Advertisment ارزش‌آفرینی ۱.۸میلیارد دلاری فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی
بویری خبر داد:

ارزش‌آفرینی ۱.۸میلیارد دلاری فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی

تولیدات پروژه فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی تاکنون یک میلیارد و ۸۵۹ میلیون دلار برای اقتصاد ملی ارزش‌آفرینی داشت.
اخبار صنعت گاز

مدیرعامل شرکت مدیریت طرح‌های صنعتی ایران با اشاره به تکمیل پروژه ایرانی فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی،گفت: تولیدات این پروژه تاکنون یک میلیارد و ۸۵۹ میلیون دلار برای اقتصاد ملی ارزش آفرینی داشت.

به گزارش انرژی امروز به نقل از ایدرو، حسن بویری درباره آخرین وضعیت راه اندازی پروژه ایرانی فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی از تکمیل چرخه عملیاتی حوزه نصب و بهره‌برداری خبر داد و گفت: خوشبختانه این پروژه با وجود تمامی موانع مسیر توسعه با اراده و تلاش نیروهای داخلی و با ثبت شاخص‌های ارزشمند ملی به مرحله بهره‌برداری رسمی رسیده است.

به گفته وی، هم اکنون این شرکت به عنوان سازمان اجرایی پروژه از این آمادگی برخوردار است تا مراحل راه اندازی و افتتاح این طرح از سوی مقامات رسمی کشورمان پیش از پایان سال انجام گیرد.

مدیرعامل شرکت مدیریت طرح‌های صنعتی ایران، افزود: فازهای ۱۷ و ۱۸ در قالب برنامه‌ای هماهنگ با عملیات تولید گاز در حوزه فراساحل و به تدریج با تثبیت عملکرد فرایندهای صنعتی مورد بهره برداری قرار گرفته به گونه‌ای که اولین ردیف شیرین سازی پالایشگاه این طرح دی ماه ۱۳۹۳ در مدار تولید قرار گرفت.

وی گفت: از زمان راه اندازی اولین بخش تاسیسات شیرین سازی، ‌۱۴ میلیارد و ۲۹۷ میلیون متر مکعب گاز غنی وارد چرخه تصفیه و فراورش پالایشگاهی شده است که با در نظر گرفتن متوسط دوره‌ای بهای گاز طی این دوره در بازارهای جهانی، ‌ تولیدات این پروژه تاکنون یک میلیارد و ۸۵۹ میلیون دلار برای اقتصاد ملی ارزش آفرینی داشته است.

بویری یادآور شد: با احتساب حجم تولید میعانات گازی، مجموع درآمدهای این طرح از ابتدا تاکنون به رقم ۲ میلیارد و ۲۵۳ میلیون دلار می‌رسد که این رقم معادل تحقق استحصال بیش از یک سوم از مجموع سرمایه گذاری انجام شده در این پروژه است.

مدیرعامل شرکت مدیریت طرحهای صنعتی ایران با اشاره به سهم ایرانی سازی توسعه فازهای ۱۷ و ۱۸ گفت: در این پروژه ۸۵ درصد از مراحل مهندسی، ‌۶۵ درصد از سبد ساخت کالا و تجهیزات، ۹۹٫۵ درصد از مراحل اجرا و ۹۰ درصد از فرایند راه اندازی این مگاپروژه گازی به پیمانکاران و سازندگان ایرانی سپرده شد که این ارقام نشان دهنده پایبندی شرکت IPMI به توسعه توان ملی در تمام بخش‌های فنی و اجرایی پروژه‌های تحت مدیریت است.

وی، نقش آفرینی شرکتهای داخلی و توسعه ظرفیت‌های بومی را یکی از دستاوردهای شاخص این پروژه دانست و گفت: شرکت مدیریت طرحهای صنعتی ایران در راستای مأموریت راهبردی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در گسترش و تجهیز صنایع داخلی توانست با ایفای نقش حمایتی از سازندگان داخلی، نقش قابل توجهی در تجمیع توان ملی و افزایش سهم ایرانی سازی این طرح ایفا کند.

وی همچنین، ثبت رکوردهای متعدد اجرایی به ویژه در مراحل ساخت، نصب و راه اندازی را از دیگر نتایج به دست آمده در توسعه این پروژه ذکر کرد و گفت: این دستاوردها به ویژه در مدیریت فراگیر و یکپارچه طرحها نشان می‌دهد که نظام اجرایی توسعه صنعت نفت در لایه‌های مختلف به صورتی ملموس و گسترده ارتقاء یافته است.

بویری با اشاره به اینکه فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی محصول مدیریت و دانش ایرانی است عنوان کرد: شرکت مدیریت طرحهای صنعتی (IPMI) به واسطه اهداف ترسیم شده در استراتژی سازمان، تلاش‌های موثری در انتقال و نهادینه کردن مدیریت دانش داشته است به گونه‌ای که اکنون فرصت آن فراهم آمده است تا مزیت‌های رقابتی این مجموعه در سایر طرحها و پروژه‌های ملی و بین المللی بکار گرفته شود.

وی گفت: مهارت‌ها و تجربیات کنونی حاصل شده از حضور مستمر در اجرای مگاپروژه ها، جهت دهی مناسبی به برنامه‌های این شرکت داده است به طوری که می‌توان انتظار داشت این مجموعه بتواند با تکیه بر انباشت توان متعدد خود و صدور خدمات فنی و مهندسی به بازارهای منطقه‌ای و بین المللی حوزه نفت و گاز، علاوه بر توسعه بازار، ‌ ارزآوری مطلوبی طی سالهای آتی در این بخش ایجاد کند.

پروژه فازهای ١٧ و ١٨ با هدف تولید روزانه ۵٠ میلیون مترمکعب گاز، ٨٠ هزار بشکه میعانات گازی و ۴٠٠ تن گوگرد در منطقه عسلویه به مرحله اجرا درآمده است. این پروژه با حضور سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) با سهم ۳۱.۴۶ درصد به عنوان رهبر کنسرسیوم، شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (OIEC) با سهم ۳۷.۳۲ درصد و شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی (IOEC) به عنوان پیمانکار بخش دریا با سهم ۳۲.۲۱درصد اکنون در مدار بهره برداری رسمی قرارگرفته است.

انعکاس نظر شما

کپچا
لطفا به پرسش امنیتی پاسخ دهید (برای ارزیابی کاربر)
تایپ پاسخ به صورت فارسی یا فارسی/انگلیسی مجاز میباشد.
۴۹