدها بالغ بر ۸ هزار و ۵۹۲ میلیارد ریال بود. در حالی که حجم معاملات در هفته سپری شده ۲۸ درصد کاهش یافت اما در مقابل ارزش آن به همین میزان رشد کرد.
 
نگاهی به معاملات بازارهای فرابورسی نیز حاکی از آن است به استثنای بازار دوم که در هفته قبل با افت ۱۱ درصدی حجم دادوستدها روبه‌رو شد باقی بازارها همچون اول، پایه و ابزارهای نوین مالی افزایش حجم و ارزش معاملات را تجربه کردند.
 
در بازار اول ۱۲۸ میلیون سهم به ارزش ۲۰۵ میلیارد ریال معامله شد که رشد بیش از ۴۰ درصدی حجم و ارزش خرید و فروش سهام در این بازار را نشان می‌داد. بازار دوم نیز میزبان نقل و انتقال ۴۷۰ میلیون ورقه به ارزش یک هزار و ۷۱۸ میلیارد ریال قرار گرفت که با وجود افت ۱۱ درصدی حجم، ارزش معاملات این بازار ۱۴ درصد رشد کرد.
 
از سوی دیگر در بازارهای پایه و ابزارهای نوین مالی به ترتیب ۵۸۱ میلیون سهم و ۶۲ میلیون ورقه بهادار به ارزش یک‌هزار و ۱۴۱ و ۵ هزار و ۵۲۸ میلیارد ریال دادوستد شد که هر دوی این بازارها نیز افزایش حجم و ارزش معاملات را شاهد بودند.
 
معاملات رو به رشد ابزارهای مالی
 
هفته قبل همچنین ابزارهای مالی همچون اوراق بدهی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن معاملات رو به رشدی را تجربه کردند به طوری که در اوراق بدهی افزایش بیش از ۴۰ درصدی، ETF ها رشد بیش از ۱۲۰ درصدی و اوراق تسه افزایش ۴ درصدی حجم و ارزش معاملات به ثبت رسید.
 
انبوه‌سازی‌ها صدرنشین صنایع فرابورسی
 
ارزش معاملات خرد بازار سهام شامل دادوستد در بازارهای اول، دوم، پایه، مشتقه و SME هفته قبل به رقم ۲ هزار و ۸۸۵ میلیارد ریال رسید که گروه انبوه‌سازی سهم ۱۵ درصدی از این رقم را به خود اختصاص داد و در جایگاه نخست صنایع فرابورسی ایستاد. گروه‌های محصولات شیمیایی، سرمایه‌گذاری‌ها و فلزات اساسی نیز به ترتیب با ارزش معاملاتی به میزان ۴۲۱، ۲۶۱ و ۲۴۵ میلیارد ریال در جایگاه دوم تا چهارم صنایعی که بالاترین سهم از ارزش کل معاملات بازار سهام را در اختیار گرفتند، ایستادند.
 
درج دو نماد معاملاتی در بازارهای دوم و SME
 
به موازات دادوستدهای انجام شده در بازارهای فرابورسی، همچنین شاهد درج نماد معاملاتی دو شرکت در بازارهای دوم و SME بودیم.
 
شرکت کشاورزی و دامپروری بینالود نیشابور که در تاریخ دهم اردیبهشت ماه امسال در گروه زراعت و خدمات وابسته، زیرگروه کشاورزی و خدمات دامپروری به غیر از دامپزشکی پذیرش شده بود، پس از احراز تمامی شرایط لازم پذیرش از تاریخ دهم آبان ماه امسال به عنوان یکصد و شصت و پنجمین نماد معاملاتی در فهرست نرخ‌های فرابورس ایران درج شد.
 
این شرکت که نود و یکمین شرکت در بازار دوم است در زمینه‌هایی همچون انجام تمامی امور مرتبط با فعالیت‌های کشاورزی و زراعت، باغبانی و باغداری، دامپروری و دامداری و پرورش و نگهداری طیور، صدور محصولات کشاورزی، باغبانی، دامی و ... به فعالیت مشغول است.
 
سرمایه این شرکت با نماد معاملاتی «زبینا» در حال حاضر ۴۰۰ میلیارد ریال (۴۰۰ میلیون سهم یک‌هزار ریالی) بوده و ترکیب سهامداران آن با قید تعداد سهام به ترتیب شامل شرکت «گسترش کشاورزی و دامپروری فردوس پارس» با ۵۱ درصد سهم و بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با ۴۱ درصد سهم است.
 
همچنین شرکت تولیدی آذر باتری ارومیه با نماد معاملاتی «خاذر» دهم آبان ماه به عنوان ششمین شرکت در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط (پنجمین نماد در تابلوی رشد بازار (SME) درج شد. این شرکت در گروه خودرو و ساخت قطعات قرار داشته و آذرماه سال گذشته در این بازار پذیرش شده است.
 
موضوع فعالیت این شرکت تولید باطری خودرو و طراحی و ساخت ماشین‌آلات مربوطه و صادرات و واردات فرآورده‌های داخلی شرکت و واردات مواد اولیه و لوازم و تجهیزات مرتبط با فعالیت شرکت است.
خواندنی ها و دیدنی های بیشتر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: