رفتن به محتوای اصلی

خوش بینی در بازار پتروشیمی با رشد حجم معاملات

تقاضای مؤثر واقعی سبب شده تا واسطه گری و سفته بازی جایگاه پیشین خود را از دست بدهد و معامله ها با شفافیت انجام شود.

خوش بینی در بازار پتروشیمی با رشد حجم معاملات
کد خبر: ۱۸۲۶۳۵
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۷
بازدید از صفحه اول |
نسخه چاپی
|
ارسال به دوستان
| ذخیره فایل |
تقاضای مؤثر واقعی سبب شده تا واسطه گری و سفته بازی جایگاه پیشین خود را از دست بدهد و معامله ها با شفافیت انجام شود.
ایران اکونومیست -
به گزارش ایران اکونومیست؛ هفته گذشته در بازار پلیمرهای بورس کالا شاهد رشد ۱۰ درصدی عرضه پلیمرها به نسبت هفته پیش از آن بودیم تا جایی که ثبت رقم ۷۸ هزار و ۸۳۱.۲ تن عرضه که همان بالاترین حد از اواسط مردادماه تاکنون محسوب می شود، تجربه شد. این وضعیت نکته مهمی به شمار می‌آید زیرا با فرض وجود تقاضای مؤثر فرش قرمزی برای رشد حجم معاملات را شاهد بودیم.

نتیجه این شرایط نیز رشد ۸ درصدی حجم معامله پلیمرها در بورس کالا و ثبت رقم ۶۵ هزار و ۴۰۰ تن بود که بیشترین حد در ۱۱ ماه اخیر محسوب شده و یک رکورد معاملاتی مهم به شمار می‌آید. البته رشد نسبی عرضه پلی پروپیلن‌ها در دو هفته اخیر و همچنین تقویت کلی حجم عرضه ها نیز در این خصوص مؤثر بود اگرچه در هفته گذشته شاهد کاهش حجم تقاضا بودیم که نشان می‌دهد واسطه گری و سفته بازی جایگاه پیشین خود را از دست داده و با جذابیت کمتری رو به رو است. هم اکنون بخش اعظم مصرف خریداران بزرگ و مصرف کنندگان نهایی از بورس کالا تأمین می شود که نشان دهنده کاهش حجم فعالیت ها در بازار داخلی است اگرچه برخی از فروشندگان هم میلی به فروش از خود نشان نمی‌دهند.

بر اساس این گزارش؛ تقاضای محصولات شیمیایی در بورس کالا هنوز هم به رکوردشکنی‌های خود ادامه می‌دهد تا جایی که پس از فتح بیشترین حجم تقاضا در سال جاری ، هم اکنون تقاضای این گروه کالایی در بورس کالا به ببشترین حد در یکسال اخیر رسیده که خود نشان می‌دهد واقعیت‌های مهمی در این بازار در جریان است.

با توجه به ویژگی‌های فنی این بازار می توان با صراحت بالایی عنوان کرد که رشد تقاضای محصولات شیمیایی به دلیل واسطه گری و سفته بازی نیست بلکه تقاضای مؤثر واقعی پشت این رشد تقاضای بورس کالا نهفته یعنی در صورت رشد حجم عرضه ترکیبات جذابی همچون سود کاستیک، دی اتیل هگزانول ، منومر وینیل استات ، ارتوزایلن ، دی اتانول آمین و همچنین منواتیلن گلایکول و دی اتیلن گلایکول می‌توان شاهد افزایش بیشتر حجم معاملات باشیم.

این شرایط البته می‌تواند نشان دهنده نگرانی اهالی بازار از رشد قیمت‌های آینده نیز به شمار آید زیرا رشد قیمت نفت خام در جهان پس از محموله‌های پالایشی، بر بازار محصولات شیمیایی تأثیرگذار خواهد بود یعنی ممکن است برخی از خریداران از ترس رشد قیمت‌ها اقدام به خرید کنند اما ویژگی‌های فنی، حمل و نقل و انبارداری این کالاها موجب می شود تا جذابیت‌های واسطه‌گری و سفته بازی به حداقل خود برسد.
 
خواندنی ها و دیدنی های بیشتر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: